Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Türkiye’de en çok beslenen papağanların başında sultan papağanı gelmektedir. Bunun sebebi ise, insanlara ve ev ortamına kolay uyum sağlamasıdır.

Sultan Papağanı Hakkında Genel Bilgiler

Sultan papağanların kökeni Avustralya’dır. Genellikle de bu ülkenin yarı kurak olarak adlandırılan bölgelerinde yaşarlar. Sultan papağanı, kakadu kuş ailesindendir. Papağan türlerinin çoğunluğu yağmur ormanlarında yaşamakta ve sesleri çok tizdir, sultan papağının sesinin normal tonda olmasının ise, yarı kurak ortamda yaşamasından kaynaklandığı kabul edilmektedir. Sultan papağanları ortalama olarak 15 yıl yaşamaktadır. Buna rağmen uygun ortam ve iyi bir bakımla 22 yıl civarında yaşayan sultan papağanlar bulunmaktadır. sultan papağanları, en kolay eğitilebilen ve en kısa sürede konuşmayı öğrenen papağan türlerinin başında gelmektedir.

Sultan Papağanlarının Renkleri Nelerdir ve Cinsleri Nasıl Ayırt Edilir?

Sultan papağanları gri, sarı ve beyaz renklerde olmaktadır. Ayrıca, kulak ve yanak bölgelerinde de turuncu tüyler bulunur. Sultan papağanlarının cinsiyetini ayırt etmek oldukça kolaydır.

Erkekleri;

 • Daha koyu renklidir
 • Göz çevrelerinde sarı tüyler mevcuttur
 • Sesleri çok gürdür ve daha konuşkandırlar

Dişileri ise;

 • Renkleri erkeklere oranla daha solgundur
 • Nadiren konuştukları görülür
 • Sesleri hafiftir ve genellikle kuş sesi çıkarırlar

Sultan Papağanlarının Çeşitleri Nelerdir?

Sultan papağanlarının, doğada bilinen sekiz türü mevcuttur. Evlerde beslenen en yaygın türleri şunlardır;

 • Albino sultan papağanı: vücudundaki pigment eksikliğinden dolayı, bu türün vücudu tamamen beyaz renktedir ve kırmızı renkte gözleri bulunur. Bu papağan türüne doğada nadiren rastlanır.
 • Cinnamon sultan papağanı: açık gri renkte olan Cinnamon sultan papağanını, kanatlarının uç kısımlarında beyaz şeritler mevcuttur. Yüzlerinin renkleri cinsiyetlerine göre değişen bu türün, yüz bölgeleri turuncu beneklerle doludur ve ayakları ile gagalarında da siyahlıklar görülmektedir.
 • Lutino sultan papağanı: beyaz ve sarı renklerde bulunan Lutino türlerinin de yüz bölgelerinde turuncu benekler vardır. Ayak ve gagaları pembe renk olan bu türlerin, tamamen sarı renkte olanları da mevcuttur. Lutino’lar doğada en çok görülen sultan papağanıdır.
 • Normal grey sultan papağanı: kanatlarında beyaz şeritler ve yüzlerinde turuncu benekler olan bu tür koyu gri renktedir. kanat bölgesinden kuyruk ucuna kadar yatay çizgileri olan bu tür de, doğada en çok görülen sultan papağanları arasındadır.
 • Pearl sultan papağanı: bu türler, kanat tüylerinin iki renk olması ile ünlüdür. Bu renkler ise anne ve babalarının renklerine göre değişir.
 • Pied sultan papağanı: kanatlarında gri renkler olan Pied sultan papağanı, genellikle gri, beyaz ve renklerde bulunur.
Sultan Papağanı
Sultan Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Sultan Papağanlarının Özellikleri Nelerdir?

Sultan papağanlarının genel özellikleri şunlardır;

 1. Konuşmaya ve eğitilmeye çok fazla yatkındırlar
 2. Sakin bir yapıya sahiptirler ve oyun oynamayı çok severler
 3. İnsanlara alışma ve uyum sağlama süreleri çok kısadır
 4. Yaygın olarak üç aylık olduktan sonra konuşabilirler. Konuşmaları bir kaç kelimeden oluşur
 5. Doğal ortamlarında çok uzun saatler uçabilirler
 6. Kendilerini rahatsız hissettiklerinde, çığlık atarlar
 7. En fazla gri renkte olanları mevcuttur
 8. Taklit yapma yetenekleri vardır. Kapı zili ve araç alarm seslerini çok kolay taklit ederler
 9. Elden yemeyi severler
 10. Yalnızlıktan hoşlanmazlar
 11. Gazete ve kablo gibi malzemeleri kemirmeyi severler
 12. Banyo yapmayı çok severler
 13. Vücut yapıları simetriktir
 14. Geceyi ve gündüzü ayırt ettiklerinden, geceleri kafeslerini örtmeye gerek yoktur

Sultan Papağanları Nasıl Beslenmelidir?

Sultan papağanlarını beslerken taze sebzelerle, darı çeşitleri tohumları ve ay çekirdeği verilebilir. Ayrıca bu papağan türlerinin, A vitamini ihtiyaçları diğerlerine nazaran daha çok olduğundan, az miktarda tatlı yeşilbiber, domates dilimleri ve havuç parçaları verilmelidir. kafeslerine konulacak mürekkep balığı kemikleri ise, kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Sultan papağanına tuzlu, kafeinli ve çikolatalı yiyecekler verilmemelidir. Vitamin ve mineral desteği de, sultan papağanının ömürlerinin uzamasına katkı sağlamaktadır.

Sultan Papağanlarının Sık Görülen Rahatsızlıkları Nelerdir?

Sultan papağanlarında yaygın olarak görülen rahatsızlıklar şunlardır;

 • Hapşırma: burunlarında bulunan tozları temizlemek maksadıyla, sultan papağanları günde bir iki defa hapşırabilir. Hapşırma sayısındaki artış ve burun akıntısı ise hastalık belirtisidir.
 • Kronik yumurtlama: dişi sultan papağanlarının yumurtaları yapışık olarak çıkabilir. Bu yapışma yumurtlama sorunundan oluşur ve papağanın vücudundaki mineral ve kalsiyumu tüketerek, ölmesine neden olabilir.
 • Böbrek yetmezliği
 • Ateroskleroz: iltihap, yağ ve kolesterolden dolayı damarların kalınlaşmasıdır ve damar sertliği olarak da adlandırılır. Bu rahatsızlık, özellikle ileri yaşlardaki sultan papağanlarının ölümüne yol açmaktadır.

Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Sultan papağanlarının bakımında şu hususlara dikkat edilmelidir;

 • Ayakları tüysüz olduğundan üşümemeleri için, uygun ortam sıcakları sağlanmalıdır. Özellikle kış aylarında kaloriferli evlerde bulunmaları gerekir
 • Aşırı meyve ve sebze tüketimi ishale neden olacağından dengeli beslenmelidir
 • Yıkanacakları su soğuk veya sıcak değil, ılık olmalıdır. yeni alınan yavrular ise, bir süre banyo için zorlanmamalıdır.
 • Tırnaklarını törpülemek, kesme yerine tercih edilmelidir.
 • Kafes kapısının açık bırakılarak, evde dolaşmasına imkan tanınmalıdır
Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın