Köpekler Süt İçer mi? Zararlı mıdır?

Süt ve süt ürünleri insanlar için oldukça faydalıdır. Bunun için birçok hayvan sever tarafından köpekler süt içer mi sorusu sorulur. Dişlerimizi ve kemiklerimizi güçlü tutmamıza yardımcı olan süt, D vitamini bakımından oldukça zengindir.

Köpeklerin süt içip içememesi, aslında kendi yapısına bağlıdır. Çoğu zaman, biraz süt zararlı veya zehirleyici olmaz, ancak bazı istisnalar vardır. Köpeklere yüksek miktarlarda veya uzun süre süt verilirse veya süt ürünleri yerlerse, sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Köpeğinize süt vermeden önce veteriner hekiminize sormalısınız.

Köpeklerde Süt Zararlı mıdır?

Çoğu köpek, inek sütü ya da keçi sütü içebilir, ancak bazı köpeklerde alerjik veya laktoz intoleransı sorunları ortaya çıkabilir. Süt, sindirim için laktaz adı verilen bir enzime sahiptir. Yavrular sütten kesildikçe ve yetişkin mamasına yöneldikçe, daha az laktoz üretirler. İşte bu zamanda, laktoza karşı toleranssız hale gelirler.

Köpekler Süt İçer Mi?
Köpekler Süt İçer mi? Zararlı mıdır?

Köpekler Süt İçer mi? İçerse Ne Olur?

Süt içmek, köpek için zehirleyici olmasa da birçok soruna neden olabilmektedir. Birçok köpek, belirli bir dereceye kadar laktoz intoleransıdır. Bu da süt ürünlerini sindirmekte sorun yaşadıkları anlamına gelir. Köpek süt içtikten sonra laktoz intoleransı bazı belirtiler gösterir. Bunlar aşağıda listelenmiştir.

  • Şişkinlik
  • Gaz
  • Karın Ağrısı
  • İshal

Çoğu süt ürününün, özelliklede tam yağlı sütlerin yüksek yağ içeriği nedeniyle, süt ürünlerinden mümkün olduğunca kaçılmalıdır. Kaçınılmasa bile çok az ölçülerde verilebilmektedir. Genel olarak, süt ürünlerini tüketen köpekler on iki saat sonra gastrointestinal rahatsızlıklar yaşarlar.

Yavru köpeklerde süt, laktoz intoleransına alerjisi olmadıklarından dolayı, ciddi rahatsızlıklar yaşamazlar. Ancak, veteriner hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Türkiye’nin en büyük hayvan forumuna sende katıl!

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın