Kedi Salyası Neden Akar? Sebepleri Nelerdir?

Kedi salyasının biraz akması endişelenecek bir şey olmasa da şelale gibi kedi salyası akması kedilerin hasta olduğunun bir işareti olabilmektedir. Bu yazımızda kedi salyasının akma nedenlerini cevaplayacağız.

Kedi Salyası: Ağız Hastalığı ve Diş Çürüğü

Tartar oluşumu, kedinizin dudağının iç kısmına sürtünerek salya akmasına neden olabilmektedir. Kontrol etmek için dudaklarını kulaklarına doğru çekebilirsiniz. Dişleri betona benziyorsa, kahverengiyse, diş etleri kırmızı, şiş veya kanıyorsa önce profesyonel bir temizlik yapın. Dişlerini her gün fırçalamayı unutmayın. Veterinerinize kedi diş eti iltihabı, ağız ülseri ve tümör kontrolü yaptırabilirsiniz.

Kedi Salyası

Kedilerde Yutma Güçlüğü

Oyun oynarken, kedinizin ağzına bir ip veya oyuncak takılabilir veya diline dolanabilir. Çıkarması kolay olan nesneleri çıkarın; aksi taktirde, yardım etmesi için veterinerinizi arayın. Örneğin, kısmen yutulmuş bir ipi çıkarmaya çalışmak, kedinizin yemek borusuna veya midesine zarar verebilir.

Kedilerde Sıcak Çarpması

İran kedileri gibi düz yüzlü evcil hayvanların sıcak çarpması geçirme olasılığı daha yüksektir. Bu durum, kedilerde diğer hayvanlarda olduğu kadar yaygın değildir. Yine de, kediniz çok fazla güneş aldıysa veya yeterince su almadıysa, bu onlar için tehlikeli olabilir.

Kedinizin önünde daima taze, temiz su bulundurmayı unutmayın. Kedinizin serinlemesi için uygun gölgelikler oluşturduğunuzdan emin olun. Çok sıcak olan günlerde dışarı çıkarmayın, hareketlerini sınırlamayın ve park halinde bir arabada bırakmayın. Sıcak çarpmasından şüpheleniyorsanız veterinerinizi arayabilirsiniz.

Kedilerde Stres

Kedilerde ağzı açık nefes alma, kaygı belirtileri arasında yer almaktadır. Stresli olmaları kedi salyası sebepleri arasında yer alabilmektedir. Kedilerde stres durumunun birden fazla nedeni olabilmektedir. Veterinere götürmek için arabaya koyduğunuzda, arabayı hiçbir yere götürmeden arka koltukta taşıma çantasına koymayı deneyin. Streslerini azaltmak için bu şekilde sürüşler yapın ve biraz gezinin. Paniğe kapılmamaları için dışarı çıkmadan önce taşıma çantasının üzerine nefes alabilmesini sağlayan bir bez örtebilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Kedilerde Kötü Koku ve Çözümü Nedir?

Kedilerde Organ Hastalığı

Evcil hayvanlar yaşlandıkça hastalanma olasılıkları çok daha yüksektir. Karaciğer ve böbrek hastalıkları da salya akmasına neden olabilmektedir. Veterinerler, bu tür hastalıkları erken teşhis etmek ve tedavi etmeleri için yılda bir kez kontrole gelmelerini tavsiye eder.

Zehirli Bitkiler

Lale, açelya ve krizantem gibi yaygın olan bitkiler, kedinizin salya akıtmasına neden olabilmekte ve onları hasta edebilmektedir. Bu yüzden kedi dostunuzun onları yemesine izin vermeyin.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Salya akması, boğaz, burun veya sinüs enfeksiyonunu işaret edebilmektedir. Evlerde veya barınaklarda diğer evcil hayvanlarla beraber yaşayan kedilerin riskleri oldukça yüksektir. Kedilerde stres bambaşka bir faktördür.

Mide Bulantısı

Organ hastalığı ve toksinlere maruz kalma mide bulantısına neden olabilmekte ve bu da salya akmasına neden olabilmektedir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın