Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Show jumbo muhabbet kuşu ülkemizde en çok beslenen muhabbet kuşu türlerinin başında gelmektedir. Bu kuşlar, ülkemizde Jumbo adı ile anılıyor olsa da diğer ülkelerde yaygın kullanım adı show jumbo kuşudur. Aynı zamanda bu kuşlar, İngiliz muhabbet kuşu olarak da bilinir. Boyutları küçük ve tüyleri rengârenktir.

Show Jumbo muhabbet kuşları, geveze sıfatı ile anılan kuşlardır. Çünkü sürekli olarak kendi kendilerine konuşurlar ve bunu şen şakrak bir halde yaparlar.

Jumbo muhabbet kuşları çift olarak beslenebildiği gibi tek olarak da beslenebilmektedir.

Jumbo, show ve diğer muhabbet kuşlarınının tümünü tanımak için tüm muhabbet kuşu cinsleri adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Fiziksel Özellikleri

Jumbo muhabbet kuşu nasıl anlaşılır? Jumbo muhabbet kuşlarının fiziksel özellikleri şunlardır:

 • Jumbo yani; show kuşlarını diğer türlerdeki muhabbet kuşlarından ayıran en büyük ve en belirgin özellik; kafalarının büyük olmasıdır. Bu türdeki kuşların baş bölgesinde bulunan tüyler, tamamen kuşun gözlerini kapatacak kadar uzundur ve bu yönü ile dikkat çekmektedir.
 • Jumbo muhabbet kuşlarının boyları yaklaşık olarak, ortalama 25 santim uzunluğundadır. Ve Bu kuşların üzerinde bulunan benekler, diğer türdeki muhabbet kuşlarına göre daha belirgin, daha büyüktür.
 • Kuyrukları uzundur.
 • Tüyleri rengârenktir.
 • İnsana alışması oldukça kısa sürede gerçekleşir ve kolaydır.
 • Ortalama boy (yetişkin): 20 ila 25 cm
 • Ömrü: 7-9 yıl

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Tür Özellikleri

Bulunduğu ortamda, sürekli olarak kuş cıvıltısı, bir ses arayanlar için jumbo muhabbet kuşlarını tercih etmek en doğru seçenektir. Çünkü jumbo muhabbet kuşu türünün karakteristik özelliği; daima neşeli olması, şen şakrak sesler çıkartması ve bulundukları ortamlarda neşe saçmasıdır. Dolayısı ile bir kuş beslemekten daha fazlasını isteyen kişiler, bu türdeki kuşu besleyerek yaşam alanlarını güzelleştirebilmektedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

Jumbo muhabbet kuşları, kelime kapasitesinden dolayı papağan türünde olan kuşlardır. Bu sebeple, diğer türlerdeki muhabbet kuşlarına göre konuşma yeteneği jumbo muhabbet kuşlarında daha fazla gelişmiştir. Eğer yeteri kadar ilgi gösterilir ve üzerine düşülürse jumbo muhabbet kuşlarının 1700 kelimeye kadar öğrenme kapasitesi bulunmaktadır.

Bu şahane öğrenme kapasitesi olan kuş türüne nasıl konuşma eğitimi verebileceğinizle ilgili bilgiyi ise Muhabbet kuşu konuşturma adlı yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Jumbo Muhabbet Kuşlarında Öğrenme

Jumbo muhabbet kuşu türü, kişilerle konuşarak ya da kendi kendilerine kelimeleri işiterek öğrenmektedir. Cinsi erkek olan Jumbo muhabbet kuşları dişilere göre daha fazla kelime öğrenebilmektedir.

Jumbo Muhabbet Kuşlarının Sosyal Yönü

Jumbo muhabbet kuşları daima şen şakrak olan cıvıl cıvıl ve neşeli kuşlardır. Bu nedenle, bu kuşlar için hiperaktif yapılı denebilir. Dolayısı ile sosyal hayvanlardır ve sürekli olarak ilgi beklemektedirler. Sürekli olarak oyun oynama ihtiyacı hissederler. Bu sebepten dolayı kafeslerinin içinde her zaman oyalanacak ve oynayacak bir oyuncağın bulunması gerekmektedir.

Aksi durumda, yani eğer kafesin içerisinde oyuncak yoksa ya da bulunan oyuncak kuşun ilgisini çekmiyorsa, kuş sahiplerinin sürekli olarak kuşları ile ilgilenmesi gerekir. Bu türdeki kuşlar, beklediği ilgiyi görmezlerse ya da oynayacak bir oyuncak bulamazlarsa, neşeli ve cıvıl cıvıl hallerinin aksine oldukça agresif olan bir yapıya dönüşürler.

Jumbo muhabbet kuşu almak isteyen kişiler, kuş ile ilgilenecek yeterli zamana sahip değillerse, kuşu tek olarak değil; çift olarak beslemelidir. Çünkü çift olarak beslenen jumbo muhabbet kuşları, başkalarından fazla ilgi beklemezler.

Tavsiye Bağlantı: Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Jumbo Muhabbet Kuşları ve Beslenme

Jumbo muhabbet kuşlarının beslenme alışkanlıkları, tıpkı diğer kuşlar gibi standarttır. Yani bu kuşlar standart olan yemler ile beslenmektedir. Daha önce başka türlerde kuş beslemiş olan kişiler, kullandıkları yemleri bu kuşlar içinde kullanabilmektedir. Fakat jumbo muhabbet kuşunun daha erken büyümesi ve daha eğitimli olması isteniyorsa; kuş yemeği diğer muhabbet kuşlarına göre daha iyi beslenmesi gerekiyor.

Jumbo muhabbet kuşlarının temel gıdası standart kuşyemidir fakat bu kuşlar, sulu sebzeler ve de meyve ile de beslenebilmektedir. Petshoplarda yer alan standart yemler yerine ak darı ve dal darı gibi doğal, organik yemlerde verilebilir. Aksi hâlde ballı kraker gibi yemler kuşlarınızın geleceğini karartabilir.

Jumbo Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Hemen hemen tüm kuş türleri için cinsiyet konusunda ayrım yapılmasını sağlayan temel gösterge kuşların sahip oldukları gagalardır. Bu durum, yani cinsiyet belirlemek için gagaya bakılması Jumbo muhabbet kuşları için de geçerlidir. Kuşun sahip olduğu gaga, hafif bir pembemsilikteyse dişi, mavimsiyse erkektir.

Jumbo Muhabbet Kuşları ve Sağlık

Jumbo muhabbet kuşlarının sağlıklı olduklarına ya da olmadıklarına dair emareler diğer kuş türleri ile aynıdır.
Kuşların sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Eğer bir kuş edinilecekse sağlıklı bir kuş edinilmelidir. Bir kuşun sağlıklı olduğu ya da olmadığı gözle görülebilmektedir. Eğer kuşun tüyleri kabarıksa ve gözleri kısık bir şekilde bakıyorsa; kuş hastadır. Tüyleri dökülmüş olan titreyen ve ateşi olan kuşlar da hasta kuşlardır.
 • Muhabbet kuşlarının sağlık durumları dışkılarına bakılarak da tahmin edilebilir. Eğer kuşun dışkısı basit formda ve kuru ise kuş sağlıklıdır fakat dışkı cıvık ise bu hastalığın habercisidir. Normal şartlar altında kuşlar, dışkıları ile birlikte sıvı da bırakırlar. Eğer bu sıvı berrak ise kuş sağlıklı, renkli ve bulanık ise kuş sağlıksızdır.
 • Muhabbet kuşlarının yakalandığı en çok rahatsızlıklardan bir tanesi de mantar hastalığıdır. Bu hastalık kuşun ayaklarına ve parmaklarına bakılarak rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Bir muhabbet kuşu alınacağı zaman kuşun hasta olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde yaşam ömürleri kısa olacaktır. Günümüzde, hayvan teminleri petshoplardan yapılmaktadır.

Fakat petshoplardan almanızı elbette tavsiye etmemekteyiz, petshoplar yerine evinde özel olarak üretim yapan kişilerden sahiplenebilirsiniz. Bu kişiler muhabbet kuşlarına oldukça özenli bakarlar.

Muhabbet kuşlarının yakalandığı hastalıklar bulaşıcı olduğu için ve petshoplarda muhabbet kuşları bir arada bulunduğu için bu hastalıklar birbirlerine kolaylıkla geçebilmektedir. Dolayısıyla dikkatli olunması gerekmektedir.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

“Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı” üzerine 3 yorum

 1. Fakat jumbo muhabbet kuşunun daha erken büyümesi ve daha eğitimli olması isteniyorsa; kuş yemeği tercihleri ballı olan krakerlerden yana olmalıdır.
  Petshoplarda yer alan standart yemler yerine ak darı ve dal darı gibi doğal, organik yemlerde verilebilir. Aksi hâlde ballı kraker gibi yemler kuşlarınızın geleceğini karartabilir.
  BALLI KRAKER VERMELIMİYİZ VERMEMELİMİYİZ ÇELİŞKİ YOKMU

  Yanıtla

Yorum yapın