Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedisi olarak adlandırılan bu kedi ırkı Amerika Birleşik Devletleri asıllı olmakla beraber Sable Burmese ve Siyah Amerikan kedisinin çiftleşmesi sonucunda meydana gelmişlerdir. Parlak gözleri ile tıpkı küçük bir panteri anımsatan Bombay kedileri, bilhassa bu görünüşleri itibariyle nerdeyse herkesin kalbini fethetmeyi başarmıştır.

Bombay Kedisi Tarihçesi

Çoğu insan bu kedilerin adını Bombay şehrinden aldıkları düşüncesine kapılıyor olabilir. Ancak onların isimleri bu şehirden ileri gelmemektedir. Bu türün ilk örneğine, Sable Burmese ve Siyah Amerikan kedisinin çiftleştirilmesi sonucunda erişilmiştir. Bu çiftleştirme, hayvan üreticilerinden birinin son derece özel olan bir siyah kedi ırkı yetiştirme isteğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky ilinde yapılmıştır. Tarihler 1950’leri gösterdiğinde katıksız siyah cinsleri ve adeta hipnotize edecek derecedeki parlak gözleri ile ilk Bombay kedisi meydana gelmiştir. Bombay kedisinin, 1970 senesinde şampiyonluk statüsüne layık görülen nadir bir kedi türü olduğu keşfedilmiştir. Sayıları oldukça az olmakla beraber evcil bir yaşam tarzı sürmektedirler.

Bombay Kedilerinin İsmi Nereden Geliyor?

Bombay cinsi kedilerin ismi, Hindistan’da yaşamakta olan siyah panterlerle olan benzerliklerinden gelmektedir. Bu kedi ırkının ün kazanması hiç de zor olmamıştır, zira o dönemlerde insanlara son derece sıra dışı gelmekteydiler. Esasen bu kedi ırkının üreticisinin maksadı siyah renkte bir Burmese kedisi üretmekti, ancak bunun yerine simsiyah tüyleri ve bir panter kadar dikkat çekici parlaklıkta gözlere sahip, kısa tüylü, oldukça güzel bir kedi cinsi ortaya çıktı.

Bombay Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

Bombay kedileri orta boylarda ve kısa tüylere sahip olmalarının yanı sıra genel anlamda yeşil ya da gri renkteki büyük badem gözlere sahiptirler.

• Güçlü ve esnek yapılı olan bu kedi cinsinin uyumlu, nahif ve zarif bir yapısı vardır.
• Baş kısımları çoğunlukla yuvarlaktır,
• Alınları öne doğru çıkıktır ve geniş bir yüzeye sahiptir.
• Kulakları yuvarlak ve hafif öne eğimli bir yapıdadır.
• Kuyrukları da uç kısmına doğru incelerek devam eder.
• Patileri de aynı tüyleri gibi çok fazla siyahtır.
• Safkan Bombay kedilerinin renkleri herhangi bir desen veyahut başka bir renk olmaksızın düz siyahtır.
Tek renk olma özellikleri ile asil bir görünüme de sahiptirler.

Bombay Kedisi
Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedilerinin Karakteristik Özellikleri

Bombay türündeki kedilerin ne denli sosyal varlıklar olduğunu gördüğünüz zaman kedilerin özgür ve asi hayvanlar olduğu yargısının aslında hiç de doğru bir yargı olmadığının farkına varacaksınız. Bombay kedileri asla yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Sevecen ve durgun bir karakterleri vardır, kavgaya karışmayı pek sevmezler. Bunun yanı sıra çok büyük bir özgüvenleri vardır. Son derece meraklı bir kedi ırkıdır. Meraklı ve zeki oluşları onların en belirgin özellikleri arasındadır. Yetenekli, zeki, dingin ve sevgi yüklü olmalarından ötürü Bombay kedilerine basit birkaç komut öğretmeye çalışmak hiç de meşakkatli olmayacaktır. Kolay uyum sağlayabilen bir ırk olmaları dolayısıyla apartman dairelerinde rahatlıkla bakılabilir. Ayriyeten değişim durumlarına da kolay uyum sağladıkları söylenebilir ki bu da oldukça büyük bir avantaj sayılmaktadır. Zira değişen birtakım rutinler, üzerlerinde psikolojik açıdan olumsuz bir etki bırakmaz. Hiç durmaksızın sevginize ve onayınızı almaya ihtiyaç duyarlar. Eğer siz kendine yetebilen bağımsız bir kedi sahiplenmek istiyorsanız, o halde Bombay kedileri sizin için katiyen uygun bir seçim olmayacaktır.

Sosyal olmalarından kaynaklı olarak, bilhassa da çocuğu veya başka evcil hayvanları olan aileler için son derece ideal evcil hayvanlar olarak kabul edilir. İlginç bir biçimde, bu konuda yapılan bazı araştırmalar Bombay kedilerinin diğer kedilere oranla köpeklerle çok daha iyi anlaştıklarını göstermiştir. Belki de bunun sebebi karakteristik özelliklerinin köpeklere daha çok benziyor olmasından ileri gelmektedir. Hatta Bombay kedileri tıpkı köpekler gibi küçük yürüyüşler yapmaya bayılırlar. Bir Bombay kedisine sahipseniz, ona uygun bir kedi tasması takıp beraber yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Ama onu çok da fazla yormamaya özen gösterin, şayet oyun oynamaktan çok keyif alan bir ırk olsa da fazla aktif değillerdir.

Tavsiye Bağlantı: Munchkin Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedisi Bakımı

Bombay kedileri yüksek seviyedeki sesleri sevmezler, bu sebeple onları daha sessiz ve sakin ortamlarda bulundurmaya gayret etmelisiniz. Bunun nedeni işitme duyularının son derece gelişmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir ses sizin için belli belirsiz sayılacak bir raddede olsa bile onlar için gök gürültüsü kadar şiddetli ve bununla beraber huzursuz edici olabilir. Mevzu bahis Bombay kedilerinin bakımı olduğunda ise diğer kedi ırklarının bakımından çok bir farkı bulunmamaktadır. Yalnızca beslenmeleri yani tükettikleri gıdalar konusunda çok daha özenli davranmak gereklidir, çünkü neredeyse denk geldikleri her şeyi yeme arzusu içine girebilmektedirler.

Bombay Kedisi Sağlığı

Bu ırka mensup kediler fazla ve orantısız yemeye meyilli olduklarından mütevellit beslenmelerini izlemeye almak ve mama kaplarını gün boyunca dolu bir vaziyette bırakmamak bu açıdan en iyi fikir olacaktır. Bombay kediniz için bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Şöyle ki mamasının yağ oranı bakımından düşük, besin değerleri bakımından ise yüksek, kaliteli bir mama olduğundan emin olmalısınız. Şayet kedileri seviyor ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, bunun yanında sevecen ve hareketli de olsun istiyorsanız, bu ırk mensup kediler sizin için son derece mükemmel bir seçenek olabilir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı