Keşiş Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Keşiş Papağanı büyüleyici, komik ve konuşmayı öğrenmeyi istekli olmalarıyla bilinmektedir. Büyük bir papağanın tüm eğlencesini daha küçük bir boyutta isteyen kuş severler için mükemmel bir seçimdir. Popüler bir papağandır.

Keşiş Papağanı Tarihi

Keşiş Papağanı Tarihi, Bolivya’nın merkezinden ve Güney Brezilya’dan Arjantin’in orta bölgelerine kadar uzanmaktadır. Genellikle ormanlık olan alanlarda yaşarlar ve güçlü bağ kurmalarıyla da tanınmaktadırlar.

Yuva inşa ettiği bilinen tek papağan türü onlardır. Bu kuşlar dallardan ve yapraklardan ayrıntılı yuvalar oluşturmak için oldukça fazla zaman harcarlar. Yuvalarının birden fazla odası bulunur. Keşiş Papağanı sürüleri, topluluk oluşturabilmek için yan yana inşa ederler. Bazı topluluklar, bir araba boyutuna kadar ulaşabilmektedir.

Keşiş Papağanı Özellikleri

Keşiş’ler doğaları gereği kendine çok güvenen ve sosyal olan kuşlardır. Bu kuşlar eğlenceli, küçük bir palyaço gibidirler, bu nedenle küçük bir kuşun vücudunda büyük kuşlarına kişiliğine sahiptirler. Cesur ve cana yakın, çok konuşma eğilimindedirler ve olağan üstü konuşma yetenekleriyle tanınmaktadır.

Bir aileyle çok yakın bağ kurma eğilimindedirler ve sadık yapılarıyla tanınırlar. Bir keşiş papağanıyla bağ kurduğunuzda, yıllarca süren arkadaşlığın tadını çıkarabilirsiniz. Başlarının ve vücutlarının okşanmalarından oldukça hoşlanırlar. Eve döndüğünüzde sizi karşılayan heyecanlı sesiyle karşılaşabilirsiniz. Elle beslenebilen keşiş papağanı, oldukça naziktir ve birçoğu çocuklar için mükemmel bir yapıya sahiptir.

Tavsiye Bağlantı: Yavru Papağan Bakımı Nasıl Yapılır?

Keşiş Papağanı Konuşma

Bu türün çoğu, geniş kelime haznesine sahiptir ve birden fazla ifadeyi bir araya getirebilirler. Sesleri taklit etmek ve şarkı söylemek, bu küçük güzelliğin diğer yetenekleri arasında yer almaktadır. Küçük sohbet kutuları gibidir, özellikle birden fazla kuş bulunuyorsa, konuşmayı oldukça severler.

Bu papağanının sesinin yüksekliği kendisine bağlıdır, bu nedenle bazı papağan sahipleri sessiz bir kuş olduğunu söylerken, bazıları çok gürültülü olduklarını düşünebilmektedir. Diğer papağanlar gibi kulak delici çığlıklar atmazlar, ancak ara sıra çok ses çıkarabilirler. Gürültü seviyeleri komşuları rahatsız edecek düzeyde değildir.

Keşiş Papağanı

Keşiş Papağanı Renkleri

Yetişkin bir keşiş papağanı renkleri kafa, kanatlar ve sırtta canlı bir yeşildir. Bu kuşun en ayırt edici özelliği gri göğüs, yanakları ve boğazıdır. Bu renk, koloni dönemi Keşiş kıyafetlerini andırır. Kuşun adı da buradan gelmektedir.

Muhteşem mavi tüyleri ve kuyruklarının altında daha açık bir yeşil renk tonu vardır. Gagaları boynuz renginde ve ayakları gridir.

Yetiştirme programlarında Keşiş papağanının çeşitli güzel renk mutasyonları üretilmiştir. En popüler mutasyonlardan biri, 2000’lerin başında geliştirilen mavi bir melez Keşiş papağanıdır. Yetiştiriciler ayrıca albino, lutino ve alaca Keşiş’ler de üretimişlerdir.

Keşiş Papağanı Bakımı

Bu tür, çok aktif kuştur ve oynaması için yeterli alana sahip olmalıdır. Kafeslerinin en az 115 cm olması gerekiyor, ancak daha büyük bir kafes daha iyi olacaktır. Sağlam bir şekilde yapıldığından emin olmalısınız. Bu kuşlar sadece çiğnemeyi sevmezler, aynı zamanda kafesi açmayı ve kaçmayı öğrenmeleriyle de tanınmaktadırlar.

Kuş banyosu için kafesin içerisine tatlı su dolu bir kap koyabilirsiniz. Bu, saatlerce eğlence, egzersiz ve zihinsel uyarı sağlayacaktır.

Keşiş Papağanları, evlerinin tehdit altında olduğunu hissederlerse saldırgan olabilirler. Evleriyle gurur duydukları için kafesleri üzerinde oldukça sahiplenicidirler, bu nedenle bir köpeğiniz veya kediniz bulunuyorsa, evcil papağanınıza sahip olmanız gerekmektedir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın