Akvaryum Balıkları Neden Ölür? Nasıl Önlenir?

Bir balık akvaryumu yönetmek oldukça eğlenceli ve neşelidir. Bu neşe devam ederken akvaryum balıklarının ölümü sinir bozucu bir hal alır. Bu yüzden balık besleyen kişiler tarafından akvaryum balıkları neden ölür sıkça sorulmaktadır.

Balıklar öldüğünde, özellikle de sebepsiz yere öldükleri düşünüldüğünde, bu yürek parçalayıcıdır. Bu yazımızda akvaryum balıklarının erken olmasına neden olan sebepleri sizlerle paylaşacağız.

Akvaryum Balıkları Ölüm Sebepleri

Akvaryum balıkları ölüm sebepleri oldukça fazladır, ancak çok sık görülenleri sizler için bir araya getirdik.

  • Stres
  • Uygunsuz Akvaryum Boyutu
  • Uyumsuz Akvaryum Arkadaşları
  • Aşırı Beslenme
  • Hastalık
  • Kontrol Dışı Sorunlar
Akvaryum Balıkları

Balıklarda Stres

Balıklarda stres en yaygın ölüm nedenlerinden birisidir ve stresin yönetimi oldukça önemlidir. Akvaryum balıkları stres seviyesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Balıkların stresli olduğunu anlayabileceğiniz birkaç tipik davranış aşağıda yer almaktadır.

Aşırı saklanma: Balıklar korktuklarında veya rahatsız olduklarında sadece biraz huzur ve sessizlik istedikleri için saklanırlar. Sürekli bu davranışı yapan bir balığınız bulunuyorsa, bunun nedeni akvaryumda kalan bir başka zorba balık olabilmektedir.

Kilo kaybı: Bir balığın fiziksel olarak tartılması neredeyse imkansızdır, ancak görseli ile bu durumu anlayabilmek mümkündür. Balıklarda kilo kaybı bir balığın stresli zamanlar geçirdiğinin habercisidir.

Hastalık: Balıklarda stres genel olarak hastalığa yol açabilmektedir. Balıklarınız sürekli olarak hasta oluyorsa, bu onların stresli olduğu anlamına gelir. Stres, balık bağışıklık sistemini tehlikeye atar ve onları hastalıklara karşı daha duyarsız bir hale getirir. Bir balık hasta olarak görünüyorsa, bu nedeni en kısa süre içerisinde araştırarak bulmanız gerekmektedir.

Uygunsuz Akvaryum Boyutu

Bir akvaryum seçimi için iki yol vardır. Birincisi, sahip olduğunuz alana göre bir akvaryuma karar vermek ve içerisine istediğiniz balıkları koymaktır.

İkincisi, hangi balığı istediğinize karar vermek, gereksinimlerini araştırmak ve buna göre bir akvaryum almak olacaktır.

İster önce bir akvaryum alın, ister önce balık edinin, her iki durumda da besleyeceğiniz balığın ihtiyaçlarını karşılamak ve bunları anlamak önemlidir. Balık kolonisi için küçük bir akvaryum yetersiz kalabilir, hızla kirlenebilir ve bu balıkların hızla erken ölmesine neden olabilir.

Uygunsuz Akvaryum Arkadaşları

Yanlış boyutta bir akvaryumun yanı sıra, yanlış akvaryum arkadaşları seçmekte yeni başlayanlar için büyük bir sorun olabilmektedir. Bazı balıklar ile diğer balıklar arasında anlaşmazlık olabilir ve bu diğerlerini kovalayabilir. Bazı balıklar ise saldırgan balıklar arasında yer alır ve diğerlerini öldürebilir. Diğer balık türleri ile uyumlu olan balıklarda bulunmaktadır, ancak potansiyel olarak kendi türleri ile sorunları da olabilmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Küçük Akvaryum Balıkları Nelerdir?

Balıkların Aşırı Beslenmesi

Balıklar günde bir kez ya da birkaç dakika beslenebilirler. Kaliteli bir pul yem veya diğer yemler ile bu besleme mümkün olacaktır. Bazı balık ırkları için peletlerden almayı da unutmayın.

Özellikle küçük akvaryum modellerinde aşırı beslenme oldukça büyük bir sorundur. Basitçe ve kabaca söylemek gerekirse, balığın yediği şey elbette çıkacaktır. Balığınızı ne kadar çok beslerseniz, bu o kadar atık üretmesini sağlar.

Balıkların Hastalanması

Balıkların hastalanması nedenleri arasında kirli su ve stres başta yer almaktadır. Sağlıklı bir balık, stresli bir balığı öldürebilmektedir. Bu nedenle, balıkların stres belirtileri izlenmesi çok önemlidir.

Kontrol Edilemeyen Sorunlar

Bazen balıklar hiçbir şey olmadan ölürler. Tüm hayvanlar gibi, akvaryum balıkları da doğumdan itibaren onları sıkıntılı hale getirecek sorunlarla doğabilir. Bu tür problemlerin tespiti kedi ve köpeklerde yapılabilir, ancak balıklar için bu çok geçerli bir şey değildir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın