Kediler Balkondan Atlar mı? Yapılması Gerekenler

Yüksek bir binada ya da apartman dairesinde yaşayan kişiler tarafından kediler balkondan atlar mı sorusu sıkça sorulmaktadır. Kedilerin balkondan atlayarak yaralanması kaybolması hatta ölmesi bile mümkündür.

Kedi Balkondan Atlar mı?

Kediler yükseklik konusunda rahat davranan dostlardır ve genellikle yüksekten korkmazlar. İçgüdüsel olarak balkondan atlamamaları gerektiğini bilirler. Aynı zamanda, kedilerin yanlışlıkla balkondan atlayabileceği ve düşebileceği birçok durum bulunur ve bunlar hiç nadir görülen durumlar değildir.

Kedilerin Balkondan Atlayabileceği Durumlar

Balkonda otururken dışarıda kuş gören kediler, onları yakalayabilmek için refleks olarak atlayabilir ve dengesini kaybederek düşebilir.

Kediler, genel olarak bir balkonun dış kısmına ilgi duymasa da orada yer alan bir kuş varsa, oldukça hızlı bir şekilde ilgi kazanma olasılığı yüksektir.

Bu çıkıntı sonucunda yanlış bir hareket, düşeceği anlamına gelir. Kediler tipik olarak iyi bir dengeye sahip olsa da birçok şey dengelerini kaybetmelerine neden olabilmektedir.

Balkonda bir kuş yakalamaya çalışan kediler, o kuşu takip ederek sıkışıp kalabilirler ya da buradan atlayabilirler.

Kediler, yemek ya da oyun oynamak için istedikleri bir şeyi gözüne diktiklerinde, o şeyi kesinlikle alırlar.

Avını yakalamaya çalışması için güvenli bir yerde olup olmadığı, içgüdüleri devreye girdiğinde onlar için pek önemli değildir. Bir kedinin bir kuşu yakalamaya çalıştığı zaman yaptığı hareketler aykırı olabilmektedir.

Balkon kenarlarınızda kuşlar duruyorsa, bir kedinin o kuşu yakalamak için oraya atlayacağı anlamına gelir. Bir kuş görürse ve onu yakalayabileceğini düşünürse, biraz daha yaklaşabilirse oradan aşağı doğru atlar ve bu dostlarımızın ciddi yaralar almasına neden olur.

Oyuncu kediler, çevrelerine çok fazla dikkat etmezler. Bu, kedilerin düşmelerine neden olur.

Kedileri avlarını yakalamaya çalıştıklarında gördüyseniz, muhtemelen bunun farkına varmışsınızdır. Böylesine dalgınlıklar yaşayan kediler, çevreyi pek umursamadan devam ederler.

Şaşırmak, kedilerin dengesini kaybetmesine ve düşmesine neden olabilmektedir.

Tüm kediler korkak canlılar değillerdir, ancak en korkusuz kediler bile bazen ürkebilmektedir. Bu yüksek seslerden, bir nesnenin yerinde olmamasından, inşaat sesinden, yıldırım çarpmasından, aniden kornaya basan bir arabadan, bağıran bir insandan ve daha birçok şeyden oluşabilmektedir.

Ürkmüş bir kedinin dengesini kaybederek düşmesi veya balkonun direklerinden geçerek kazara düşmesi normaldir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.

Kediler Balkondan Atlar Mı?

Kediler Yüksekten Düşerse Ne Olur?

Dürüst olmak gerekirse, kedilerin yüksekten düşmeleri pek sorun değildir. Biyolojik yapıları gereği havadan düşerken vücutlarını düzeltir. Dört patisinin üstüne düşerler ama maalesef ki tüm kedilerin bazı durumlarda hayatta kalması mümkün değildir. Yapılan araştırmalara göre yüksekten düşen kedilerin %90’ı hayatta kalmıştır. Kediniz balkondan düştüğünde iyi olsa bile hemen veterinere götürülmesini öneririz. Başlangıçta iyi görünseler bile sonrasında bazı sorunlar yaşamaları mümkündür.

Bir kedinin yüksekten düşmesi, daha fazla yaralanmasına neden olabilmektedir. Ölüm ihtimali ise %10’dur. Kediler bu durumdan kötü etkilenirler ve korktuklarından dolayı kaçar ya da saklanırlar. Bu sorunların ortaya çıkmasını engellemek adına kedi sahipleri, kediler balkondan atlar mı sorusunu çokça aratırlar.

Balkonu Kedim İçin Nasıl Güvenli Yapabilirim?

Kedinizin sık sık balkona çıkmasına müsaade veriyorsanız, düşmemesi için bazı ipuçları aşağıda yer alıyor.

Balkon Kedi Filesi

Balkonun etrafının kedi filesi ile çevrilmesi mümkünse bunun yapılması çok daha güvenli bir ortam oluşturacaktır.

Evde kiracıysanız, balkonunuzu kedi filesi gibi malzemeler, taşındığınızda sökülebilen şeyler olduğundan dolayı daha iyi seçeneklerdir. Bu nedenle ev sahibinden izin almakta sorun yaşamazsınız.

Balkonda Kedi Tasması İle Tutmak

Kedinizi balkona çıkardıysanız ve kedi tasması bulunuyorsa, kuş yakalamaya doğru ilerlediğinde onu hızlıca geriye çekebilirsiniz. Bu, kedinizin balkonda hava alırken daha güvenli olmasını sağlar.

Kedinizi Balkonda Bırakmayın

Kediniz balkondaysa, sizin de orada olmanız gerekmektedir.

Kedinizle birlikte balkonda değilseniz, düşmeyi önlemenin yolu bulunmaz ve kediniz düşerse, hemen durumu anlayarak harekete geçebilirsiniz.

Son zamanlarda havaların çok sıcak olmasıyla kedilerin balkona çıkması artıyor. Lütfen, daha dikkatli olalım ve önlemler alınarak kedimizle balkona çıkalım. Bu konu, kedi bakımı açısından son derece önemlidir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Kediler Balkondan Atlar mı? Yapılması Gerekenler” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba bugün kedim pencereden atlamış yada düşmüş bilemiyorum bulamadımda ölmüş olabilirmi 20metre yükseklik var

    Yanıtla

Yorum yapın