Kemirgenler

Kemirgenler evlerde beslenebilen ve oldukça sevimli görülen canlılardır. Birçok farklı türde kemirgenin evcilleştirilebilmesi kişilerin evlerinde bu canlılara yer vermelerini sağlamıştır. Oyun oynamaya meraklı olan bu canlılar sizlere güvendikleri takdirde oldukça yakın davranırlar. Kemirgenler arasında birçok farklı tür vardır. Hamster, tavşan, guinea pig, sincap bunlar arasında en fazla beslenen türlerdir.

Her bir türün farklı beslenme şekli ve yaşam ortamı ihtiyacı bulunuyor. Bu nedenle eğer bir kemirgen türü besleyecekseniz ona özgü yaşam şartlarını mutlaka bilmelisiniz. Özellikle temizlik ve beslenme konusu canlıların hayatlarını uzun yıllar devam ettirebilmesi için son derece önemlidir. Minik canlılar olan kemirgenler sesten ve aşırı gürültüden büyük rahatsızlık duyarlar. Hatta adi bir yüksek ses ya da hareket felç geçirmelerine neden olabilir. Bu nedenle yaşam alanlarının mümkün olduğunca sakin olmasına özen gösterilmelidir.

Bu canlıların bakım periyodunda kafeslerinin temizliği, tırnak ve tüy bakımları, veteriner kontrolleri gibi unsurlar son derece önemlidir. Bazıları yüksek eğitilebilirlik avantajları sayesinde oldukça popülerdir.

Kemirgenler Bakımı

Kemirgenler bakımı açısından kolay canlılardır. Sürekli olarak dışarıya çıkarılmaları gerekmediğinden gün içerisinde daha rahat bir bakım süreci sunarlar. Kafeslerinde son derece huzurlu yaşayan bu canlıları zamanla kendinize de kolayca alıştırabilirsiniz. Bu canlıların yaşadıkları ortamların gürültüden arındırılmış olması gerekiyor. Aniden ortaya çıkan gürültüler karşısında kaçıp saklanmak isteyebilirler.

Aynı zamanda kafeslerinin sürekli olarak temizlenmesi de önemli konular arasındadır. Bu sevimli dostlarınız genelde yemeklerinin bir kısmını yiyip bir kısmını da saklarlar. Böyle durumlarda yiyeceklerini sakladıkları alanlarda bakteri üremesi meydana gelebilir. Bu nedenle hijyen koşullarına çok dikkat etmek gerekiyor. Sürekli olarak beslendikleri yerlere dışkı bırakma sorunları da bu canlıların kafeslerinin temizlenmesini gerekli hale getiren unsurlardan biridir.

Kafeslerinde bulunan aparatların da sık sık temizlenmesi gerekiyor. Bu canlılar suyu çok sevmezler. Bu nedenle de banyo yaptırmak hastalanmalarına neden olabilir. Ancak kendi temizliklerini kendileri başarı ile yapabilirler. Kemirgen bakımında tırnak bakımı son derece önemlidir. Tırnaklarını uygun şekilde belirli periyotlarda kısaltmanız rahat etmeleri açısından önemlidir.

Kemirgenlerde Beslenme

Kemirgen türlerinin beslenmesi onların sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından son derece önemlidir. Bu canlılar gündelik olarak belirli gıdalar tüketirler. Besin türleri arasında kemirgen yemi, sebze, meyve, saman gibi gıdalar yer alır. Türlerine göre farklı gıdalara ilgi duyabilirler. Aynı zamanda dişlerinin sürekli olarak uzamasını önlemek için mutlaka dişlerini törpüleyecek aparatlara da ihtiyaç duyarlar. Bu türlerin iyi yaşamaları için gerekli vitaminleri ve mineralleri de almaları gerekiyor.

Kemirgen hayvanlar lahana, kavrulmuş fındık, haşlanmış yumurta, bal kabağı gibi besinleri çok severler. Bazı kemirgenler sütlaç ya da yoğurt gibi gıdaları da tüketmekten keyif alabilirler. Peynir en sevdikleri arasındadır. Beslenme düzenlerine dikkat ederek birçok farklı gıda ile beslemeniz mümkündür.

Kemirgenlerde Sağlık

Kemirgenlerde görülen sağlık sorunlarının bazısı ortak sorunlar olurken bazıları türlerine özel olarak gelişebilir. Tavşanlarda ishal sorunu son derece rahatsız edici bir hastalıktır. Bu hastalık yanlış beslenme ya da bakteriyel bir enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkabilir. Tavşanlarda çok sık görülen hastalıklardan birisi de kulak uyuzudur. Bu hastalık canlıların kulaklarında beyaz bir akıntıya neden olur. Deri üzerinde kızarıklılar vardır ve ağrı vericidir.

Şiddetli bir kaşıntı hissi yaratır. Bu hastalığın belirtisi tavşanlarda kendini baş ve kulak sallama ile gösterir. Çeşitli testler yaptırarak bu hastalığı teşhis etmek kolaydır. Ancak tedavisinde mutlaka veteriner kontrolüne gereken önemi vermek gerekiyor. Bu hastalık tedavi edilmediğinde evinizde bulunan diğer tavşanlara da temas ile bulaşabilme riski vardır. Kulak uyuzu sorununun yaşanmaması için sık sık parazit ilaçlaması yapılması gerekir.

Bununla birlikte Hamster türlerinde de birçok farklı hastalıkla karşılaşmak mümkündür. Bu canlılarda en çok görülen hastalıklar arasında nezle ve grip, tümör ve kanser, stres, şok, böbrek hastalıkları, ishal ve diş sorunları, tırnak sorunları oldukça ciddi sonuçlar doğurabilecek hastalıklardır.

Kemirgenlerde görülen ortak sağlık problemlerinden birisi ise tularemi hastalığıdır. Bu hastalık tavşan, fare ve sincaplarda görülebilir. Öldürücü nitelikte bir sorundur ve birçok kemirgende görülme sıklığı yüksektir. Bu hastalık yükselen ateş, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtilere sahiptir. Klinik semptomlara göre teşhis edilen hastalık için ilaç tedavisi uygulanabilir. İyileşmesi bazen aylarca sürse de düzenli bir veteriner kontrolü ile tekrar eski haline dönebilir. Eğer bu sorunu yaşayan bir kemirgeniniz varsa onu diğer kemirgenlerden uzak tutmanız gerekiyor. Çünkü bazıları taşıyıcı olarak hastalığı diğerlerine de bulaştırabilir.

Kemirgen Türleri

Kemirgenler arasında evde beslenebilecek farklı türler vardır. Bu türlerin her biri farklı özellikleri ile öne çıka canlılardır. Kemirgenler arasında en çok beslenenler şunlardır:

Sincaplar

Doğada sıklıkla görülmeye alışık hale gelinen sincaplar son derece sevimli canlılardır. Günümüzde birçok evde de beslenen bu canlılar için güzel bir yaşam alanı oluşturmak gerekiyor. Kafes ortamlarının mutlaka geniş olmasına özen gösterilmelidir. Ne kadar geniş kafesleri olursa onlar için o geniş hareket olanağı yaratırsınız. Kafeslerinin iç tasarımını onların doğasına uygun şekilde yapmanız gerekiyor. Bir sincap her zaman kendine ait özel bir alan olmasını istiyor. En iyi saklanabilecekleri yer ise bir ağaç oyuğudur. Bu nedenle kafeslerinde mutlaka onlar için çeşitli süsler ya da oyuncaklar olmalıdır. Bu canlılar için kafeslerinin temizlenmesi önemlidir. Mutlaka belirli bir düzende temizlenmeli ve taze su yem vermeye özen gösterilmelidir. Kabuklu besinleri çok seven bu canlılar için fındık, ceviz kestane gibi besinler çok idealdir.

Hamster

Kemirgenler arasında tavşanlar ve sincaplar kadar ünlü olan canlılardan birisi de Hamster türleridir. Bu canlılar bakımı kolay olan ve kafeste beslenebilen kemirgen türleri arasındadır. Bu canlılarda güven duygusu son derece önemlidir. Eğer bir Hamster beslemeye karar verdiyseniz önce onun güvenini kazanmanız gerekiyor. Oyun oynamayı çok severler ve oldukça ilgi seven canlılardır. Yalnız kalmayı da pek sevmezler. Bu canlıların kafes seçimlerine büyük önem vermeniz gerekiyor. Geniş bir kafes rahat etmelerini sağlar. Aynı zamanda oyun ortamı olması açısından çeşitli kafes aksesuarlarına da özen göstermelisiniz. Kafeslerinin haftada bir defa temizlenmelidir. Bu şekilde bakteri üremesini önlemiş olursunuz. Yem olarak ise bezelye, havuç, ıspanak, çilek gibi besinleri çok severler.

Tavşanlar

Birçok tavşan türü vardır. Çok sıcakkanlı olan tavşanlar aşırı gürültüden ve ani hareketlerden hoşlanmazlar. Kafeste besleyebileceğiniz bu canlıları bahçenizde de besleme şansınız bulunuyor. Taze su ve yem yaşamları için çok önemlidir. Salatalık, havuç ve marul en sevdikleri arasındadır. Sebze ve yeşillik günlük olarak tüketebilirler. Bu türlerin yaşam alanları da diğer canlılar kadar önemlidir. Tavşanları açık alanlarda gezdirebilme şansınız vardır. Haftada bir defa sularına vitamin damlatmak daha sağlıklı olmaları açısından önemlidir. Uzun kulaklı bu sevimli canlılar iyi bakılırsa ve yemleri eksik edilmezse sizler için bir arkadaş olurlar.

Guinea Pig

Son yıllarda popüler hale gelen kemirgenler arasında yer alıyorlar. Çok iyi birer evcil hayvan olabilirler. Onların oynayabilecekleri boyutlarda bir kafes düzenlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda oyunlar oynayabilecekleri aparatlar olmasına özen gösterilmelidir. Kafesleri ne kadar geniş olursa kendilerini o kadar iyi hissederler. Güneşte bırakılmaması gereken bu canlılar rüzgârdan da korunmalıdır. Kuru yonca tüketmeyi severler. Aynı zamanda bu kuru yoncalar kalsiyum ihtiyaçlarını da gidermelerine yardımcı olur. Taze meyve ve sebze de verebilirsiniz.