Muhabbet Kuşu

En küçük papağan çeşitlerinden biri olan muhabbet kuşları son derece evcil hayvanlardır. Dünyanın birçok yerinde çok yaygın bir şekilde beslenen bu kuş türleri iyi bakıldıklarında yıllarca sağlıklı bir şekilde yaşayabilir ve çoğalabilirler. Muhabbet kuşu türleri aynı zamanda konuşma kabiliyeti yüksek olan canlılardır. Bu nedenle de birçok kişi tarafından beslenebilirler. Boyları genel olarak 17- 23 cm arasında değişen bu türlerin yaşam süreleri 7 ve 15 yıl arasında değişir.

Doğada birçok farklı rengi bulunan bu kuş türlerinde en yaygın renkler ise mavi ve yeşil tonlarıdır. Bununla birlikte kanat ve kafa kısımlarında siyah çizgileriyle de dikkati çekerler. Muhabbet kuşları yaşlarını görünümleriyle de belli ederler. Gözleri koyu renk tonundadır ve bu renk yaşlandıkça daha grimsi bir renge bürünür. Farklı renklerde ki muhabbet kuşları da bulabilmek mümkündür. Menekşe, sarı, beyaz, alaca tonları da sevilen renkleri arasındadır.

Muhabbet Kuşu Sağlık Sorunu

Muhabbet kuşları çok narin kuşlardır. Bu kuşların iyi beslenmeleri ve sağlık açısından bakımlarının iyi yapılması gerekir. İyi bakılmadıklarında kolayca hastalanabilirler. Hastalandıklarında ise tedavileri zordur ve hızlı şekilde ölüme doğru ilerleyebilirler. Muhabbet kuşlarında görülen hastalıklardan bazıları ise şunlardır

  • Papağan Humması
  • Uyuz
  • Karaciğer hastalıkları
  • Kuruma Hastalığı
  • Fransız Tüy Dökümü
  • Kahverengi Hipertrofisi
  • Guatr

Bu hastalıklar kuşlar için son derece tehlikelidir. İyi bakılırlarsa kolay kolay hastalanmazlar. Bu nedenle de kafes özelliklerine, temizliğine, yem seçimine ve sularının taze olmasına dikkat edilmelidir. Bu kuşlar tek olduklarında ve ev içerisinde serbestçe gezmeye başladıklarında kolaylıkla kişilere alışabilirler. Aileden biri olabilecek olan muhabbet kuşları oldukça cana yakın türlerdir.

Muhabbet Kuşları Bakımı

Muhabbet kuşları bakımında en önemli faktörlerden biridir. Bu kuşlar kafeslerine çok bağlıdır ve kafes içerisinde kendilerini güvende hissederler. Aynı cinsten iki kuş aynı kafes içerisinde anlaşmazlar. Bu nedenle çift alırken farklı cinslerde olmasına özen gösterilmelidir. Kafeslerinin ideal boyutlarda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Yalnız kalmayı sevmeyen muhabbetler ilgiyi çok severler ve sürekli olarak kendileri ile ilgilenilmesinden hoşlanırlar. Temizlik ve beslenme konusunda da titizlik gerektiren kuş türleridir. Bu kuşların rahat etmeleri ve kafes içerisinde dahi kendilerini özgür hissetmeleri gerekir. Kafes içerisinde tutunma çubukları, yem kapları ve çeşitli oyuncakları olmalıdır.

Su ve yem kaplarının daima temiz olması ve her zaman besinlerinin taze olmasına önem verilmelidir. Soğuk havalara karşı çok dirençsiz olan bu güzel canlılar tuvalet eğitimi de alabilen kuşlardır. Rüzgârda kalmaları hastalanmalarına nede olur ve kış aylarında sıcak bir ortamda olmak isterler. Güneş altında da dayanıklılıkları azdır. Yem verirken mutlaka kaliteli ve damak zevklerine hitap eden yemler tercih edilmelidir. Bu kuşlar hoşlarına giden yemleri yemezler ve bu da onların zayıf düşmesine neden olur.

Gagalarını geliştirebilmeleri için bir gaga taşı olmazsa olmazlar arasındadır. Sularının beklemiş ve klordan arınmış olmasına özen gösterilmelidir. Kafes içerisinde ki gazete kâğıdının da sık sık değiştirilmesi gereklidir. Kafes aparatları içerisinde aynalar da önemlidir. Bu onların kendi başlarına oyun oynamalarını sağlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Beslenme

Muhabbet kuşları beslenme konusunda biraz seçici canlılardır. Onlar için sıradan yemler yerine özel olarak üretilmiş muhabbet kuşu yemi kullanmalısınız. Aynı zamanda çeşitli yeşil besinlerle de gün içerisinde farklı bir beslenme periyodu uygulayabilirsiniz. Bu besleme sürecinde yemlerin kabuklarının temizlenmesi de önemlidir. Her yem kırdıklarında dökülen kabuklar diğer yemlerin üzerini kapatır. Böyle durumlarda günlük olarak kabukların yem kaplarından temizlenmesi gerekir.

Maydanoz, havuç, marul, brokoli onların sevdikleri besinler arasında yer alıyor. Zaman zaman kafeslerine bu besinlerden bırakabilirsiniz. Aynı zamanda taze su da önemlidir. Günlük olarak su kaplarının yıkanması gerekiyor. Zamanla yosun tutan su kapları onlar için zararlı hale gelebilir.

Muhabbet kuşu türleri çok fazla kelime öğrenebilirler. Hatta birçok papağan türünden de daha konuşkandır. Onunla sürekli olarak tekrarlar yaparsanız kolayca konuşmayı öğrenecektir. Birçok kelimeyi kısa sürede öğretmen için ezber çalışması yapmanız gerekiyor. Kafesinden çıkmasına izin verdiğinizde her zaman sizinle oyunlar oynamak isteyeceklerdir. Muhabbet kuşu türleri her evde beslenebilecek bakımı çok da maliyetli olmayan kuşlardır. Yılın belli dönemlerinde yumurta çıkardıklarında kolayca çoğalabilmeleri de mümkündür. Yumurtlama dönemlerinde de beslenmelerine gereken önem verilmeli, gereken vitamin ve kalsiyumu almaları sağlanmalıdır.