Tavşan Kısırlaştırma: Bilinmesi Gerekenler

Bir evcil hayvan sahibi olarak, tavşan kısırlaştırma hakkında bilinmesi gerekenleri bilmeniz önemlidir. Bu yazımızda, tavşan kısırlaştırmanın faydaları neler, nasıl yapılır ve daha birçok konuya değiniyoruz. Ameliyat sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında da bilgiler veriyoruz.

Tavşan Kısırlaştırma Faydaları

Tavşan kısırlaştırma yapılmasının birçok faydası bulunmaktadır. Her şeyden önce, kanser ve idrar yolu enfeksiyonları riski büyük ölçüde azalmış olduğundan daha uzun ve daha sağlıklı yaşam sürebilirler.

İkincisi, kısırlaştırılan bir tavşan daha sakin ve bakımı daha kolay gelir. Yıkıcı olan alışkanlıklara sahip olanlar, bir nebzede olsa azalır ama yine de sevimli ve yaramaz olmaya devam ederler.

Tavşan Kısırlaştırma

Tavşanlar Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Erkek tavşanlar, 3 ila 5 aylık olduklarında kısırlaştırılabilmektedir. Dişi tavşanlar ise genellikle 4 ila 6ay arasında kısırlaştırılabilmektedir. Bu, cinsel olgunluğa erişmiş oldukları ilk zamanlardır. Tavşanlar orta yaşlara (5-6 yaş) ulaştıklarında, kısırlaştırılmayacak kadar yaşlı olarak kabul edilirler. Çok genç veya çok yaşlı olan tavşanlar, ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlardan dolayı daha yüksek risk altındadır.

Kısırlaştırma Ameliyatından Ne Beklenmelidir?

Kısırlaştırma, dişi tavşanlarda üreme organlarını çıkarmak için yapılan bir işlemdir. İşlem, karın içerisinde gerçekleştirilmektedir. Üreme yoluna giden kan damarları bağlanır ve üreme yolu çıkarılmaktadır. Daha sonra onu kapatmak için birkaç set dikiş atılır.

Testislerin çıkarılması erkek tavşanların kısırlaştırılmasında yapılmaktadır. Veteriner skrotumda bir kesi yapar ve içerisinden testisleri çıkarır. Ameliyattan üç hafta sonrasına kadar erkek bir tavşanın vücudunda meni saklanabilmektedir. Bu nedenle, yakın zamanda kısırlaştırılan bir erkek, bu süre içerisinde dişi tavşanlardan uzak tutulmalıdır.

Tavşanınız için güvenli bir kısırlaştırma sağlamak için deneyimli bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir. Bir veteriner ararken, tavşanlarla deneyimi olup olmadığını sorabilirsiniz. Bölgenizde tavşan barınakları bulunuyorsa, size bir veteriner önerebilirler.

Tavsiye Bağlantı: Evde Besleyebileceğiniz Tavşan Türleri 

Tavşanınızı barınaklardan evlat edindiyseniz, tavşan kısır olabilmektedir. Bunu mutlaka sormayı unutmayın. Tavşanınızı ameliyata hazırlamak için ne yapmanız gerektiği ve ameliyat sonrası bakımın nasıl sağlanacağı konusunda veteriner hekiminiz ile görüşebilirsiniz. Ayrıca, ne olacağını bilmeniz kendi endişelerinizi en aza indireceğinden, veterinerinizden prosedür hakkında detaylı bir şekilde açıklama isteyebilirsiniz.

Davranış değişiklikleri, dikiş çekme, yemek yememe ve enfeksiyon belirtileri için prosedürden sonra tavşanınızı bolca izlemeyi unutmayın.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın