Küçük Akvaryum Balıkları Nelerdir?

Yeni veya mevcut olan akvaryumunuza küçük akvaryum balıkları arıyorsanız, bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıda yer alan balıkların tamamı 8 cm’den daha kısadır. Bu türlerin çoğunda en az 3 ila 5 birey bir araya getirilmelidir.

Yeni bir balık türü edinmeden önce, çevresel şartların eşleştiğinden ve uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Tüm yeni balıklar, hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla 4 ila 6 hafta boyunca farklı bir akvaryumda karantina altında tutulmalıdır. Yeni bir akvaryum balığı sahibi olmak istiyorsanız, aşağıda yer alan küçük akvaryum balıkları inceleyebilirsiniz.

Plati Balığı

Küçük Akvaryum Balıkları

Plati balığı, yeni başlayanlar için uygun renkli ve doğurgan balıklardır. Canlı doğuran balıklar olduğundan dolayı, birçok kişi tek bir balıkla başlar. Kuyruk sapında oluşan özel bir renk deseni sayesinde Mickey Mouse Platy adını almıştır. Ay balığı olarak da bilinmektedir. Boyutları 0.5 ila 5 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Lepistes Balığı

Lepistes Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Lepistesler, küçük balık akvaryum hobisinin temel taşıdır. Başka bir canlı üreme türü olan lepistes akvaryumları, sık sık üremeden doğan yavrularla dolup taşarlar. Herhangi bir lepistes sahibinin öğrenmesi gereken ana bilgi, popülasyon patlaması yaşamamak için erkek ve dişiler arasındaki farkları anlamaktır. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 2 ila 3 yıl arasında yaşarlar.

Zebra Balığı

Zebra Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Bu küçük çizgili zebra balığı, akvaryum hobisinde tropikal sıcaklık gerektirmeyen balıklardan birisidir. Zebra balıkları, gruplar halinde gezinmeyi seven barışçıl balıklardır. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Tetra Balığı

Tetra Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Neon Tetra Balığı, en yaygın küçük akvaryum balıkları arasında yer alır. Bu balıklar, parlak kırmızı ve mavi çizgi renkli görünümleriyle tanınırlar. Canlı bir topluluk içerisinde harika görünüm oluştururlar. Kırmızı Neon Tetra, çok benzeyen başka bir türdür. Bunlar daha yaygın olarak uzun kırmızı çubuk görünümleriyle ayırt edilir. Boyutları 4 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Beyaz Bulut Dağı Balığı

Beyaz Bulut Dağı Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Beyaz Bulut Dağı Balığı, tropikal sıcaklık gerektirmeyen bir başka küçük akvaryum balığıdır. Bu balıklar, küçük boyutlarda olmaması koşuluyla, Zebra balığı ve Japon balığı bulunan tanklarda iyi performans göstermektedir. Boyutları 2,5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 3 ila 5 yıl yaşarlar.

Harlequin Rasbora Balığı

Harlequin Rasbora Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Harlequin Rasbora, canlı yakut rengine sahip küçük, sürü halindeki bir balıktır. Bu huzurlu balıklar, bitkili ya da su altı olan akvaryumlara ayrı bir renk katarlar. Küçük kalan ve topluluk tanklarında başarılı olan birçok türü bulunmaktadır. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 6 yıl yaşarlar.

Serpea Tetra Balığı

Serpea Tetra Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Serpea Tetra Balığı, büyük bir kişiliğe sahip olan küçük bir balıktır. Siyah yüzgeçleri bulunan bu parlak kırmızı sürü balıkları, doğal akvaryum manzaralarına renk katar. Bu balıklar oldukça aktiftir ve arkadaşlarının yüzgeçlerini ısırma alışkanlığı bulunur. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Panda Çöpçü Balığı

Panda Çöpçü Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Panda Çöpçü Balığı, beyaz veya yarı saydam gövdelerle beraber, zıt siyah noktalara sahiptir. Bu, onların pandaya benzemesini saplar. Benzer, barışçıl mizaca sahip olan çok sayıda çöpçü balığı türü bulunur. Bu türlerin arasında olan temel farklar renk ve işaretlerdir. Tüm çöpçü balıkları dipte yaşayan, huzurlu ve gececi balıklardır. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 10 yıl yaşarlar.

