Kedilerde Tüy Dökülmesini Azaltmanın 5 Yolu

Kedi dostlarımızı çok seviyoruz, ancak kedi tüy dökülmesi olayını pek sevemiyoruz. Sıcak havanın kedilerde tüy dökülmesinin ana nedenlerinden birisi olması nedeniyle yaz aylarında durum daha kötü oluyor. Geçirilen bu güzel ve sıcak günlerde, tüy dökülmesi için birçok şey kullanılabiliyor. Bunların başında vitaminler geliyor, ancak bu bazen tam olarak etkisini gösteremiyor.

Yaz Aylarında Kedilerde Tüy Dökülmesi

Bu yaz sıcak havalarda kedilerde tüy dökülmesi, birçok zarara sebep olabilmektedir. Örneğin, ev içerisinde tüylerin alerjisi olan insanların kedi beslemesi zor olurken, tüy dökülmesi yaşanınca bu durum daha zor olur. Aşağıda tüy dökülmesini azaltmanın yollarını okuyarak bu olayı birazda olsa engelleyebilirsiniz.

Kedilerde Tüy

Kedinizi düzenli olarak tarayın

Kedilerin tüylerini taramak, tüy dökülmesini azaltmanın en etkili yoludur. Bu, tüylerin dökülmeden önce toplanmasına yardımcı olur. Kedilerin tüyleri kısa uzunluğa sahipse, çift taraflı kedi tarağı kullanmanız önerilmektedir.

Kedinizin beslenmesini değiştirin

Sağlık bir tüy elde edebilmek için zengin ve dengeli bir içeriğe sahip olan mamalar kullanmanız gerekir. Kedi mamalarının içerikleri incelenmelidir ve tüy sağlığı için en uygun olacak mama alınmalıdır. Bu sayede, tüy dökülmesinin önüne geçilebilmektedir ve daha sağlıklı bir görünüm elde edilebilmektedir.

Kedinizi ayda bir kere yıkayın

Kedilerin bundan zevk almadığını biliyoruz, ancak kedilerin yıkanması fazla tüylerin temizlenmesine yardımcı olur ve uzun vade içerisinde tüylerin dökülmesini engeller. Yıkadıktan sonra kedinizi tamamıyla kurutmayı unutmayın. Kurutulmaması, kedinizin hasta olmasına neden olur.

Kedinize bir yer verin

Tüm yaptığınız işlemler başarısız olursa, kedi kılı ile kaplanabilecek bir alan verin. Fazla tüyleri tutmak için kedinizin uyumayı sevdiği bir yatak verebilirsiniz, bunun için üretilen kedi yatakları bulunmaktadır. Bunları kullanarak, tüy dökülmesi olayının önüne geçmek mümkündür.

Yeterince su içmesini sağlayın

Yeterince su içmeyen kedilerde kuru cilt ve tüylere rastlanır. Bu, tüylerin dökülmesine sebep olan nedenlerden birisidir. Su kaplarının ağzına kadar dolu, temiz ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Kedilerde Tüy dökülmesinin sorun oluşturduğu yaz günlerinde bu maddeleri uygulayarak hala sorunu çözemediyseniz, veteriner hekiminize danışarak kedinize uygun olan vitamin tabletler alabilirsiniz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın