Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? Ne Zaman Yapılır?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir birçok hayvan sever tarafından sıkça sorulmaktadır. Kedilerde tırnak bakımı, kedi bakımında oldukça önemli unsurlardan birisidir. Tırnak kesimi, genelde herkes için oldukça streslidir, ancak bu yazımızı okuduğunuzda bu stresten kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda, bazı basit ipuçları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu, kedinizin düzenli olarak tırnağını keserken rahatlamasını sağlayacaktır.

Kedi Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Kediler dünyanın nasıl işlediğini öğrenirken, yavru kedi tırnak kesimi yapılmasına başlanmalıdır. Kedi tırnağı kesimi yapılırken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda liste halinde düzenledik.

  • Her zaman sakin ve sessiz yerlerde yapılmalıdır.
  • Kediniz yemeğini yedikten ve uykusu geldikten sonra tırnak kesimi yapılmalıdır.
  • Kedi tırnağı kesilirken, dikkatini çekecek pencerelerden ve evcil hayvanlardan uzak tutmanız gerekir.
  • Kedinizi kucağınıza alarak, rahatça tırnak kesimi yapabilirsiniz.

Bazı kediler, patileri ile oynanmasını sevmezler. Pençelerine dokunarak onları rahat ettirmeniz biraz daha işinize yarayacaktır.

Bir patiyi parmaklarınız arasında tutarak, iki ila üç saniye boyunca hafifçe ovalayabilirsiniz. Kedi tırnağı kesimi yapılırken hareket ederse, daha nazik bir şekilde kesmeye çalışın. Tırnağını kestiğinizde ödüllendirebilirsiniz.

Tanıdık olmayan nesneler kediniz için stresli olabilmektedir. Kedi tırnak makası kedinizin görebileceği bir yerde bırakın. Onu kokladığında ve aşina olduğunda, bir ödül verebilirsiniz.

Bazı kediler ise makasın tırnaklarını keserken çıkarmış oldukları sesten dolayı korkarlar. Kediniz kucağınızdayken, daha dikkatli ve sessiz bir şekilde kesebilirsiniz. Makasları hafifçe yakında tutarak, patisine hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu sesi ve masajı kabul ettiğinden dolayı ödüllendirebilirsiniz.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir

Kediler Tırnak Makasına Alıştıktan Sonra

Kediler Tırnak Makasına Alıştıktan Sonra, tam anlamıyla kedi tırnağı kesimi zamanı geldi. Kedinizi size bakmayacak şekilde kucağınıza alın ve tırnağını net bir şekilde görebileceğiniz kadar hafifçe bastırın. Tırnağın düzeltilmeye ihtiyacı varsa, yalnızca o noktayı yavaş bir şekilde kesin. Bu tırnağı kestikten sonra, patisini hemen bırakın ve akıllı durduğu için ona bir ödül verin. Kediniz kendini rahat hissediyorsa, diğer tırnaklara geçebilirsiniz.

Birçok kedi, iki veya üç tırnağı kesildikten sonra, hemen miyavlar ve şikayet ederler. Bu olursa tırnağını kesmeyi bırakın ve gitmelerine izin verin. Tırnağını kestikten sonra her zaman özel bir muamele ya da özel bir oyuncakla ödüllendirmeyi unutmayın. Bu, kedinize tırnak kesiminin stressiz olduğunu ve eğlenceli olduğunu gösterir.

Kedinizin tırnaklarına bakarsanız, çoğunlukla açık ve sert bir koyu bir bölüm görürsünüz. Orada yer alan beyaz kısmı kesin ve dikkatli olun. Kırmızı veya koyu renge sahip olan yeri kestiğinizde, kanayabilir ve bir daha tırnaklarının kesilmesini istemezler. Beyaz kısmı kesmeyi unutmayın.

Kedi Tırnağı Ne Zaman Kesilir?

Kedi Tırnağı Ne Zaman Kesilir sorusu, yeni kedi sahipleri tarafından sıkça sorulur. Çoğu kedi tırnağı, her hafta veya iki haftada bir kere kesilmelidir. Bunu bir rutin halinde yapmak, kedinizin tırnaklarını kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Tırnak kesiminde sorunlar yaşıyorsanız, veteriner hekimden tavsiyeler isteyebilirsiniz.

Kedi Tırnağı Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kedinizin morali bozukken asla tırnaklarını kesmeye çalışmayın. Bu, süreci daha stresli hale getirir.
  • Kedi tırnak kesimi yaparken, asla acele etmeyin. Çok derin kesebilirsiniz ve bu kanamasına neden olur.
  • Direndiği için kedinize kızmayın veya onu cezalandırmayın. Bu yalnızca daha fazla kaçmalarına neden olur.
  • Kedinizin tüm tırnaklarını aynı anda kesmeye çalışmayın.
Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın