Sürüngenler

Evcil hayvan beslemek birçok kişi için güzel bir hobidir. Kimisi kedi, köpek ya da kuş beslemekten hoşlanırken kimisi de sürüngenler grubundan bir hayvanı ev arkadaşı haline getirmek isteyebiliyor. Son derece egzotik hayvanlar olan sürüngenler bakımlarından yaşam koşullarına kadar her zaman ilgi çekiyor. Diğer hayvanlardan da ayrılan birçok yönlerinin olması kişilerin daha da fazla ilgisini çekiyor.

Her ne kadar alışıldık evcil hayvanlar olmasalar da günümüzde gittikçe büyüyen bir trend haline geldiklerini söylemek mümkün oluyor. Bu canlıların beslenmesinde de kişileri zorlayan birtakım durumlar bulunuyor. Ancak doğru besleme, bakım ve yaşam koşulu yaratma ile onlarla çok sıkı dostlar edinebilirsiniz.

Sürüngen Türleri

Sürüngenler kendi ana kategorisi içerisinde birçok farklı türe ayrılıyor. Kertenkele, bukalemun, yılan, kaplumbağalar günümüzde çok sık olarak beslenen canlılardır. Her biri farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle de bir sürüngen beslemeye karar vermeden önce tüm bakım ve karakter özelliklerini çok iyi şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Her ne kadar sessiz ve soğuk canlılar gibi görünseler de aynı evi paylaşmaya başladığınızda onların da size yakın davrandığına şahit olabilirsiniz.

Evde beslenebilecek birtakım sürüngen türleri bulunuyor. Bu türleri şu şekilde açıklamak mümkündür:

Kertenkeleler

Sürüngenler içerisinde çok fazla beslenen canlılardan birisi kertenkeledir. Bu canlıların farklı türlerine birçok yerde rastlamak mümkündür. Özellikle çok özel türlerini petshoplarda da bulabilmeniz mümkündür. Eğer ilk defa sürüngen beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka seçtiğiniz türe dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin ilk defa besleyecek olanlara iguana çok önerilen bir tür değildir. Bu türlerin beslenme düzenlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Aynı zamanda uygun yaşam alanlarının bulunması da önem gösteriyor. Bununla birlikte yaş aldıkça biraz sinirli bir yapıları olabiliyor. Bu nedenle sakallı ejderha ya da leopard gecko gibi türler çok daha ideal olabilir. Bunlar daha küçük boyutlardadır ve sizi bakımları ile fazla yormayacaklardır.

Yılanlar

Yılanlar ise en çok rastlanan sürüngen türleri arasında yer alıyor. Fakat evde beslemek için her yılan tercih edilmez. Bazıları zararsız ve evcilleştirilebilirken bazıları çok saldırgandır ve sizlere zarar verebilirler. Bu nedenle egzotik bir yılan beslemek istiyorsanız seçiminizi çok iyi yapmanız gerekiyor. Çok tercih edilen türler arasında Ball Python son derece idealdir. Aynı zamanda Corn Snake türü de evde beslemeye yatkındır. Mısır yılan da evde beslemek için uysaldır. Yetişkin hale geldiklerinde boyları 3 metreden daha uzun olabiliyor. Ball Python yılan türleri yaklaşık olarak 20 ya da 30 sene yaşayabiliyor. Bu nedenle satın aldığınız bir yılan ile çok uzun bir süre ev arkadaşlığı yapabilirsiniz. Yılanların beslenme periyotları birbirinden farklılık gösterir. Bazıları daha sık beslenirken bazılarının haftada bir defa beslenmesi yeterli oluyor.

Kaplumbağalar

Kaplumbağalar bakılması en zahmetsiz sürüngen türleri arasında yer alıyor. Bu türlerin beslenmesi çok zor değildir. Aynı zamanda çevreden bir yara almaları da sık karşılaşılan durumlardan değildir. Bununla birlikte çocuklu aileler için önerilen cinsler arasındadır. Çok sessiz olduklarından özellikle tercih edilirler. Hem sevimli olmaları hem de yavruluktan itibaren aileye katılabilmeleri bu türleri özellikle popüler hale getiriyor. Sürüngenler kategorisinde kişilerin çekinmeden evinde besleyebileceği hayvan türüdür.

Sürüngen Bakımı

Sürüngenler için bakım farklılık gösterir. Hangi türü besleyeceğinize karar vermeden önce mutlaka o türe ait beslenme ve bakım kriterlerini de öğrenmek gerekir. Sürüngen beslemeden önce bu canlıların tüm spesifik özelliklerini bilirseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız. Klasik bir ev hayvanından farklı olan bu türleri beslemek için bir veteriner görüşüne başvurabilirsiniz. Bu türlerin sağlık sorunları için mutlaka uzman bir veteriner hekim desteği almak gerekiyor. Evinizde onlara uygun bir yaşam alanı bulmak son derece önemlidir. Yemeklerini, suyunu bu ortamda bulundurmak zorundasınız. Kendine ait bir yaşam alanı olması kendisini rahat ve özgür hissetmesini sağlar.

