Lahor Güvercin Özellikleri Nelerdir?

Lahor güvercin, evcil bir güvercindir. Etkileyici renkte olan tüyleri, boyutu ve mütevazi duruşu ile bilinmektedir. Pakistan’da yer alan Lahore kentinden gelmiştir ve o bölgede uzun yıllar boyu yetiştirilmiştir. Bu cins ve diğer evcilleştirilmiş olan güvercin çeşitleri, kaya güvercini torunlarıdır.

Lahor Güvecin Tarihi

Lahor Güvercini cinsi, 1880 yıllarında Almanya’ya ithal edilmiştir ve 1960’lı yılların başlarında güvercin meraklıları arasında oldukça popüler olmuştur. Bu güvercin ırkı, genel olarak İran (Şiraz) bölgesinde bulunur. En renkli güvercin ırklarından birisidir.

Esas olarak bir süs güvercinidir ve aslında eski İran’a dayanır. Bir zamanlar eti için yetiştirilmiştir, ancak bugün esas olarak güzel tüyleri ve renkli desenleri için yetiştirilmektedir.

Lahor Güvercin Özellikleri

Lahor Güvercin, evcilleştirilmiş büyük bir güvercin türüdür, ancak çok uzun değillerdir. Genel olarak kral güvercinden daha küçük bir yapıya sahiptir.

Neredeyse yatay bir vücut duruşu ile serbest bir duruşa sahiptir. Bu kuşların temel vücut rengi beyazdır, ikincil bir renk gaga ve dallarının birleşme noktasından başlamaktadır. Bu ikincil renk, gözlerinin üzerine, sırt ve kanatlara yay şeklinde yayılmaktadır.

Kıç ve kuyruk kısımları beyaz renge sahiptir. Güvercin gösterileri düzenlendiğinde boyun, baş ve kanat işaretlerinin kalitesine dikkat edilir. Lahor güvercini boynunda yoğun bir tüy vardır ve dolgun, geniş bir göğüs ortaya çıkar. Yanakları dolgun olmalı ve gagası küt olmalıdır.

Bacakları ve ayakları tüylüdür, böylece kalın çorap giymiş gibi görünürler. Şu anda cins mavi, kahverengi, siyah, kareli ve kırmızı dahil olmak üzere birçok farklı renkte yetiştirilmektedir. Yaklaşık olarak 26 cm boya ve 29 cm uzunluğa sahip olurlar.

Lahor Güvercin

Lahor Güvercin Besleme

Lahor güvercinin temel besini mısır, arpa, darı, buğday vb tahıllardan oluşmaktadır. Öncelikle buğday, arpa, mısır gibi tüm tahılları kolayca yerler. Karbonhidrat ve az sayıda vitamine sahip olan bu tohumlar, onların beslenmesi için oldukça idealdir. Arpa, Lahor güvercini için uygun bir yem değildir. Bu yüzden bundan kaçınılmalıdır.

Mısır, ham lifin düşük, kolay sindirilebilir ve yağ bakımından en zengin yapıya sahiptir. En iyi güvercin yemlerinden birisidir. Güvercinler mısır severler.

Darıda birçok protein yer alırken mısırdakinden daha az protein ve yağ oranına sahiptir. Tohumların kalanı için, rekabet açısından mısırla aynı besleyici değere sahiptir. Darı yemin %25’ine kadar kaplama yapabilmektedir.

Diğer güvercinler gibi, Lahor güvercin de buğday yemekten hoşlanır. Mısır kadar iyidir, çünkü az yağ almasına rağmen, biyolojik olarak protein ve karbonhidrat bakımından zengindir.

Tüy dökme sırasında Lahor güvercini Kükürt ihtiyacı duyar ve buğday kükürt açısından oldukça zengindir. Bunun için tüy dökmeye buğday verilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Henüz yeni hasat edilen buğdaylar birçok tehlikeye neden olabileceğinden dolayı doğrudan direkt olarak verilmemelidir. Bu, güvercinin sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın