Köpek Uluması Ne Anlama Gelir? Nasıl Durdurulur?

Köpek uluması, köpekler tarafından sıkça kullanılan bir iletişim biçimidir. Köpekler dikkat çekmek, iletişim kurmak ve kendisiyle ilgilenilmesi için ulurlar. Bazı durumlarda ise acil durum aracı sirenleri ve müzik aletlerine karşı tepki olarak ulurlar. Köpeğiniz aşırı derecede uluyorsa, bu yazımızı okuyarak neler yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Köpekler Neden Ulur?

Bir köpek, kurtların yaptığı gibi bazı nedenlerden dolayı uluyabilmektedir. Bununla birlikte, köpekler evrimleşip evcil olduklarından dolayı bazı uluma nedenleri de zaman içerisinde evrimleşmiş olabilir. Birçok davranışları gibi ulumanın da atalarından kalma kökleri bulunmaktadır. Vahşi doğada ya da ormanda güvenlik bilincine sahip olan kurtlar, konumlarını diğer aile üyelerine duyurabilmek için ulur. Bunu köpeklerde genel olarak bir iletişim biçimi olarak kullanırlar. Uluyan bir köpeğin verebileceği bazı temel mesajlar aşağıda yer almaktadır.

Ev İçinde Köpek Uluması

Vahşi doğada, köpek sürüsünün bir kısmı evde kalırken, diğer aile üyeleri bölgede yiyecek aramak için keşfe çıkarlar. Uluma, sürülerin birbirini bulmasına yardımcı olur. Geride kalan köpekler, ana üssün yerini bildirmek ve keşif üyelerini eve tekrar götürmek için köpek uluması yaparlar. Bir köpek, evde yalnız bırakıldıktan sonra, arabanızla eve gittiğinizde ya da basamakları tırmandığınızda sizi fark eder ve geri götürmek için ulur.

Köpekler İletişim Kurmak İçin Ulur

Köpekler siren, müzik aleti ve şarkı söylenmesi gibi tiz seslere tepki olarak ulur. Bir köpeğin yanında ulunduğunda bile köpek uluyacaktır. Bu tür bir köpek uluması, kurtlar tarafından avlanmadan önce arkadaşlarına enerji vermek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Köpeklerde buna benzer bir nedenle yaparlar.

Sıkıntısını İfade Etmek İçin Ulur

Komşularınız, siz evde olmadığınızda köpek uluması duyduğunu söylüyorsa, bu köpeğinizin bir tür stres ya da endişe altında olabileceği anlamına gelmektedir. Bu tür ulumalar, genel olarak ayrılık kaygısı semptomları ile sorunlar oluşturur. Köpeklerin rahatsız olduklarında veya acı çektiklerinde uluması ve sızlanması yüksek bir durumdur.

Köpek Uluması

Köpekler Rüya Görünce Ulur mu?

Köpekler rüyanın ortasındayken uluyabilir, havlayabilir, inleyebilir ya da hırlayabilir. Bu durum gayet normaldir. Bacaklarını ve kuyruğunu hareket ettirebilir, hızlı nefes alabilir, çiğneyebilir veya titreyebilir. Hareketler ve sesler, dostlarımızın rüyasında gördükleri ile bağlantılı olabilir.

Bir köpeğin sürekli olarak uluması ölümünün yakın olduğu anlamına gelmez. Bu, sadece batıl bir inançtır.

Köpeğim Gece Neden Uluyor?

Köpekler, geceleri ulurken başını gökyüzüne doğru eğebilmektedir. Bazı insanlar, köpeklerinin başını yukarı kaldırdığında ses tellerinin düzeldiğini ve köpek uluması için daha iyi ses akışı sağlandığını söyler. Diğer insanlar ise aya ulumanın ses dalgalarının daha uzağa gitmesine izin verdiğini söyler. Bu iki teori içinde herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

En Çok Uluyan Köpek Irkları

Bazı köpek ırkları, öncelikle tazılar dahil olmak üzere, diğerlerinden daha fazla ulurlar. Bir seslendirme biçimi olarak uluyan ırkların listesi aşağıda yer almaktadır.

Köpek Uluması Nasıl Durdurulur?

Köpeğiniz, başka bir köpeğin uluması veya yakında duyduğu bir siren gibi tetikleyicilere yanıt olarak uluyorsa, ses kesildiğinde uluması muhtemelen durur. Bu tür ulumalar genel olarak aşırı değildir. Tetikleyiciler sık sık meydana gelirse, bu durum aşırıya kaçabilmektedir. Bunun için sorun yaşıyorsanız, köpeğinize duyarsızlaştırma eğitimi verebilirsiniz.

Köpeğiniz ulumaya başladığında bunu engellemek için, gürültü yapmaya başlar başlamaz tamamıyla görmezden gelebilirsiniz. Ona bakmayabilir, dokunmayabilir ve seslenmeyebilirsiniz. Bunları yaparken ona kızmamalısınız. Köpekler, çocuklar gibi ilgi vermeyi ödüllendirici bulurlar. Bu yüzden köpeğinize kızmak, onun uluma davranışını daha kötü bir hale getirebilmektedir. Ulumaya başladığı andan itibaren görünmez olduğunu farz edin.

Köpeğinizi sessiz olduğu için ödüllendirebilirsiniz. Köpeğinizin dikkat çekmek için ulumayı bırakmasını istiyorsanız, sessiz davranışlarını ödüllendirebilirsiniz. Gürültü davranışı göstermediği zamanlarda köpeğinize ilgi ve ödül verebilirsiniz. Köpeğiniz en az beş saniye sessiz kalana kadar istediği hiçbir şeyi vermeyin. Dikkat çekmek için uluyorsa, yukarıda anlattığımız gibi sessiz olana kadar görmezden gelin. Bunun ardından tekrar davranışlarına bakabilirsiniz.

İstenilen bir durumda sessiz olmasını öğretmelisiniz. Öncelikle konuş komutunu öğretin. “Konuş!” dedikten sonra köpeğiniz havlamasını veya ulumasını sağlamaya çalışın. Duvara ve kapıya vurmak genel olarak bu davranışlarda işe yarar. Ses çıkarmaya başladığında ise ödüllendirebilirsiniz. Bunu defalarca tekrarladığınızda, köpeğiniz buna alışacak ve eğitimini tamamlamış olacaktır.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın