Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Apartman dairesinde köpek yetiştirmek isteyenler için, Yorkshire Terrier cinsi ideal bir seçim olmaktadır. Küçük boylarına rağmen cesur bir karaktere sahip olan bu cinsler, sahiplerine oldukça düşkünlüğü ile tanınır. Ülkemizde de nerede ise köpek besleyenler her iki kişiden biri Terrier cinsini tercih etmektedir. özellikle çok az mama tüketmeleri ve aile bireylerine sadakati, bu kişilerin tercih sebeplerinde etkili oluyor.

Yorkshire Terrier Cinsinin Tarihçesi

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin tarihçeleri hakkında çok sağlıklı bilgiler bulunmamaktadır. 19. YY sonlarında ve İngiltere’nin kuzeyinde ilk olarak görülen bu cinsler, fare, porsuk ve tilki avında kullanılmıştır. Yorkshire Terrierler, diğer terrier cinsleri ile çiftleştirilerek bu günkü boyut ve özelliklerine ulaşmıştır. Birçok köpek yarışmasında bu cinsler hem güzellik, hem de küçük boyutlarından dolayı ödül almıştır.

Yorkshire Terrier Cinsinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier‘lerin fiziksel özellikleri şunlardır;
1. Tüyleri oldukça uzun, yumuşak ve ipeksi bir yapıya sahiptir. Tüyleri insan saçına çok benzemektedir.
2. Başı ile sırtı arasında ikiye ayrılmış gibi duran tüy yapısı mevcuttur.
3. Kafa yapıları düzdür ve siyah ve orta büyüklükte bir buruna sahiptir.
4. Dik veya yarısı dik bir kulak yapısına sahiptir ve gözleri sürekli gülümsüyormuş gibi görünür.
5. Düzenli bir diş ve tırnak yapısı vardır ve tırnakları siyah renktedir.
6. Yerden yükseklikleri 15 cm ile 17,5 cm arasında, kiloları ise ortalama 3,2 kg civarındadır.
7. Yavrular genellikle siyah veya ten renklerinde doğarlar. Erişkin hale geldiklerinde ise, kuyruk kısımları başta olmak üzere çelik mavisi ve ten rengi tüylere sahip olurlar.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier Cinsinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin, yaygın olan özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;
1. Sevilmeyi ve devamlı ilgi görmeyi çok seven Yorkshire Terrier’ler, sahiplerine sadakati ve düşkünlüğü ile de bilinir.
2. Bu cinsler, sosyal olmayan köpek sınıfındandır. Aile bireylerine düşkün olsalar da, yabancı kişi ve hayvanlara karşı mesafeli dururlar. Ayrıca yabancılara karşı saldırgan tavırlar da gösterebilirler.
3. Evde sürekli olarak az hareket ettiklerinden, sürekli olarak dışarıda gezmeyi isterler.
4. Hassas yapılarından dolayı, soğuk havalara karşı dayanıksızdırlar ve soğuk havalarda uzun süre kalırlarsa çok çabuk hastalanırlar.
5. Havlamayı çok severler. bilinçli bir eğitimle, havlama istekleri azaltılabilir.
6. Eğitilmesi için sabır gereklidir, bazı durumlarda eğitimleri oldukça uzun sürebilir.
7. Yorkshire Terrier’lerin yaşamları genellikle 14 ile 16 yıl arasında değişir.

Tavsiye Bağlantı: Amerikan Pitbull Teriyeri Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier Cinsinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin genel karakteristik özellikleri şunlardır;
1. Enerji seviyeleri çok düşük olduğu için, egzersiz yaptırma ihtiyaçları da çok azdır.
2. Diğer hayvan ve köpeklerle anlaşabilme seviyesi orta düzeydedir.
3. Oyunculukları iyidir ve çocuklarla da iyi anlaşırlar
4. Eğitilmeleri biraz zordur ama belirli bir süre sonunda istenen seviyeye ulaşabilirler.
5. Koruyuculuk özellikleri düşük seviyededir.
6. Bu cinsler, kendi boyutlarının küçüklüğüne bakmadan çok büyük köpeklere karşı, saldırgan bir tutuma girerler. Ayrıca, müdahale edilmez ise kavgaya bile tutuşabilirler.
7. Özellikle tuvalet eğitimleri çok meşakkatli geçmektedir. belirli bir süre ve ödüllendirme ile dirençleri kırılarak, istenilen eğitim verilebilir.

Yorkshire Terrier Cinsinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yorkshire Terrier cinsi köpekler boyutları oranı ile az yemek yerler. Yavru iken (sütten kesildiğinde) günde bir defa beslenmeleri yeterli olmaktadır. Erişkinliğe geçtiklerinde ise, günde iki veya üç defa beslenmelidirler. Diğer cinslerde olduğu gibi Yorkshire Terrierler de ev yemekleri ile değil, özel olarak ve yaşlarına uygun şekilde hazırlanmış mamalarla beslenmelidir. Bu cinslerin mide yapıları, birçok cinse göre çok daha fazla hassas olduğu için, gıda alerjisi ile de sıklıkla karşılaşılabilir. Mamaların seçiminde, vitamin ve mineral dengesinin düzenlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Yavru köpekler, bir yaşına kadar yaş mama ile bir yaşından sonra ise kuru mama ile beslenmelidir.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier Cinsinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yorkshire Terrier cinsinin bakımında en önemli husus, soğuktan korunmasıdır. Bu maksatla, soğuk havalarda dışarı çıkarılmak istendiğinde, mutlaka koruyucu kıyafetler giydirilmelidir. kolay kolay tüy dökmeyen bu cinslerin, tüylerinin uygun bir tarak veya fırça ile düzenli olarak taranması gerekmektedir. Ayrıca özel krem ve spreylerin yardımı ile de, tüyleri yumuşatılabilir. Yorkshire Terrier cinslerinde diş bakımı önemlidir ve günlük olarak temizlenmesi önerilmektedir. İlgi ve alakaya çok düşkün oldukları için, oyun oynayarak daha huzurlu olması sağlanmalıdır. Ayrıca mamalarına ilave olarak, veteriner tavsiyesi ile vitamin takviyesi bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Baş kısmındaki tüylerin, gözlerini engellememesi için bant kullanılması önerilmektedir. Kirpiklerindeki aşırı uzama da, gözleri için sorun oluşturabilmektedir. Banyo yapmayı çok sevmeseler de, ayda bir ılık su ile yaptırılacak banyo hem rahatlamalarına hem de bakımlı olmalarına yardımcı olacaktır. Doğumları zor olduğundan, veteriner gözetiminde doğurması daha sağlıklı olmaktadır. Yorkshire Terrier cinsi köpekler, hastalıklara çok fazla dayanıklı olmadıkları için, yılda en az iki defa veterinere kontrol ettirilmeleri önerilmektedir. Ayrıca gerekli olan aşıları da aksatılmadan yaptırılmalıdır.

Yorkshire Terrier Cinsinde Yaygın Olarak Karşılaşılan Hastalıklar Nelerdir?

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklar şunlardır;
1. İç ve dış parazit rahatsızlıkları
2. Diz kapağı çıkıkları
3. Nefes borusundaki kıkırdaktaki daralmadan dolayı, nefes darlığı
4. Diş taşları (dişlerin düşmesine neden olmakta)
5. Süt dişlerinin düşmemesi (veteriner tarafından çekilmelidir)

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı” üzerine 2 yorum

  1. Yorkshire Terrier cinsi köpeği bende de vardı ama belirli bir zaman sonra kaybettim maalesef. Acısı halen içimde yer alır o nedenle bazen aratırım internetten, bakarım. Sizlerde çok güzel açıklamışsınız büyük bir üzüntü ile okudum ama emeğinize sağlık.

    Yanıtla
  2. Bütün hayvanları, köpekleri seviyorum ama yorkshire kızıma aşığım…Onun verdiği sonsuz sevgi, beni günlük şekerleme uykusunda bile göz hapsinde tutmasına doyamıyorum…ille temas halinde olmak istiyor…o uyurken odaya geçsem hemen uyanıp geliyor…😁 Evde yalnız birakamadigim için, her yere yanımda götürmek zorunda kalmak bazen zor anlar yaşatsa da bu İngiliz asilzadesinin her haline, tavrına hayranım…
    Ciddi bakım, ciddi ilgi isteyen bir ırk o yüzden bu sorumluluğu gerçekten alabilecek kişilerin sahiplenmesini öneririm

    Yanıtla

Yorum yapın