Kedilerde Kötü Koku ve Çözümü Nedir?

Kokulu evcil hayvanlar düşünüldüğünde, akıllara ilk gelen kedilerde kötü koku değildir. Kedinizden herhangi bir kötü koku geldiğini hissediyorsanız, oldukça dikkatli olmalısınız. Çoğu durumda, kötü kedi kokuları bir şeylerin yanlış gittiğinin ya da gideceğinin işaretidir.

Kedi sahiplerinin neyin kötü koktuğunu belirlemeye çalışmasının en iyi yolu, kokunun tam olarak nereden geldiğine odaklanmak olacaktır.

Kedilerde Ağız Kokusu

Sağlıklı kedilerde ağız kokusu olmaz. Kedilerde diş hastalığı hoş olmayan kedi kokularını en yaygın nedenidir. Dişlerinde biriken plak ve tartar, diş etlerinin iltihaplanarak alttaki yapılardan ayrılması ve gevşek dişlerin ağız kokusu yapması için mükemmel ortamı sağlar. Ağızda yabancı madde kalması, ağız dokularına travma ve ağız tümörleri sonucunda da kötü kokular gelişebilir.

Bazen kedilerde sistemik hastalıklar anormal kokan nefeslere neden olmaktadır. En önemlisi ise böbrek hastalığı ağızdan idrar ve amonyak benzeri koku gelmesine neden olabilir. Şiddetli karaciğer hastalığı veya bağırsak bağırsak tıkanıklığı olan kediler, dışkı gibi kokan bir nefes verirler.

Kedilerde Kötü Koku
Kedilerde Kötü Koku

Kedilerde Cilt Kokusu

Cilt, kedilerde nispeten yaygın bir diğer kötü koku kaynağıdır. Cilt enfeksiyonları genellikle yaralar, alerjiler, parazitler, kanser, bağışıklık bozuklukları gibi altta yatan diğer sağlık sorunlarının bir sonucu olarak gelişir.

Bakteriyel enfeksiyonlar genel olarak kokuşmuş bir yapıysa sahiptir, ancak ilgili organizmanın türüne bağlı olarak tatlı bir koku bile fark etmeniz mümkündür. Maya enfeksiyonları tipik olarak “küf kokan” olarak tanımlanmaktadır.

Kediniz, başka bir kediden gelen ısırık yarası nedeniyle bir apse oluşturursa ve bu apse yırtılır. Muhtemelen irin akarken çok kötü bir koku fark edeceksinizdir.

Kedilerde Kulak Kokusu

Çoğu kedide kulak enfeksiyonunda ötürü kötü kokular bulunmaktadır. Küf kokulu maya enfeksiyonları bazen bir kedinin alerjisi veya kulak içindeki ortamı mayanın büyümesini teşvik edecek şekilde değiştiren başka bir durumu olduğunda gelişmektedir.

Kedilerde bakteriyel enfeksiyonların belirli bir alt nedeni olmayabilmektedir. Alerjiler, polipler, tümörler, yabancı cisimler vb. ile ilgili olabilmektedir. İlgili bakteri türüne bağlı olarak kötü kokulu veya biraz tatlı kokma eğiliminde olabilirler.

Kedilerde kulak akarı istilası olduğunda, kulakları tipik olarak, kahve telvesine benzeyen ve bununla ilişkili olan kötü bir kokuya sahip koyu renkli bir madde ortaya çıkar.

Kedilerde Popo Kokusu

Sağlıklı kediler o kadar titiz canlılardır ki idrarlarda veya dışkılarda kokuya nadiren rastlanmaktadır. Kediler, tipik olarak artrit, obezite veya sistemik hastalık nedeniyle kendilerini normal şekilde tımar edemediklerinde, bu değişebilmektedir.

Özellikle uzun tüylü kediler, ishal olan kürklerinde arka uçlarında dışkı biriktirebilmektedir. Bu nedenle kedinizin arkasından güçlü derecede bir idrar kokusu geldiğini fark edebilirsiniz. Bunun sorumlusu muhtemelen idrar yolu enfeksiyonu olacaktır.

Kedilerde Kötü Kokulardan Kurtulmak

Kediler mama yedikten sonra veya dışarı çıkıp çöpleri karıştırdıktan sonra bariz bir şekilde kokarlar. Kokusunun kaynağını hemen tanımlayamazsınız. Kötü bir koku sezdiğinizde veteriner hekiminiz ile görüşmeli ve randevu almalısınız.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın