Güvercin

Dünya üzerinde binlerce kuş türü bulunuyor. Bunlardan birisi de güvercin çeşitleridir. Yüz hatları sevimli olan bu kuşlar farklı renkleri ile dikkati çekiyor. Yaklaşık olarak 280 farklı güvercin türünün bulunması bu kuşlara meraklı olanları cezp eden konulardan biridir. Evcil ve evcil olmayanlar olmak üzere farklı şekilde kategorize edilebilen güvercin çeşitleri son derece farklı kuş türleri arasında yer alıyor.

Güvercin besleme konusunda düşünceleri olan kişilerin bu hayvan türleri hakkında genel bir bilgi sahibi olması gerekiyor. Yuva tipleri, çiftleşme dönemleri, beslenme periyotları ve daha birçok faktör onların yaşamı açısından önem arz ediyor. Güvercin çeşitleri arasından seçim yaparken mutlaka her kriteri göz önünde bulundurmak gerekir.

Güvercin Türleri

Bu sevimli canlılar günümüzde genelde hobi amaçlı olarak besleniyor. 7 farklı sınıfa ayrılan güvercin türleri arasında Taklacı, Kostüm, Dalıcı, Dönücü, Posta, Makaracı ve Ses güvercinleri bulunuyor. Her sınıfa ait olan güvercin türlerinin son derece farklı özellikleri olduğunu söylemek mümkündür.

Posta Güvercin Türleri

Posta güvercinleri geçmişi eskiye dayanan türler arasındadır. Bu türler daha çok haberleşme amacı ile kullanılmışlardır. Bu türden kuşların tüyleri çok sıkıdır ve kadifemsi bir yapıya sahiptir. Yağmurlu havalarda da rahatlıkla uçabilirler ve eski dönemlerde posta taşıma amacı ile kullanılmışlardır. Gözleri yuvarlak bir yapıya sahiptir ve uzun mesafelerde rahatlıkla yorulmadan uçabilirler.

Bu güvercin türlerinin mutlaka sağlam bir yapıda olması gerekir. Bu güvercinler yarışmayı çok severler. Yağmurlu havalarda hızla uçabilir ve kendilerine saklanacak bir yer kolaylıkla bulabilirler. Bu kuşlarda gagaların orta uzunlukta olması gerekir. Kuyrukları kendileri için bir denge merkezi olarak görülür ve uçuş sırasında onlara yön vermeye yardımcı olur.

Filo Güvercin Türleri

Filo güvercinleri eski zamanlarda kullanılan türler arasındadır. Daha çok taşıyıcı kuş olarak kullanılmışlardır. Hem dişiler hem de erkekler son derece iyi uçucu kuşlardır. Yavrusu olan filo güvercinlerinin uçmama özelliği bulunuyor.

Renk seçenekleri sayesinde çok fazla ilgi gören filo güvercin türleri Türkiye’ye özgü bir kuş türü olarak kabul ediliyor. Bu türlerin paçasız, koyu kırmızı ve normal sayılabilecek uzunlukta ayakları vardır. En çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilirler.

Taklacı Güvercin Türleri

Çok oyuncu bir kuş türü olan taklacı güvercinler, yüksek bir performansa sahiptirler. Bu güvercinler çok fazla takla attıkları için tercih edilirler. Uygun şekilde bakımları yapıldığında evde beslenebilirler. Ancak düzenli olarak açık alana çıkarılmaları ve uçurulmaları gerekir. Düzenli olarak eğitim verildiğinde çok güzel bir uçuş performansı ortaya çıkarabiliriler.

Kostüm Güvercin Türleri

Bu kuşlar genelde safkan birkaç farklı ırkın karışmasından meydana gelmiştir. Dış görünüşleri son derece güzeldir. Süs güvercini olarak tercih edilen bu türler aynı zamanda kendi içerisinde de farklı türlere sahiptir. Paçalı olmaları görünümlerini oldukça etkiler. Son derece süslü olan bu güvercin türleri çok hareketli değildirler. Bu nedenle de yarış için fazla iddialı oldukları söylenemez.

Makaracı Güvercin Türleri

Makaracı güvercin türleri değişik bir uçuş türüne sahiptirler. Bu türlerin çok farklı bir dış güzellikleri vardır. Uçuş performanslarının iyi olması güvercin severleri etkileyen bir yönüdür. Üç ve sekiz saat arasında uçabilme kabiliyetleri vardır. Farklı renkleri ile çok ilgi çekerler.

Ses Güvercin Türleri

Ses güvercinleri günümüzde çok sevilen türler arasındadır. Nesli tehlikede olan güvercinler arasında yer alırlar. Çok güzel bir ses tonları vardır ve bu melodik sesleri ile birçok kişinin beslemek istediği türlerdendir. Genelde melezlerine bahçelerde bakılır. Ancak safkanlarını bulmak bir hayli zordur.

Dalıcı ve Dönücü Güvercin Türleri

Farklı yerlerde yetiştirilen bu türler bulundukları bölge koşullarına kolaylıkla adapte olabilirler. Bu türlerin yaşam süresi 13 yıla kadar çıkabiliyor. Çok iyi bir uçma ve hızlı şekilde inebilme kabiliyetleri vardır. Adana Bölgesi’nde çok fazla görülen güvercin türleri arasında yer alırlar.

Güvercin Bakımı

Güvercinlerin yaşam süreleri türlerine göre farklılık gösterir. Ancak bu kuşların iyi bakılması tüm türler için ortak bir gereksinimdir. Çok iyi bakıldıklarında hızlıca çoğalabilen bu kuşlarda virüs kaynaklı hastalıklar, mantar hastalıkları, bakteriyel ve parazit güvercin hastalıkları görülebilir.

En fazla görülen hastalık genelde bakteriyel kökenli hastalıklardır. Bu sorunun ilerlemesi kuşların uçma kabiliyetlerinin bitmesine neden olabiliyor. Çok yaygın bir bakteriyel hastalık olan Psterurolosis genelde bu hayvanlarda birden bire ortaya çıkar ve hızlı bir ölüme neden olur. Güvercin bakımında beslenme son derece önemlidir. İyi beslendiklerinde ve veteriner kontrolleri yapıldığında kolay kolay hastalanmazlar.