Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri Nelerdir?

Herkes bol miktarda köpek tüyü temizlemekten hoşlanmaz. Tüy dökmeyen köpek cinsleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Hiç tüy dökmeyen köpek cinslerinden az tüy döken köpek cinslerine kadar, sizin için doğru olan ırka karar vermenize yardımcı olabilecek köpekler hakkında bilgi aşağıda yer alıyor.

Affenpinscher Köpek

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Affepinscher, maymuna benzeyen bir teriyer köpek ırkıdır. Bu cinsin zekası ve görünüşü, ismi gibi harikadır. Küçük bir boyuta sahip olmasına rağmen, korkusuz bir yapıya sahiptir. Affenpinscher, her şeye göz kulak olan bir köpek cinsi olduğundan, habersiz misafirlerinden veya yemeğinizde köpek kılı bulmaktan korkmanıza gerek yoktur. Affepinscher tüylü köpek cinsleri arasında yer alır, ancak haftada iki kez tarandığında bu sorun ortadan kalkacaktır.

Basenji Köpek

Basenji Köpek

Tazıları seven ancak kendilerine özgü kokularından ve tüy dökme alışkanlıklarından hoşlanmayan insanlar için Basenji Köpek mükemmel bir köpek ırkıdır. Basenji köpek çok az tüy döker ve kısa, ince tüyü ara sıra taramak ötesinde çok daha az bakım gerektirir. Bu köpekler ayrıca sessiz olmalarıyla ünlüdür, bu da onları günlük egzersizleri ve oyun zamanları giderildiğinde apartmanlar için ideal bir köpek yapar.

Bişon Çuha Köpeği

Bişon Çuha Köpeği

Bişon Çuha Köpeği, gerçekten tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında önde yer alan bir köpek cinsidir. Bu oyuncu ve sevecen olan köpekler, alerjisi olan kişiler için ideal bir köpek ırkıdır. Bişon Çuha köpeğinin puf gibi bir tüy yapısı vardır. Sık fırçalama ve ara sıra banyo ile bu tüy dökülme sorunu tamamıyla ortadan kalkar.

Bolonez Köpek

Bolonez Köpek

Bişon Çuha Köpeği gibi, Bolonez Köpek de kendine özgü kabarık kürkten ziyade saç bulundurmaktadır. Bolonez, ölü tüylerin düzenli olarak fırçalanması gerekmesine rağmen tüy dökmez.

Brüksel Griffonu

Brüksel Griffonu

Küçük boyutuna rağmen, Brüksel Griffonu şımartılması gereken bir köpek türü değildir. Brüksel Griffon’un tüyleri minimum düzeyde dökülür. Küçük boyları, günlük yürüyüş ve ev içi oyunlarıyla egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yeterli olduğu anlamına gelmektedir. Bu sadık küçükköpek ırkı, sık sık evde olan aileler için ideal bir köpektir.

Çin Tepeli Köpek

Çin Tepeli Köpek

Tüy dökülmesini önlemenin bir yolu, küçük tüysüz köpek ırkı seçmektir. Çin tepeli köpek, başlarında, kuyruğunda ve ayaklarında saç bulunurken, çok az dökülen ince bir tüy tabakasıyla kaplıdır. Tüysüz köpek ırkları, söz konusu olduğunda ekstra özen ve dikkat gerekmektedir. Tüyü olmadığı için güneşten ve soğuktan korunmaya ihtiyaçları bulunur, bu nedenle cilt tahrişlerine daha yatkınlardır.

Havanese Köpeği

Havanese Köpeği

Bu yerli Küba köpeği, sahiplerine çekici ve dökülmeyen bir kürk sunar, bu nedenle tüy bırakmaz. Bu, sahibiyle daha çok eğleneceği anlamına gelmektedir. Tüylerini temiz ve sağlıklı tutabilmek için haftada bir kez taranmalı ve banyo yaptırılmalıdır.

Malta Köpeği

Malta Köpeği

Malta köpeği, insanlar ile üç bin yıldır yaşayan en eski köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Bu eski malta köpeği, uzun beyaz tüylerinin çok az dökülmesi nedeniyle, ideal bir kucak köpeğidir. Tüylerinin karışmaması için düzenli olarak fırçalama gerektirir ve ara sıra banyo yaptırılması kirlerden arınmasını sağlamaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Süs Köpeği Irkları

Kaniş Köpeği

Kaniş Köpeği

Çoğu insan, tüy dökmeyen küçük köpekleri duyduğunda Poodles’ı düşünmektedir. Kaniş köpekler tüy dökmez, bu sebeple hipoalerjenik köpekler arasında yer alır. Minyatür ve oyuncak görünümü olan kaniş, bu nitelikleri küçük ve akıllı bir şekilde sunar. Kaniş köpekler son derece zekidir, bu onların eğitilmesini daha kolay hale getirir ve aktif bir yapıları bulunmaktadır. Tüyleri düzenli olarak bakım gerektirmektedir.

İskoç Teriyer Köpeği

İskoç Teriyer Köpeği

İskoç Teriyer Köpeği, cesaret, güven ve kişiliği ile tanınan bir köpek cinsidir. Tüylü olmasına rağmen, hava koşullarına dayanıklı olan kürküyle çok az tüy döker, ancak tüylerini sağlıklı tutmak için düzenli olarak fırçalanmasına ihtiyacı vardır. İskoç teriyer, güçlü av sürüşüne sahiptir, bu nedenle akıllı ve bağımsız köpektir. Bu, sahiplerinin daha dikkatli olması anlamına gelmektedir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın