Malinua Kanarya Bakımı ve Özellikleri

Malinua Kanarya diğer adıyla Malinois kanaryası, bazı yerlerde “Waterslager kanarya” olarak bilinmektedir. Bu kanaryanın kökeni, 17. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Aslına birçok kişi bu kanaryanın Bossu soyundan gelebildiğini düşünmektedir.

Malinua Kanarya Özellikleri

En çok ötüşü ile tanınan kanaryalardan birisidir. Hatta bazı ülkelerde Malinua kanaryası için ötme yarışmaları düzenlenir. Bu kanarya, yaklaşık olarak 16 cm’ye ulaşabilen bir kuştur Vücudunun üst kısmında koni şeklinde olan gagası ve diğer kanaryalardan keskin olarak bazı ayırt edici özellikleri bulunur. Gözleri parlak siyah ve baş yapısı küçüktür. Tüyleri değiştiğinde ve heyecanlandığında üst kısmı yükselir. Yumuşak bir tüy yapısı bulunmaktadır ve bu tüyler sarı ile beyaz arasındaki tonlardadır.

Malinua kanarya sesi, kendi tarzındaki kuşlarda yaygın olarak duyulandan farklıdır. Gagası kapalıyken ses çıkarır ama daha belirgin sesler çıkarmak istediğinde gagasını açar. Çoğu zaman sesleri bülbüller ile karşılaştırılabilmektedir.

Malinua kanaryası, doğumundan dört hafta sonra zayıf bir şekilde ötmeye başlayabilmektedir. Erkekler daha erken öterken, dişilerin güçlü ve kalıcı bir sese sahip olması altı ay kadar sürebilmektedir.

Malinua Kanarya

Malinua Kanarya Bakımı

Tüm kanaryalar açık alanları severler. Evcil bir kuş yetiştirmek istiyorsanız, boyutuna uygun bir geniş kafese sahip olmanız göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir noktadır. Kafesin düz durabilmesi için altınında düzgün olması gerekir. Üst taraflarda durmayı tercih eden canlılardır, bu nedenle kafesi yükseklere yerleştirmeniz önerilmektedir.

Malinua Kanarya, genel olarak yem ve kolza tohumu yer. Vitamin kaplı yemler kullanılarak sağlığının daha güçlü hale getirilmesi de mümkündür. Banyo yapmayı da severler, bu yüzden banyo yapmalarına izin verilen bir kap verilmelidir. Bunun dışında kafesin temizliğinin yanı sıra tırnak temizliği de önemlidir.

Malinua Kanarya Sosyal Davranışları

Kanaryalar, genel olarak iyi huylu ve iyi performans gösteren sosyal yapıya sahip kuşlardır. Ancak Malinua kanarya tam olarak böyle değildir. Her zaman çok sosyal bir yapısı bulunmamaktadır. Manipüle edilmekten rahatsız olur ve aynı odada oldukları kanaryalara dayanamaz. Utangaç bir yapıya sahiptir ve doğası gereği daha agresif olma eğiliminde olan muhabbet kuşları ile beraber tutulmamalıdır.

Eğlenmek için herhangi bir oyuncağa ihtiyaçları yoktur, ancak sallanmak hoşlarına gider. Bu yüzden kafesin içerisine salıncak alınması önerilmektedir. Uygun bir eğitim sayesinde, ele gelmesi için kafesten çıkarmak mümkündür. Ancak dışarı kaçmamaları için önlemler alınmalıdır ve pratikler yapılmalıdır. Kafes içerisinde yalnız tutulursa Malinua Kanaryası, daha ilgi çekici bir melodi ile ses çıkarır. Her iki cinsiyetinde ötüşü oldukça iyidir.

Üremeleri söz konusu olduğunda, kolayca çoğalırlar. Sadece erkek ve dişi bir yuva ile aynı kafese yerleştirilmesi ve onlara gerekli yiyeceklerin verilmesi, kısa süre içerisinde yavrulamalarını mümkün kılacaktır.

Tavsiye bağlantı: Gloster Kanarya Bakımı ve Özellikleri

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın