Tropheus Balık Türleri (Çeşitleri) Nelerdir

Tropheus balık türleri ve Tropheus balık çeşitleri nelerdir? Evde hayvan beslemek ve beslenecek bu hayvanlar içerisinde en sevimli ve görsel anlamda çok eğlenceli bir görünüme sahip olanla balıklardır. Binlerce balık türü içerisinde akvaryumda beslenecek en ideal balık türü tropheus balık cinsidir. Tropheus çeşitleri arasında ise en ideali Duboisi Masva‘dır.

Afrika‘da yer alan ve üç gölün ortasından beslenen tropheus türü balıklar sığ ve kayalık alanlarda yaşar.
Kayalık alanları sevmelerinin nedeni olarak kayalıklarda oluşan yosunlarla beslenmeleri olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Güneş ışığını da seven bu balıklar ışığın yoğun olduğu alanları tercih etmekte ve bol oksijen sevmekteler.

Akvaryum balıkları olarak doğru bir tercih değillerdir. Eril tropheus balıklar ortalama 15 cm büyüklüğüne erişebilir. Dişileri de aynı büyüklüğe zaman zaman erişebilir.

Tropheus Balık Türleri Nelerdir?

Bilinen 8 çeşit Tropheus türü bunlardır;

 • T. Duboisi,
 • T. Sp Black
 • T. Sp red
 • T. Brichardi
 • T. Annectens
 • T. Sp ikola
 • T. Sp. Mpimbwe
 • T. Moorii

Tropheus Balıklarını Besleme

Tropheus balık türlerinin tamamı sürü şeklinde dolanır ve sürü şeklinde beslenir. Bu balıkları akvaryumda beslemeyi düşünenler onları 10-20 adet alarak beslemelidir. Aksi takdirde bir akvaryumda yalnız beslemek ömürlerini kısaltır.

Tavsiye Bağlantı: Vatoz Balığı Özellikleri ve Bakımı

Tropheus Balıklarının Genel Özellikleri

Sert suları severler, toplu gezer ve toplu beslenirler, sığ ve güneş ışığının yoğun olduğu yerlerde bolca görünürler, Afrika bölgesi deniz canlılarıdır, beslenme olarak yosunları tüketirler. Bu balıkları tarif ederken koloni balıkları demek yanlış olmaz.

Yumuşak yani PH değeri düşük olan sularda yaşayamazlar, sıcak su balığı olan tropheuslar aynı zamanda sahiplenme özelliğine sahiptir. Bulundukları bölgeyi sahiplenirler. Taze ve sıcak sularda hızlı üreyen bu balıklarda cinsiyet ayırımı zor yapılır. Ortalama yavru balıklar bir yaşına geldikten sonra üremeye başlayabilir.

Dişi olan balıklar 28 gün kuluçkada bekler. Beslenme, vücut şekilleri ve davranışları ile diğer balıklardan hemen ayırt edilebilen tropheuslar renkli balık gurubu içerisinde yer alır. Sevimli balıklardandır. Sularının düzenli olarak değiştirilmeleri balıkların gelişimini olumlu yönde etkiler. Nitrit ve amonyak seviyelerini standartlarda tutmak gerekir. Bu elementler trapheus türü balıkların ölümüne yol açar. Sudaki nitrat fazlalığı ise balıklara fazla zarar vermez.

Tropheus Balık
Tropheus Balık Türleri Nelerdir

Tropheus Balıklarının Hastalanmaları

Bu balıklarda görülen hastalık bloat hastalığı olup bakteriyel mikropların bağırsak ve midelerini tıkamaya yol açar. Erken teşhis ve balık ölümlerinin önüne geçmek için özellikle akvaryumda beslenecek olan tropheusları gözlemlemek bu hastalığa yakalanmalarını önleyecektir.

Bu hastalığa yakalanan balıklarda görülen belirtiler verilen yemi yemiyor veya tadına baktıktan sonra yemi tükürme yöntemi ile dışarı atıyor iseler bu hastalığa yakalandıklarını gösterir. Antibiyotik tedavisi çoğunlukla bloata yakalanan balıkları kurtarmaktadır. Bu tedaviye başlandığında balık ölümlerinin önüne geçilebilir.

Tropheus Balıkları Akvaryumda Beslemek

Hobi olarak akvaryumda trapheus cinsi balık beslemeyi düşünenler için bu öğütler faydalı olacaktır.

Tank Seçimi; Uzun, geniş ve yüksek boyutlu bir akvaryum seçimi, 130x50x40 cm idealdir.
Dekor seçimi; Kayalıkları seven bir balık cinsi olan trapheuslar için pürüzsüz kayalar seçilmesi önerilir.
Kum seçimi; Kalsiyum karbonatlı kum seçimi idealdir. Akvaryumda denklaratör olması zorunludur.
8 Cinsten hangisi en ideal; İlk defa trapheus türü balık beslemeyi düşünenlere ucuz, dayanıklı, uysal ve uyumlu olan Duboisi Maswa önerilir. Diğer türlere göre daha yaygın olan duboisi maswa görüntü olarak ta diğer cinslerine göre daha albenilidir. Siyah zemin üzerine çokça mavi ve beyaz renkli benekleri ile bilinirler.
Akvaryumun içerisine var olan koloni dışında dışarıdan trapheus eklememek gerekir. Uyum sağlamada zorlanacak yeni üyeler diğer balıkların ve kendilerinin hastalanmalarına ve ölümlerine yol açacaktır.
Filitrasyon; en ideal olanı 5 sepetli olan filitrasyondur. Ayrıca içerisinde, Elyaf, Ehfi Mech, Bioball, biyolojik sünger, Ehfi Substrat Pro olmalıdır.

Tropheus Balıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şayet akvaryumda beslenecek balık cinsi tropheus olacak ise en iyisi kendi türü içerisinde yer alan 8 çeşitten sadece bir çeşidi ile beslemek ve koloni oluşturmak. Pahalı bir balık türü olan bu cins balık gerek yakalanmaları ve gerekse beslenmeleri yönünden sorunludur.

Akvaryumda balık beslemeye başlamadan önce iyi bir araştırma yapmakta fayda vardır. Tropheus cinsi balıklar hakkında geniş bilgilerin yer aldığı makaleler size fayda sağlayacaktır. Ayrıca internet ortamındaki Tropheus görselleri de balık seçimimizde faydalı olacaktır.

Yazar
Oktay Bozacı

“Tropheus Balık Türleri (Çeşitleri) Nelerdir” üzerine bir yorum

 1. Tropheus cinsi balık çok besledim zamanında ve yazdığınız tüm balık türlerini besledim ama benim şimdi beslediğim türler deniz akvaryumu muhteşem oluyorlar kesinlikle öneririm.

  Yanıtla

Yorum yapın