Evde Besleyebileceğiniz Tavşan Türleri

Tavşan türleri, belirli şekil, boyut renk ve kişiliklere sahiptir. Bir tavşan sahiplenmek istiyorsanız, mükemmel arkadaş bulmanız için aşağıdaki tavşan cinsleri listemize göz atabilirsiniz. Bu liste sayesinde, henüz evcil tavşan sahiplenmeden önce, türlerinden haberdar olabilirsiniz.

Amerikan Tavşanı

Tavşan Türleri

Amerikan Tavşanı, oldukça tatlı bir evcil tavşan türleri seçimi olacaktır. Bununla birlikte, bu cinse ait olan tavşan yavruları biraz utangaçtır. Nazikçe yaklaşılmadığında biraz ısırabilmektedir. Harika bir tavşan bakımı ve sağlıklı beslenmeyle 12 yıla kadar yaşayabilirler.

Belçika Tavşanı

Kökleri 18. Yüzyıla kadar uzanan Belçika Tavşanı, en eski tavşan cinslerinden birisidir. Çoğunlukla gergin kişilikleri nedeniyle iyi bakılması gerekilmektedir. İnsanlar, uygun yaklaşmazlarsa Belçika tavşanı ürkmesi muhtemeldir.

Hothot Tavşanı

Kökeni Fransa’ya dayanan Hothot tavşanı, beyaz gövdesinin geri kalanında siyah sürmeli gözleri ile kolayca fark edilebilmektedir. Bu tavşanlar, büyüdükleri çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile çok iyi geçinirler. Dişlerini fırçalamak ve beraber yürüyüş yapmak, iyi bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.

Damalı Dev Tavşan

Yaklaşık 6 kg ağırlığa ulaşan Damalı Tavşan, bir arkadaş arayan çiftler ve yaşlılar için ideal evcil tavşan türleri arasında yer alır. Diğer tavşan cinslerine göre daha az sevecendir, ancak oldukça meraklı ve nazik bir yapısı bulunur. Burnunun üzerinde bulunan dev bir damadan tanıyabilirsiniz.

Hollanda Lop Tavşanı

Hollanda Lop Tavşanı rahat kişiliği ve arkadaş canlılığı ile tanınır. Aynı zamanda tüm tavşan türleri arasında en uzun kulaklara sahiptir. Uzun kulaklı tavşanlardan olması sebebiyle, biraz daha fazla tavşan bakımı gerektiriyor. Kulakları düzenli olarak muayene edilmelidir ve tırnakları kesilmelidir.

Dev Flaman Tavşanı

Terazide yaklaşık olarak 10 kg olan bu nazik tavşan, genelde gösterilerde kullanılması ile bilinmektedir. Bir dev Flaman tavşanı, köpeklerle oynayabilecek kadar büyüktür. Her yaştan çocuk için evcilleştirilmesi uygundur, ancak boyutları nedeniyle kucağa alınmaması gerekmektedir.

Angora Tavşanı

Angora Tavşanı, kendini ifade etmesiyle daha çok tanınır. Kürklerini temiz ve mat tutmak için büyük bir tavşan bakımı bilgisi gerektirir. Başkalarıyla vakit geçirmesi, daha mutlu ve arkadaş canlısı olmasını sağlar. Hazır çiftler için ideal bir evcil tavşan türüdür. Türkiye’de Ankara Tavşanı olarak bilinmektedir. Tüm dünyaya Ankara üzerinden yayılmıştır.

Sizinle yaşayacak bir tavşan seçerken, ev ile uyumlu olabilecek tüm tavşan türleri değerlendirilmektedir. Evde yaşamaları için genelde küçük tavşanlar sahiplendirilmektedir. Bir tavşan sahiplenecekseniz, tavşanların kemirgen olduğunu unutmamanız gerekir. Tavşan bakımı hakkında daha detaylı bilgi almanız için Tavşan Özellikleri ve Bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazar
Oktay Bozacı