Köpeklere Yüzme Öğretmek: 6 Adımda!

Köpeklere yüzme öğretmek, onlarla eğlenmenin ve bağ kurmanın harika bir yoludur. Aynı zamanda, köpeğinizin enerjiyi yakmak için harika bir aktivitedir. Sanılanın aksine köpekler, doğal yüzücüler değildir. Dascshunds ve Bulldog gibi bazı köpekler yüzme yeteneğine sahip değildir. Yüzmeyi bilen köpekler arasında yer alan Labrador veya Golden Retriever’ın bile güvenle yüzmesi için rehberliğe ihtiyacı vardır.

Kürek adı verilen bir yüzme stiline rağmen, dört ayaklı dostlarımızın sularda güvenli yüzmeleri için eğitim almaları gerekmektedir. Köpeğiniz yüzerken rahat olduğunda, ikinizin de plajda bolca yüzeceğini hayal edin. Köpeğinizin yüzmek için daha fazla kilo vermesi gerekiyorsa veya bir yaralanmadan sonra rehabilitasyona ihtiyaç duyuyorsa, bu onun için düşük etkili bir egzersiz olacaktır.

Bu yazımızda köpeklere yüzme öğretmek hakkında güvenlik, teçhizat ve ihtiyacınız olan diğer bilgileri sizlere aktaracağız.

Tüm Köpekler Yüzebilir mi?

Bir köpek, suyun üzerinde olduğunda içgüdüsel olarak havada kalmaya başlaması, onun bir sonraki profesyonel yüzücü olacağı anlamına gelmez. Suya ilgi gösteren bir köpek sahibi olsanız bile, herhangi bir eğitim almadan köpeğinizi yüzdürmek oldukça tehlikelidir. Köpekler panik geçirirlerse ve sudan nasıl çıkacaklarını bilmezlerse boğulabilirler.

Yüzme Seven Köpek Irkları

Bazı köpek ırkları diğer köpeklerden daha çok yüzme sever ve suda gelişmelerine yardımcı olan özellikleri bulunmaktadır.

Labrador Retriever

Labrador Retriever, çift katmanlı, hava koşullarına dayanıklı tüyleri ve güçlü arka ayakları ile en popüler yüzücü köpekler arasında yer almaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland Retriever

Kanada’nın Atlantik Kıyısı’ndan gelen yetenekli köpek türü, balıkçıkların balık dolu ağları, çekme halatlarını almalarını ve yüzücüleri zor durumdan kurtarmalarına yardımcı olmuştur.

Golden Retriever

Golden Retriever ataları, av gezilerinde su kuşlarını kurtarabilmek için geliştirilmiştir. Günümüzdeki golden köpekler suyu çok severler. Yüzmelerini daha kolay hale getiren güçlü ve uzun bacakları bulunmaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Yüzme Seven Diğer Köpek Irkları

Yüzme seven diğer köpek ırkları şunlardır:

  • Amerikan Su Spaineli
  • İrlanda Su Spaineli
  • Chesapeake Körfezi Retriever
Köpeklere Yüzme Öğretmek

Köpeğe Yüzme Öğretmek

Köpeklerin tasmalı oturmayı, kalmayı ve yürümeyi öğrendikleri gibi, yüzme sanatında da ustalaşmaları gerekmektedir. Evcil hayvan sahipleri, köpeklerin yüzmeyi öğrenmelerini sağlamak için aşağıda yer alan adımları uygulayabilmektedir.

Adım 1: Küçük ve Yavaş Başlayın

Yüzmeye meyilli olan köpek ırkınız varsa, dışarı çıkmanın bir yolunu bildiği sürece ona küçük bir havuzda veya gölde yüzme eğitimi verebilirsiniz.

Köpeğinizle açık suda yüzme eğitimi yapıyorsanız, sığ olan alanlarda kalın. Profesyonel olana kadar derin sulardan kaçının. HayvanlarNet ekibi olarak küçük bir alanda başlamanızı ve kısa seanslar tutmanızı öneriyoruz.

Adım 2: Suya Girin ve Yakınlarda Kalın

Suyu seven bir köpeğiniz olsa bile, yavrularınızın suya ilk girmesi korkunç bir deneyim olabilmektedir. Köpeğinizi havuza kadar takip etmesi için cesaretlendirin ve dışarı çıkması gerektiğinde basamakların nerede olduğunu gösterin. Sudaki varlığınız, köpeğinizin kendine güvenmesini sağlayacaktır.

Adım 3: Köpeğinize Rehberlik Etmek İçin Ellerinizi Kullanın

Başlangıçta, köpeğinizin sudan çıkmak için ön patilerini kaldırarak arkasının batmasına neden olabilir. Bunu önleyebilmek için, yüzeyi kırmasını engelleyebilmek için bir elinizi nazikçe arkasına koyun. Diğerini ön bacaklarının üzerine koyun.

Yüzmeye başladığında arka bacaklarını tam olarak kullanamaz. Onu yönlendirebilmek için arka patilerine dokunun veya gıdıklayın, bu bacakları tekmeleyip hızlandırmasını sağlayın.

Adım 4: Sudaki Mesafenizi Uzatın

Biraz uzak durun ve sudan hala zevk aldığından emin olmak için beden diline dikkat ederek size doğru yüzmesini isteyin. Herhangi bir noktada rahatsız olduğunu hissederseniz, onu çıkış kısmına doğru yönlendirin. Sakin olduğunda tekrar başlayın.

Adım 5: Suda Oyun Oynayın

Köpeğiniz suda daha rahat olduğunda, oyun oynamak için yüzmeye devam etmeye ikna edebilirsiniz. Oyuncağını suya atın ve daha ileri gitmesine teşvik edin. Böylece köpeğinize sığ alanlar bulabilirsiniz ve kap getir yapabilirsiniz.

Adım 6: Bolca Övün

Son olarak, köpeğinize iyi yüzdüğü için bol bol övgü yağdırın, böylece aktiviteyi olumlu duygularla ilişkilendirilebilmektedir. Havuz kimyasallarından ve doğal bir su kütlesindeki alglerden, kirden veya tuzdan kurtulması için eve gitmeden önce dostunuzu durulamayı unutmayın.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın