Yaşlı İnsanlar İçin Köpek Irkları Nelerdir?

Altın yıllarına yaklaşan ömür boyu köpek severler için evlerini ve kalplerini köpeklerle paylaşmak, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır. Bu yazımızda Yaşlı İnsanlar İçin Köpek Irkları konusuna değineceğiz.

Doğru köpek dostu seçmek en büyük karardır. Size eşlik eden bir köpek istiyorsunuz ama yürüyüş esnasında sizi zorlayacak bir köpek türü olmamalı. Yaşlı İnsanlar İçin Köpek Irkları orta düzeylerde enerji seviyesine sahip olurlar ve çoğu küçüktür.

İşte yaşlılar için en iyi köpek ırkları.

Yaşlılar İnsanlar İçin Köpek

Fransız Bulldog Köpeği

Fransız Bulldog Köpeğinin yanında üzgün olmak neredeyse imkansız. Bu köpekler, tüm köpek ırkları arasında en neşeli olanıdır. Kaslı ve aktif köpeklerdir. Bununla birlikte, yaklaşık olarak 8 ila 12 kilogram arasında ağırlığa sahiptir. Bu cins için orta düzeyde günlük egzersizler yeterlidir.

Tavsiye Bağlantı: Bulldog Cinsi Köpeklerin Özellikleri ve Bakımı

Malta Köpeği

Bichon’a oldukça benzeyen malta köpeği, özlü küçük, beyaz kucak köpeğidir. Bu cins, sahibinin kucağında vakit geçirmekten ve kısa yürüyüşlerden oldukça hoşlanmaktadır. Tüy sağlığının korunması için düzenli olarak taranması gerekir. Çantanızda bile taşıyabileceğiniz kadar hafif ve küçüktür.

Pomeranian Köpek Irkı

Küçük bir köpek tercih ediyorsanız, 3 ila 7 kiloluk bir Pom, çantanızda taşıyabileceğiniz, bakımı kolay başka bir köpektir. Bu cins sevecen ve mutlu bir arkadaştır. Kucağınızda uyumayı ve oyuncaklarla oynamayı oldukça severler. Hepsinden önemlisi, bu cins arkadaşlığınızdan oldukça keyif alacaktır.

Shih Tzu Köpek Irkı

Shih Tzu, bir başka popüler küçük köpektir. Ağırlığı oldukça hafiftir ve bakımı da oldukça kolaydır. Biraz inatçı olsa da çoğu fazla sorun yaşamadan eğitilebilmektedir. Bu cins için günlük yürüyüşler ve bakım periyotları önemlidir. Shih Tzu, cilt sorunlarına yatkın bir köpektir, ancak bu Fransız Bulldog köpeğinden daha azdır.

Pug Köpek Irkı

Pug Köpek Irkı yemek yemeyi çok sever. Torunlarınızı hareket edemeyecekleri kadar beslemeyi seven bir büyükanne veya büyükbabaysanız, bir pug uygun olmayabilir. Yemek yemeyi bırakmazlar ve aşırı kilolu olabilirler. Aşırı yemeler, sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Genel olarak bu cins, sahibinin enerjisine ayak uydurur. Aynı zamanda son derece sevecen bir ırktır. Kucağınızda oturmakla ve izin verirseniz sizi öpmekle yetinecektir.

Kaçınılması Gereken Köpek Irkları

Özellikle aktif bir yaşam tarzı benimsiyorsanız ve köpek için bol miktarda egzersiz yapabiliyorsanız, o zaman husky gibi yüksek enerjili bir köpek ırkıyla sorun yaşamayabilirsiniz. Zaman geçtikçe enerjik bir köpeğe ayak uydurma sorunu yaşayabileceğinizi düşünürseniz daha sakin, uyuşuk bir köpek cinsi seçmeniz yararınıza olacaktır. Çok büyük bir köpeği idare etme sorununuz  varsa, küçük bir köpeği evlat edinebilirsiniz.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın