Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Kuş sahiplendikten sonra belirli bir noktada muhabbet kuşu için banyo ihtiyacı duyulur. Bu, oldukça basit bir süreçtir. Bu yazımızda muhabbet kuşu nasıl yıkanır konusuna dair adım adım hızlı bir kılavuz sizleri bekliyor.

Muhabbet kuşu banyosu için iki yöntem bulunur. Bunlar, banyo yöntemi ve sprey yöntemi olarak adlandırılır.

Muhabbet kuşu temizliği hem siz hem de tüylü dostunuz için eğlenceli ve keyifli bir aktivite olabilmektedir. Bu kuşlar sık sık banyo yapmayı sever, bu yüzden bu bir rutin şeklinde tekrarlanabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Banyo Yapımı – Yıkama ve Kurutma

Kuşların çoğu, kendilerini temizlemek ve aynı zamanda biraz eğlenmek için kaselerde bulunan sulara zıplamaktan hoşlanırlar.

Banyo yöntemi, elle evcilleştirilebilen, uçup gitmeyen muhabbet kuşları ve büyük bir kuş kafesi içerisinde yaşayan sürüler için en uygun yöntemdir.

Banyo yöntemini gerçekleştirmenin iki yolu bulunmaktadır. Muhabbet kuşunun kafesinin dışına bir banyo kurulup banyo için oraya götürülebilir veya boş zamanlarında kullanması için kafesin içerisinde kuş banyosu kurulabilmektedir. Her iki durumda da gereken adımlar birbirine oldukça yakındır.

Muhabbet Kuşu Banyo İhtiyaçları

  • Banyo olarak kullanılması için tabak, kap veya benzeri bir şey (en az 5 cm derin olmalı)
  • Kurulanabilmesi için bir havlu
  • 1 veya 2 büyük marul yaprağı (isteğe bağlı)
Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır
Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır

Banyo Alanını Hazırlayın

Başlamadan önce muhabbet kuşunuzun banyo yapacağı alanı ayarlamanız gerekmektedir. Muhabbet kuşları, banyolarında çok fazla su sıçratmaktan hoşlanırlar ve işleri bitmiş olduğunda kendilerini kurutmak için kanatlarını sallarlar, bu yüzden su her yere akabilmektedir.

Kuş için hazırlanmış olan küvet kafesin içine yerleştirilecekse, dökülen tüyleri yakalamak için altına bir havlu koymayı unutmayın. Muhabbet kuşu kafesin dışarısında yıkanacaksa, banyoyu kurmayı planlamış olduğunuz yerin altına bir havlu yerleştirin.

Banyo Kabını Hazırlayın

Sığ bir tabak veya kap alın ve bunu yaklaşık olarak 2-5 cm ılık su ile doldurun. Su seviyesi, muhabbet kuşlarının suda durduğunda karnına değecek kadar derinliğe sahip olmalıdır. Evdeki lavabonun da banyo olarak kullanılması mümkündür.

Uyarı: Suya herhangi bir şekilde sabun ya da şampuan eklemeyin. Muhabbet kuşu temizlik için sadece tatlı suya ihtiyaç duyar. Kimyasallar, muhabbet kuşlarına zarar verebilir. Bu yüzden, bunun kullanımından kaçınmanız gerekir.

Muhabbet Kuşunun Yıkanmasını Sağlayın

Muhabbet kuşları, doğal olarak kendilerini temizlemekte oldukça iyidirler. Bu yüzden onların fiziksel olarak temizlenmesine ihtiyaçları yoktur, sadece banyoyu sağlamalı ve işi onların yapmasını beklemelisiniz.

Banyoyu muhabbet kuşu kafesi içerisine koyacaksanız, bunu yapabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun kolayca erişebileceği bir yere koymayı unutmayın. Küçük kuş kafesi sahibiyseniz, küveti daha önce koymuş olduğunuz havlunun üzerine koyabilirsiniz.

Banyo kabını ve muhabbet kuşunuzu test etmesi için uzun süre kafeste bırakın. Sahip olduğunuz muhabbet kuşlarının sayısına göre iki saat yeterli olacaktır. Bir kuşhane sahibiyseniz, kalıcı bir banyo kurmayı düşünmenizde fayda vardır.

Muhabbet Kuşunuzu Kurulayın

Muhabbet kuşu yıkamayı bitirdiğinde, nazikçe banyosundan çıkarın ve bir havluya koyun. Onları kurutmanıza gerek yoktur, kendilerini silkelerler ve su kalmayıncaya kadar tüylerini çırparlar.

Muhabbet kuşunuz henüz ıslakken, özellikle soğuğa karşı duyarlı olabileceğinden, çok soğuk veya esintili olmayan bir yerde tutun. Kuşunuzu günün en erken saatlerinde yıkamak en iyisidir, böylece gece ve soğuklar gelmeden önce kendilerini kurularlar.

Muhabbet Kuşunu Temizleyin

Kuşunuza banyo yaptırdıktan sonra kaplarını boşaltın ve kurutun. Banyo kaplarını ve eriştiği alanları sabun ya da hafif suyla güzelce temizlemeyi unutmayın.

Muhabbet Kuşu Sprey Yöntemi ile Yıkama

Bazen ne kadar uğraş verirseniz verin, banyo yapmaktan hoşlanmayan bir muhabbet kuşunuz olacaktır. Bu muhabbet kuşlarını sprey yöntemi ile yıkayabilirsiniz. Banyo yapmak için zamanınız bulunmuyorsa sprey yöntemi çok iyi bir seçenek olacaktır. Bu işlemi yaparken sadece sprey şişesine ihtiyacınız olacaktır.

Sprey Şişesini Hazırlayın

Muhabbet kuşu sprey yöntemi için bir sprey şişesine ihtiyacınız olacaktır. Bunları AVM, kişisel bakım mağazaları veya kuaförlerden temin etmeniz mümkündür. Sadece ayarlı bir başlığı olduğundan emin olmanız iyi olacaktır.

Evinizde bulunan bir sprey şişesi kullanacaksanız, daha önce içinde su dışında başka bir şey olmadığından emin olun, çünkü kimyasal madde küçük olsa bile kuşunuza zarar verebilir.

Şişeyi ılık musluk suyu ile doldurun ve püskürtme ayarına aldığınızdan emin olun. Suyun, muhabbet kuşlarının hava yollarını tahriş edecek şekilde ince bir püskürtme ile değil minik yağmur damlaları ile geldiğinden emin olmalısınız.

Spreyi Nazikçe Püskürtün

Muhabbet kuşunuz kafesteyken, sprey şişesinde olan suyu muhabbet kuşunun başının hemen üstüne doğru hafifçe püskürtün. Doğrudan yüzüne doğru püskürtmekten kaçının. Bundan hoşlanmazlar ve gelecekte yıkanmaktan korkarlar.

Muhabbet kuşunuzun her yerini ıslatana kadar spreyi püskürtün. Yeterince püskürttüğünüzü anladıktan sora muhabbet kuşunuz kurulanmak ister ve tüyleri kabarır. Suyla tüy tabakasından cilde nüfuz edecek kadar ıslatılmalıdır.

Muhabbet Kuşunuzu Kurulayın

Muhabbet kuşunuz kafesinde olduğunda ve kendi kendini kuruttuğunda yapmanız gereken herhangi bir şey bulunmaz. Kendini kuruturken havanın soğuk olmadığından emin olun ve arkanıza yaslanarak kurumasını bekleyerek anın keyfini çıkarın.

Muhabbet kuşu nasıl yıkanır? ne sıklıkla yıkanır? Kafeste olan muhabbet kuşları haftada en az iki kez yıkanmalıdır. Dışarıda yaşayan muhabbet kuşu ise bolca yıkanmalıdır.

Muhabbet kuşu yüzebilir mi? Muhabbet kuşları çok hareketli canlılar değildir ve yüzme yetenekleri yoktur. Suya düştüğünde kanatlarıyla çırpınarak bir süre hareket etmesi mümkündür, ancak bir sağa bir sola giderlerken yorulur ve boğulurlar.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yorum yapın