Bezelye Kirpi Balığı

Bezelye Kirpi Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Akvaryum hobisine henüz yeni giriş yapan Bezelye Kirpi Balığı, kirpi balığı ailesinin en küçük ama güçlü üyesidir. Küçük boyutlarına kanmayın, bu küçük balıklar kendi türlerine bile saldırgan olabilmektedir. Genelde yeni başlayanlar için önerilmez. Boyutları 3 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 4 yıl yaşarlar.

Kaplan Dikeni Balığı

Kaplan Dikeni Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Kaplan Dikeni Balığı, bakımı kolay bir balıktır, ancak topluluk akvaryumlarında iyi duramazlar. Daha agresif seviyeli tanklarda yaşadıklarından ve yüzebilecekleri alana tam olarak sahip olduklarından emin olmanız gerekir. Boyutları 8 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 6 yıl yaşarlar.

Kılıç Kuyruğu Balığı

Kılıç Kuyruğu Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Adını uzatılmış karın kuyruk süzgecinden alan kılıç kuyruğu, küçük bir sistemi çabucak alt edebilen bir başka balıktır. Evcil balıklar arasında en çok bulunan türlerden birisidir. Boyutları 8 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 3 ila 5 yıl yaşarlar.

Alman Mavi Ram

Alman Mavi Ram Küçük Akvaryum Balıkları

Gichlid soy ağacında pek çok türü bulunur, ancak boyut olarak nispeten az sayıda türü bulunur. Katı su kalitesi ve habitat gereksinimleri vardır. Bu nedenle hobiye yeni başlayan kişiler için önerilen bir balık değildir. Boyutları 7 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 2 ila 3 yıl yaşarlar.

Altın Barb Balığı

Altın Barb Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Bu vahşi balık doğada yeşil olmasına rağmen, parlak altın rengini gösterebilmek için esaret altında tutulmuştur. Bu aktif balıklar, topluluk akvaryumlarında iyi oynar, ancak tropikal sıcaklardan daha azını tercih ederler. Boyutları 7,5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Balta Balığı

Balta Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

Balta Balığı, kanat benzeri yüzgeçlerini kullanarak suyun üzerinde uçmasıyla bilinir. Benzersiz ve sıkıştırılmış bir vücut şekline sahiptir. Bu balıklar, çok özel tank gereksinimlerine sahip oldukları için yeni başlayanlar için ideal kabul edilmez. Boyutları 3 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Kongo Tetrası

Kongo Tetrası Küçük Akvaryum Balıkları

Kongo Tetra, küçük balık kategorisinde maksimum uzunluğa ulaşıyor, ancak balıklar birçok akvaryuma manzara ilavesi olarak katılır. Erkeklerin dişilerden daha uzun yüzgeçlere sahip olduğu barışçıl akvaryum balıklarıdır. Boyutları 8 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 3 ila 5 yıl yaşarlar.

İşaret Balığı

İşaret Balığı Küçük Akvaryum Balıkları

İşaret balığı, tetra ailesinin bir başka üyesidir. Baş ve kuyruk lambası tetrası olarak da bilinen bu balık, bir araçtaki ışıklara benzeyen noktalara sahiptir. Bu balıklar, çok sayıda bitki örtüsü ile en düşük aydınlatma maliyeti yaparlar. Boyutları 4 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Siyah Hayalet Tetra

Siyah Hayalet Tetra Küçük Akvaryum Balıkları

Siyah Hayalet Tetra, parlak renklerinden ziyade uzun sırt yüzgeci ile daha koyu görünüme sahip olmasıyla bilinmektedir. Bu balıklar, tipik olarak hep birlikte olan tetra türleriyle büyük bir birliktelik oluşturur. Boyutları 4,5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Siyah Yakut Barb

Siyah Yakut Barb Küçük Akvaryum Balıkları

Mor yaşlı barb olarak da bilinen Siyah Yakut Diken, diğer akvaryum balıkları arasında belirgin olan kırmızı rengine sahiptir. Tiger Barb’a benzer vücut şekline sahip olan bu balıklar, olgunlaşma seviyelerine ulaştıkça derinleşen soluk sarı bir gövdeye sahip olurlar. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Yaklaşık olarak 5 yıl yaşarlar.

Tavsiye Bağlantı: Balıklar Neden Ölür?

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın