Kuşlar

Evlerde kişilerin en yakın dostlarından biri olarak kuşlar önemli bir yere sahiptir. Hem güzel sesleri hem de sevimli görünümleri ile hayatın neşe kaynağı olabilirler. Çok güzel renk tonlarının olması ve eğitim aldıklarında çeşitli şekillerde kişilerin hayatına dâhil olmaları onların çok özel olmasını sağlıyor. Kuş türleri arasında evlerde beslenen birçok farklı alternatif vardır.

Kuş Türleri

Doğada yaşayan birçok kuş türü olmasına rağmen evlerde yaşayan türlerde de geniş bir skala vardır. En çok beslenenler arasında muhabbet kuşları ilk sırada geliyor. Bunların yanında papağan türleri, kanaryalar, Hint bülbülü, Bengal ispinozu gibi türler vardır. Her kuş türünde farklı bakım uygulamaları vardır. Yemleri, kafes ve yaşam alanı istekleri ve sağlık sorunları çeşitlilik gösterecektir.

Her kuş türünün belirli bir çiftleşme ve yumurtlama dönemi vardır. Çiftleşme ve hamilelik dönemlerinde kendilerine özel bir alan isteyebilirler. Böyle zamanlarda kafeslerinin uygun bir yerine yuva adı verilen aparatlardan takılması gerekir. Hem kafeslerinin boyutları hem de kafes içerisinde kullanılan tüm aparatlar onların rahat etmesi için son derece önemlidir.

Güvercinler

Evlerde çok beslenen kuşlar arasında güvercinler son derece popülerdir. Ancak bu türler evin içerisinde beslenmesinden ziyade daha çok damda ya da bahçede hazırlanan güvercin yuvalarında beslenirler. Türlerin özelliklerine göre yem ve yaşam alanı yaratılmalıdır. Bazı türler sadece süs amaçlı olarak meraklıları tarafından beslenirken bazıları uçurulmak için beslenir. Özellikle taklacı, dalıcı ve dönücü, postacı gibi türler en çok rastlananlar arasındadır.

Güvercin bakımı sırasında kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konu onların özgürce uçabilmelerini sağlamaktır. Özellikle taklacı, dalıcı ve dönücü güvercinler günlük olarak uçmak isteyeceklerdir. Kostüm güvercini olarak bilinen türler uçurulmaktan ziyade daha çok görünümlerinin estetik duruşu nedeni ile beslenirler. Paçalı görünümleri onların her bakımdan dikkat çekmesini sağlar.

Güvercinler yanlış bakılma ya da hatalı yem verme gibi durumlar karşısında çeşitli şekillerde hastalanabilirler. En sık karşılaşılan güvercin hastalıkları içerisinde sallabaş hastalığı, ishal, dönek, grip, göz ve bahar nezlesi, ur gibi hastalıklar görülür. Her hastalığın kaynaklı olduğu durum saptanmadan ilaç verilmesi oldukça sakıncalıdır. Böyle durumlarda mutlaka veteriner kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Birçok farklı türü ile uzun yıllardır beslenen güvercin türleri bakımı kolay canlılardır. Bu canlıların bazıları çok geçmiş dönemlerde haberleşme amacı ile kullanılmışlardır. Günümüzde ise daha çok hobi amacı ile yetiştirilmektedir.

Kanaryalar

Evlerde birçok kişi tarafından beslenen kuşlar arasında kanaryalar önemli bir yere sahiptir. Bu güzel kuşlar farklı ötüş şekillerine sahiptir. Kendi içinde türleri olan kanaryaların bakımında özen gösterilmesi gereken noktalar vardır. Diğer kuş türlerinde olduğu gibi yiyecek ve su kaplarının mutlaka her zaman temiz olmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda kafesin içinin belirli zamanlarda temizlenmiş olması da önemlidir. Bu hem onların sağlıkları hem de ortamın kötü kokmaması için gereklidir.

Kanaryaların hava alması için ara sıra kafesi ile temiz havaya çıkarabilirsiniz. Yemlerinin eksik edilmemesine özen gösterilmelidir. Bir gün dahi beslenmemeleri ölmelerine neden olabilecek bir durumdur. Bununla birlikte normal yemleri yanında sebze, meyve ve vitamin takviyesi de vermeniz gerekir. Bu besinler mevsimden mevsime farklılık gösterebilir.

Kanarya beslenmesine meyve ve sebze dâhil edebilirsiniz. Ancak yeşil gıdaların yıkanıp kuruttuktan sonra verilmesi daha iyidir. İshal olmaması için beslenmelerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Üreme dönemlerinde dişi kanaryalarınızı mutlaka takviye besinlerle beslemeye özen göstermeniz gerekir. Sularının günlük olarak değiştirilmesi gerekiyor. Bu su içerisinde haftada bir kerelik maden suyu karıştırmanızda bir sakınca yok. Bu onların sindirim sistemine olumlu katkılar sunacaktır. Yem olarak ise mutlaka özel kanarya yemi ile beslemek gereklidir.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu insana oldukça yakın canlılardır. Yavruluktan itibaren tek başına büyütülen bu kuş türleri ev halkına karşı son derece yakın davranırlar. Yılın belli bir döneminde yumurtlayan muhabbet kuşları bir süre yavrularını ağızdan kendileri beslerler. Normal yem dışında takviye gıda vermek anne ve baba kuşların yavrularını daha iyi beslemesini sağlar. Muhabbet kuşları son derece gürültücü canlılardır. Kafeslerinde birden fazla kuş varsa içeride ki sesi bastırabilecek kadar fazla ses çıkarabilirler.

Bu canlıların yaşadıkları birtakım sağlık sorunları da vardır. Çok narin olmaları kolay hastalanabilmelerine neden olabiliyor. Kuş biti bu sevimli canlıların en büyük sorunlarından biridir. Kuşları bit sorunundan korumak için mutlaka periyodik olarak ilaçlamak gerekir. Özellikle yaz aylarında ev halkını da rahatsız edebilecek bir sorundur.

Bağırsak ve sindirim sorunları da bu kuşlarda sıkça rastlanan problemler arasında yer alıyor. Muhabbet kuşları konusunda dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Öncelikle bu kuşların mutlaka kafes temizliğine önem verilmelidir. Yemlerini ve sularını günlük olarak tazelemek gerekir. Çok iyi bakıldıklarında bu türler yaklaşık 15 yıl yaşayabilirler. Kafeslerine ara sıra taze sebze ya da meyve koymanız onları mutlu edecektir.

Bu kuşların en önemli özelliklerinden birisi de ilgilenildiklerinde bazı kelimeleri söyleyebilmesidir. Kelime dağarcıkları oldukça geniş olabilir. Konuşabilme yeteneklerinin olması onların çok tercih edilmelerini sağlıyor. Muhabbet kuşlarında en yaygın renkler ise genelde mavi ve yeşildir. Ancak beyaz, sarı gibi renkler de görmek mümkündür.

Papağanlar

Papağan türleri özel kuşlar arasında yer alıyor. Hem konuşkan kuşlar olmaları hem de kolayca ev hayatına uyum sağlamaları bu hayvanların çok evde beslenmesine olanak sağlıyor. Çok iyi bir ev arkadaşı olan bu özel kuşlar bakımı biraz zorlu canlılardır. Öncelikle günlük olarak mutlaka yem ve su kaplarının temizlenmesi gerekiyor. Sularının taze olması son derece önemlidir. En geç haftada bir defa mutlaka kafesleri temizlenmelidir. Kabuklu yemişlerden çok keyif alan bu canlılar için her zaman taze yem ve kuru yemiş bulundurmaya özen gösterin.

Eğlenceyi seven papağan türleri çok oyuncu kuşlardır. Mutlaka onlar için kafeslerine oyunlar eklemeyi unutmayın. Sıkılabilen canlılar oldukları için mutlaka sürekli olarak yeni kelimeler öğretmeye özen gösterin. Her yeni kelime öğrenmesi hem eğlenmesini sağlar hem de hafızasının sürekli canlı kalmasına yardımcı olur. Ne kadar kelime öğrenirlerse o kadar eğlenceli olacaklardır.

Beslenmelerinde mutlaka ek gıdalara vermelisiniz. Vitamin takviyeleri ile desteklenmeleri sağlıkları açısından son derece önemlidir. Kabuklu yemişleri sevseler de ara sıra elma gibi farklı meyveler verebilirsiniz. Bakım sırasında özellikle pençe bakımına özen göstermek gerekiyor. Uzayan tırnaklarını belirli aralıklarla kesmek kafes içerisinde rahat etmelerine imkân yaratır. Gagalarının bakımı da tırnakları kadar önemlidir. Aşırı uzayan bir gaga ile beslenmeleri oldukça zor olur. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için mutlaka düzenli bir şekilde veterinere götürmek gerekiyor. İlgisiz kaldıklarında mutsuz olan bu sevimli canlılar sürekli olarak sizden ilgi bekleyeceklerdir.

Papağan türleri arasında en çok beslenenler arasında gri papağanlar geliyor. Bu cinsler konuşma yeteneği bakımından son derece gelişmiş bir türdür. Sultan papağanı ise bakımı ekonomik bir türdür. Kakadu papağan türleri de çok popüler olsa da bakım maliyetleri biraz yüksektir. Beyaz renkte olan bu türler çok gösterişlidir ve konuşmayı öğrenebilecek kapasitede canlılardır. Bir diğer tür ise konur papağan türüdür. Az konuşur ancak sahibine karşı çok sadık türlerdir.