Kertenkele Ne Yer? Nasıl Beslenir?

Kertenkele, var olduğu bilinen yaklaşık 5.000 tür ile en büyük sürüngen grubudur. Bu yüzden, kertenkele ne yer sorusu çokça sorulur. Antarktika hariç her kıtada kertenkeleye rastlamak mümkündür. Kertenkeleler, vahşi doğada birçok şey bulur ve yerler. Bu çevresine ve çevresinde bulunan türlere göre değişiklik gösterir. Çöllerde, sulak alanlarda, ovalarda, ormanlarda yaşayabildiğinden, yedikleri genel olarak bölgede mevcut olanlara bağlıdır.

Kertenkele Yediği Böcekler

Birçok farklı kertenkele türü vahşi doğada böcek ile beslenir. Böceklerin türleri ise bölgesine göre değişir. Sinekler, cırcır böcekleri, çekirgeler, solucanlar, örümcekler, karıncalar ve hamam böcekleri kertenkele tarafından sıklıkla tüketilen böceklerdir. Bunlar, vahşi doğada sıkça rastlanabilen böcek türleridir. Yıldırım böceği gibi bazı böcekler ise kertenkeleler için zehirlidir.

Kertenkele Ne Yer

Kertenkele Yumurta Yer mi?

Kertenkeleler, diğer hayvanların yuvasında yer alan memeli yumurtalarını bazen çalarlar. Yumurtaları yakalamaları kolaydır ve çabalarını gerektirmez. Çalmış oldukları yumurtaların türü, habitata yumurta bırakan hayvan türüne bağlıdır.

Kertenkele Et Yer mi?

Bazı kertenkeleler, kendi türleri dahil olmak üzere diğer kertenkeleler ile beslenir. Yakalı kertenkele, vahşi doğada yemeklerinin ana parçası olan diğer kertenkeleleri yiyen bir kertenkele türüdür. Diğer kertenkeleleri yiyen kertenkele türleri, genel olarak böcekleri ve diğer et ürünlerini de tüketirler. Küçük kuşlar, fareler, küçük yılanlar ve kolayca yakalanan kemirgenler kertenkele avlarındandır.

Kertenkele Meyve Programı

Yeşil iguana gibi bazı kertenkele türleri et tüketmezler ama kesinlikle otobur olurlar. Diğer kertenkeleler böceklerini ve diğer et türlerini yerken yemeklerini bitki ile tamamlarlar. Örneğin, vahşi doğada yer alan yeşil iguana yaprak, çiçek, yumuşak meyve ve genç bitki sürgünlerini bolca tüketir.

Kertenkeleler ne yer sorusunun cevabı hem et hem de meyve tüketmeleri olacaktır. Bazı kertenkele türleri etobur olurken, bazı türler ise otobur olabilmektedir. Genelde et tüketen kertenkeleler ise yemeklerinden sonra kesinlikle öğünlerini bitki yiyerek tamamlarlar. Günümüzde birçok alanda kertenkeleye rastlamak mümkündür. Bu, bir tarla başında olabilir veya evin yakınlarında olabilir. Bir kertenkele beslemek istiyorsanız, ona istediği yemekleri vermeli ve türünün hangi yiyecekleri daha çok sevdiğini öğrenmelisiniz. Bu sayede, kertenkele sizi daha çok sevecektir.

Tavsiye bağlantı: Kertenkele Özellikleri Hakkında Bilgi

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın