Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Albino muhabbet kuşu, tüm tüyleri beyaz olan bir kuş türüdür. Pembe bacakları ve ceresi bulunur. Gözleri belirgin bir şekilde kırmızıdır. Bu çeşitliliklerine, koyu renklerden sorumlu olan Melanini ortadan kaldıran Ino geni sebep verir.

Ino geninden etkilenen tek muhabbet kuşu cinsi albino değildir. İkinci bir grup olarak da lutino olarak adlandırılır. Lutino Muhabbet kuşunun Albino Muhabbet kuşu sarı benzer olan özellikleri arasında, ceresinin ve bacaklarının pembe olması bulunur. Ayrıca, çarpıcı ve dikkat çekici kırmızı gözlere sahiptir.

Albino Muhabbet Kuşu Bakımı

Albino muhabbet kuşu bakımı, diğer kuşların bakımından farklı değildir. İnsanlar dahil olmak üzere diğer türlerle ilişkili olan cilt ve görme problemleri yoktur. Bazıları normal boyuttadır ve büyüleyici tüylere sahiplerdir. İyi bakım, beslenme ve uygun ortam sağlanmasıyla Albino muhabbet kuşu, oldukça güzel bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Aşağıdaki listemizde Albino muhabbet kuşu bakımı için birkaç ipucu vereceğiz.

  • Yüksek nem, cereyan, aşırı sıcaklık ve fazla gürültü olan yerlerde bulundurmayın.
  • Kafesin altına gazete kağıdı sermeyin. Albino muhabbet kuşu oldukça meraklıdır ve onu yırtar. Ne yazık ki, ıslak kağıt parçaları ölümcül bir boğulmaya sebep olabilir.
  • Kafesi güneş ışığından ve yırtıcı hayvanlardan uzak duracak bir yere konumlamayı unutmayın.
  • Albino muhabbet kuşunuz için takviyeler sağlayın. Bu takviyeler için mürekkep balığı kemiği veya isot ve mineral gibi kaynaklar kullanabilirsiniz.
  • Sadece tohumlar ile beslemeyin. Bu, albino muhabbet kuşu ömrü kısaltır. Taze yeşillikler, sebze ve meyveler vermeyi de ihmal etmeyin.
Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri Ve Bakımı

Albino Muhabbet Kuşu (Beyaz Muhabbet Kuşu) Eğitimi ve Konuşma

Albino muhabbet kuşu eğitimi yapılabilmektedir, ancak bunun için bir alana ve arkadaşlıklara ihtiyaçları bulunmaktadır. Küçük kafesler, daha kısa yaşamlara yol açarlar. Bir kafes içerisinde muhabbet kuşu oyuncakları da bulunması şarttır. Albino Muhabbet Kuşu Özellikleri arasında eğitime karşı uygun olması da vardır. Bu muhabbet kuşunu daha zeki ve sosyal bir hal getirir. İdeal olarak kendi başlarına kalmamalıdırlar.

Albino Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

Renginden dolayı en çok tercih edilen bu türün konuşmasının albino olmasıyla bir alakası yoktur. Her muhabbet kuşu türünün albinosu vardır ve bunun zeka ile alakası yoktur. Diğer muhabbet kuşları ile yetenekleri aynıdır.

Albino türünü konuşturmak için de diğer türlerde izlenilen muhabbet kuşu konuşturma yöntemleri izlenmelidir.

Albino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Albino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı, son derece önemlidir. Ino genine sahip olmayan muhabbet kuşları normal olarak cinsiyet farklılıkları gösterebilmektedir.

Dünya genelinde bulunan Albino Muhabbet kuşu %90 oranında dişidir.

Buna ek olarak cinsiyet ayrımlarının yapılması hiç kolay değildir. DNA testleri ile tam cinsiyet ayırımını yapmak mümkündür. Burun kısmı pembe ve soluk olanlar erkek, koyu renk olanlar ise dişi olarak ayrılmaktadır. Cinsiyetlerine göre albino muhabbet kuşu fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Albino Muhabbet Kuşu Üremesi

Albino muhabbet kuşları da çiftleştirilerek safkan şekilde üretimi ve satışı yapılan bir türdür. Muhabbet kuşu çiftleşmesi adlı konudan daha fazla detaya ulaşabilirsiniz

Albino Muhabbet Kuşu Sorunları

Ülkemizde albino muhabbet kuşu oldukça fazla beslenmekte ve sevilmektedir. Porselen beyazı gövdesi ve mücevher kırmızısı göz renkleri ile herkeste merak uyandırır. Albino muhabbet kuşları, bu sebeple daha küçüktür ve bazen tüy sorunları da yaşarlar. Bu güzel cins, Albino muhabbet kuşu tüy rengi veya göz rengi ne olursa olsun diğer muhabbet kuşlarıyla oldukça iyi geçinmektedir.

Albino Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşar?

Albino muhabbet kuşları normal muhabbet kuşlarıyla aynı ömre sahiptirler. İyi bakıldığında 8-10 yıl yaşayabilirler. Bir yaşında geldiklerinde artık yetişkin olurlar. Dişi albino muhabbet kuşları 4 yaşında yaşlanmaya başlarken erkek albino muhabbet kuşları 6 yaşında yaşlanmaya başlarlar.

Albino Muhabbet Kuşu: Genetik Özellikleri ve Farklılıkları

Albino muhabbet kuşları, diğer muhabbet kuşlarına göre beyaz tüylere sahip olan bir türdür. Bu beyazlık genetik bir özellik olup, diğer muhabbet kuşlarından farklılık gösterir.

Albinizm, melanin pigmentinin tamamen yokluğu nedeniyle oluşur. Bu nedenle, albino muhabbet kuşlarının tüyleri tamamen beyazdır ve gözleri de kırmızı renklidir.

Albino muhabbet kuşlarının diğer muhabbet kuşlarından farklı olarak genetik özellikleri de vardır. Normal muhabbet kuşlarında üstün bir gen olan Eumelanin, albino muhabbet kuşlarında baskın bir gen olan Phaeomelanin’e dönüşür. Bu nedenle, albino muhabbet kuşları daha soluk bir tüy rengine sahiptir.

Albino muhabbet kuşları, diğer muhabbet kuşlarına göre daha nadir görülen bir türdür. Bu nedenle, fiyatları da diğer muhabbet kuşlarına göre daha yüksek olabilir. Ayrıca, diğer muhabbet kuşlarına göre daha zor üretilirler.

Sonuç olarak, albino muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşlarından farklılık gösteren genetik bir özellik taşır ve nadir görülmeleri nedeniyle diğer muhabbet kuşlarına göre daha yüksek bir fiyata sahip olabilirler.

Bu genetik mutasyon, yavruların özelliklerine de yansır. Eğer iki albino Muhabbet Kuşu eşleştirilirse, yavruların tamamı albino olacaktır. Ancak, albino bir Muhabbet Kuşu ile normal bir Muhabbet Kuşunun eşleştirilmesi durumunda, yavruların yarısı normal renkli, yarısı ise albino olacaktır.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yorum yapın