Muhabbet Kuşu Vitamin Ne İşe Yarar?

Günümüzde muhabbet kuşları, geçmişe göre çok daha büyüktür ve daha büyük bir tüy kütlesi vardır. Bunun için kuş severler tarafından muhabbet kuşu vitamin oldukça merak edilen konulardan birisidir. Vitamin ve mineraller sağlanmadığı sürece muhabbet kuşu üreme yapınca kolayca yorulurlar, bu yüzden hastalığa müsait hale gelirler. Muhabbet kuşları tohumlar ile hayatta kalsa da üreme baskısına dayanacak sağlık düzeyine ulaşamazlar.

Muhabbet kuşu vitamin eksikliği olmaması için bir aşamada kuşlara bir şekilde vitamin verilmelidir. Vitaminler, muhabbet kuşu yaşamı için gerekli bir parçadır. Muhabbet kuşu vitamin, günümüzde yumuşak yiyecek karışımı ve su ile verilmektedir. Tüm B vitaminleri stresi azaltır ve kuşların hasta olmasını engeller. Bağırsak enfeksiyonu, muhabbet kuşları vitamin eksikliği için oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Vitamin

Muhabbet Kuşu için A Vitamini

Muhabbet kuşu yemleri, özellikle A vitamini bakımından oldukça düşüktür. A vitamini sindirimi ve iştahı desteklemektedir. Ayrıca, bazı enfeksiyon ve parazitlere karşıda direnci artırmaktadır. Bu eksikliğin belirtileri tüyler soluk, cere pürüzlü ve ağız kenarında sarı kuru pul olduğunda anlaşılmaktadır. A vitaminindeki en belirgin belirti, cerenin üzerinde yer alan tüy lekesidir. Kuşlar için A vitamini takviyesi, genç ve üreyen kuşların ihtiyacını uyarmakta yardımcı olur.

Muhabbet Kuşu için D3 Vitamini

D3 vitaminin kalsiyum metabolizması ile yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Kalsiyum, kas ve kemik sağlığındaki rolü sayesinde canlılık ve zindelik için oldukça önemlidir. D3 vitamini, üreme sürelerinde ve yavru kuşlarda güçlü bebekler ve canlılık için oldukça önemlidir. D vitamini, kuş üzerinde doğrudan güneşin etkisi ile doğal olarak oluşmaktadır ve kuş kafesi güneş ışığıyla dolan kuşlarda bolca görünür.

Muhabbet Kuşu için E Vitamini

E Vitamini, aşırı kalabalık ve stres sırasında serbest radikal oluşumun artmış olduğu üreme sırasında önemli olabilecek biyolojik bir antioksidan işlevi görmektedir. E vitamini, kuşlarda bağışıklık içinde önemli bir rol oynamaktadır. Kokmuş yağlar üreme çiftlerine aşırı beslendiğinde Kuşlarda E vitamini eksikliği oluşabilmektedir. Eksiklik belirtileri arasında sert bacaklar, boyun bükülmesi ve bacak zayıflığı yer almaktadır.

Muhabbet Kuşu için B Vitamini

B vitaminlerinin tamamı, enzimatik reaksiyonlarda kofaktörler olarak yer almaktadır. Civcivlerin ağır beslenmesi sırasında enerji harcamasının dokuz kat arttığı için son derece faydalıdır. Besleyen ebeveynlerin devam eden canlılığına yardımcı olmaktadırlar. Bu sayede yavru muhabbet kuşlarının büyümesini en üst düzeye çıkarırlar. Tiamin diğer adıyla B12 vitamini, muhabbet kuşları için oldukça önemlidir. Tohumlar, Tiamin kaynağıdır, ancak enteritli muhabbet kuşlarında yok olur. Bu yüzden, muhabbet kuşu yemleri seçerken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Muhabbet kuşu üreme için vitaminlerin oldukça büyük bir önemi vardır.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yorum yapın