Bu canlılar son derece soğukkanlıdır. Bu nedenle de yaşam alanlarının belirli bir ısı derecesinde olması gerekir. Evcil hayvanınızın nem ihtiyacını bilmek bakım sürecinde önemli bir konudur. Hastalıkları konusunda da detaylı bilgiler edinmek gerekiyor. Bu canlılarda bulunan birtakım hastalıklar insanlara bulaşabiliyor. Bu nedenle yasal olarak da hangi türü beslemek istediğinizi iyi araştırmanız gerekiyor.

Evcil hayvanı olarak bir sürüngen düşünüyorsanız onların biyolojik özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bazı türler kış uykusuna yatmak isteyebilirler. Bakımında yaşama alanları büyük bir önem taşıyor ve onlar için huzurlu bir ortam yaratmak tamamen sizin elinizde olan bir konudur. Özellikle yeni başlayacak kişilerin mutlaka deneyimli kişilerden destek alması da önemlidir.

Sürüngen Beslenmesi

Dünyanın her yerine yayılım gösteren sürüngenler belirli bir beslenme düzenine sahiptir. Bu canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için farklı besin öğelerine ihtiyaçları vardır. Ancak bu beslenme şekilleri türlerine göre farklılık gösteriyor. Bazı sürüngenler etçil olarak beslenirken bazıları otçul bir yapıya sahiptir.

Etçil olan sürüngen türlerinin neredeyse tüm beslenmesi et üzerinedir. Bu türler kesinlikle yeşil ot türü ile beslenmezler. Yılanlar, birtakım kaplumbağa türleri, kertenkeleler ya da timsahlar her zaman et ile beslenen türler arasında yer alıyor. Her canlının beslenme şekli de farklıdır. Bukalemun türleri genelde sinek türü besinleri dilleri ile yakalarken boa yılanları avlarını boğarak etkisiz hale getirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle etçil bir sürüngen beslemeyi düşünüyorsanız beslenmesinin düzenine de özen göstermek gerekiyor. Bu canlıların beslenmesinde mutlaka protein, yağ ve karbonhidrat bulunmasına özen göstermek gereklidir.

Otçul olanlar ise daha çok bitkisel olarak beslenirler. Bunları beslemek biraz daha az masraflıdır. Kaplumbağalar, iguanalar otçul bilinen hayvanlar arasındadır. Bunların da beslenmesinde karbonhidrat, yağ ve protein olmasına özen gösterilmelidir. Her iki şekilde de beslenen sürüngenler vardır. Bu türlerin güzel beslenmesi için hem hayvansal hem de bitkisel besin sağlamak gerekir. Gerekli besinleri sağlandığında uzun yıllar hastalanmadan yaşayabilirler ve sizlere çok yüksek maliyetli veteriner masrafları çıkarmazlar.

Sürüngen Sağlığı

Eğer bir sürüngen beslemeyi düşünüyorsanız onların sağlık durumu tamamen sizin sorumluluğunuzda demektir. Doğru bakılmadıklarında kolayca ölebilen bu canlılarda doğru bakım uygulamak son derece önemlidir. Bu süreçte mutlaka veteriner kontrollerinin aksatılmaması gerekiyor. Hastalık sürecinde olan bir sürüngen için vitamin takviyesi yapılabilir. Bununla birlikte yine veteriner kontrolünde olmak kaydı ile sürüngenlere özel bir ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Kaplumbağa türlerinin dış kabuklarında zedelenme gibi bir durum varsa bakım solüsyonları son derece işlevseldir. Bununla birlikte bu türlerin mutlaka gerekli vitamin desteğini de alması önemlidir. Yaşam alanlarından eksik etmemeniz gereken besinler vardır. Taze yemler ile beslendiklerinde ve uygun sıcaklık değerleri oluşturulduğunda kesinlikle bir sorun yaşamazlar. Yaşam alanlarını onlara göre tasarlamak ve türlerine özel olarak beslemek kişilerin sorumluluğudur.

Birçok sürüngen günümüzde teraryum içerisinde besleniyor. Bu ortamlarda doğal bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Bunun için de ısıtıcı, taban için özel kumlar, filtre gibi aparatların temin edilmesi gerekiyor. Teraryum içerisinde ki ısıyı ve nemi dengelemeyi yaparsanız canlılar çok daha rahat bir şekilde yaşayacaklardır. Onlara iyi bir yaşam alanı sunmak sürüngenler açısından son derece önemlidir. Mutlu ve huzurlu olması için kendini güvende hissetmesi gereklidir.