Güvercin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Anlama Yolları

Güvercin yetiştiricileri anında anlasa da yeni başlayanlar için güvercin cinsiyetini belirlemek daha zordur. Güvercin cinsiyeti belirleyebilmek için birçok yöntem bulunmaktadır, ancak bunların hiçbirisi %100 doğru sonucun garantisini vermemektedir. DNA testi yaptırılması %100 doğru sonucu verecektir.

Güvercin Cinsiyet Ayrımı Yolları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi DNA testi hariç yüzde yüz doğrulukla güvercin cinsiyeti belirlenmesinin hiçbir yolu bulunmamaktadır.

Güvercin yetiştiriyorsanız, erkek ya da dişi güvercin olduğunu anlayabilmek için temel sistemi öğrenmeniz gerekmektedir.

Aşağıda güvercin cinsiyeti belirlemek için yaygın olarak kullanılan yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Güvercin Görünüşü

Erkek güvercinler, genel olarak vücut büyüklüğü ve görünüm olarak dişilere göre daha büyük olmaktadır. Ayrıca, erkek güvercinlerin başları yuvarlaktır.

Dişi güvercinlerin ise başları genellikle basıktır. Dişi güvercin gözleri yuvarlakken, erkek güvercin gözleri dişiler kadar yumuşak değildir. Erkek güvercinler, dişi güvercinlere göre daha ağır bir yapıya sahiptir.

Güvercin Cinsiyeti

Güvercin Davranışları

Güvercin davranışlarını izlemek de güvercin cinsiyeti belirlemenin en harika yollarından birisidir. Erkekler genel olarak daha sinirlidir ve dişiler daha sakindir. Erkekler, diğer güvercinleri kovalamaktan hoşlanırlar. Dişilere göre daha baskın olmak isterler. Dişi güvercin, kanatlarını açar ve erkeği kabul eder.

Güvercinler, genel olarak çiftler halinde yaşar ve ömür boyu çiftleşirler. Yumurta ve yavru bakımını beraber üstlenerek yerine getirirler.

Tavsiye Bağlantı: Taklacı Güvercin Özellikleri

Güvercin Sesi Dinleyin

Erkek güvercin sesi, diğer dişi güvercinlere göre daha fazla seslidir. Kuyruk tüylerini sıyırırken başlarını eğer ve ses çıkarırlar.

Güvercin Kanatları

Kuşunuzun kanatlarını iki elinizle tutun ve havada sallayın. Kuşun kuyruğu düz olursa o bir erkek güvercindir. Kuyruk, yukarı kısma doğru gelirse o bir dişi güvercindir.

Havalandırma Sistemi

Bazı deneyimli güvercin yetiştiricileri, güvercin cinsiyeti belirlemek için bu yöntemi kullanmaktadırlar. Erkek güvercinlerin kuyruklarının altında birbirine doğru kapalı olan iki kemikleri bulunur. Dişi güvercinlerde bu kemikler daha geniş olmaktadır.

Güvercin DNA Testi

Hatırlatmak isteriz ki, yukarıda yer alan yöntemlerin hiçbiri DNA testi kadar sağlıklı değildir. En sağlıklı ve %100 güvenilir sonuca ulaşmanız için DNA testi yaptırmanız gerekir. DNA Testi, bir kuşun kan ya da tüy örneğinin analizinin yapılarak cinsiyetinin belirlenmesine dayanmaktadır.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın