Roborovski Hamsteri Bakımı ve Özellikleri

Hamsterlar arasında en küçük ve en hızlı olan Roborovski Hamsteri, doğduğunda bir fasulye boyutuna sahip olur. Tamamıyla büyüdüğünde ise bir yetişkinin baş parmağından daha büyük olmazlar. Bu utangaç olan canlılar Çin, Moğolistan ve Rusya çöllerinde ortaya çıkmışlardır.

Diğer adıyla Cüce Roborovski hamsterları, tutulmaktan haz almayan meraklı hayvanlardır. Onlar için evlerinin dışarısını izlemek, sosyalleşmek anlamını taşır.

Roborovski Hamsteri Kafesi

Tel kafesler temizlik açısından daha kolay olurken, Roborovski hamsterini içeride tutabilecek, koşup oynamalarına izin verecek kadar geniş bir tel kafes bulmak oldukça zordur. Bu nedenle, plastik akvaryum ya da cam akvaryum seçmeniz önerilmektedir. Hava sirkülasyonunun sağlanması ve yabancı nesnelerin yanlışlıkla kafese düşmesini engellemek için ağ ile örtülmesi gerekir.

Kafesin altının en az 1/4’ü örtülmelidir. Bu, hamsterların yuva yapmasını sağlar. Evcil hayvanı tehlikeye atabilecek olan sedir ya da çam ağacı talaşlarından kaçınılmalıdır. Roborovski hamsterleri oldukça aktiftir ve oyuncaklar çok hoşuna gider. Bu yüzden tekerlek, tuvalet kağıdı kabı ve diğer oyuncakları kullanabilirsiniz. Hamsterinizin sağlığını korumak için az miktarda taze gıda ve takviye edilmiş olan kaliteli yemler ile beslemeniz gerekmektedir.

Roborovski Hamsteri

Roborovski Hamsteri Özellikleri

Roborovski hamsterleri geceyi sever, bu nedenle genel olarak karanlıkta uyanırlar ve aktif olurlar. Genel olarak naziktirler ve nadiren ısırırlar, ancak çok hızlı ve çevik bir yapıları vardır. Bu, onların idare edilmesini daha zor bir hale getirir. Kaçarlarsa yakalanmanın kolay olacağı bir alanda tutmanız tavsiye edilir.

Roborovski hamsteri sosyal bir hayvandır ve ideal olarak aynı cinsiyetten çiftler veya gruplar halinde tutulur. Hamsterler, genç iken gruplama veya çiftler oluşturulmalıdır. İyi bir hamster bakımı ile yaklaşık olarak üç yıl yaşarlar. Doğal renkleri, beyaz bir karınla beraber sırtlarında yer alan kum kahverengisi renkleridir. Bu, vahşi doğada çöle uyumlu olarak yaşamalarını sağlar. Gözlerinin etrafında belirgin beyaz lekeler bulunmaktadır.

Hamster Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Hamsterler, ortalama olan ev sıcaklıklarını iyi uyum sağlarlar. Aşırı sıcaklık değişikliklerine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Kafesler, asla doğrudan güneş altında veya rüzgarlı bir ortamda olmamalıdır. Plastik, metal ya da cam olmalı ve sağlam bir tabana sahip olmalıdır. Hamsterin egzersiz yapması ve oyun oynaması için bolca bir yeri bulunmalıdır. Mümkün olan en geniş kafesin sağlanması iyi bir fikirdir. Yaşam alanına yatak takımı yerleştirilmelidir. Bu hamster yatak takımları, ufalanmış kağıt ya da sert talaşları içerir. Sedir bazlı ürünler genel olarak tavsiye edilmemektedir.

Hamsterler yalnız yaşayan hayvanlardır. Cüce hamster iyi yetiştirilirse, aynı cinsiyetten bir diğer hamster ile beraber tutulması mümkündür. Farklı türe sahip olan hayvanlar asla bir araya getirilmemelidir. Geceleri oyun oynayan bu hamsterler, gündüz vakitlerinde dinlenirler.

Hamsterler, genel olarak temiz kalan hayvanlardır ve nadir olarak banyoya ihtiyaç duyarlar. Islak veya nemli bir bezle temizlenmesi mümkündür.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın