Köpek Havlaması Ne Anlama Gelir?

Köpek Havlaması Ne Anlama Gelir sorusu birçok hayvan sever tarafından sorulmaktadır. Köpeklerin havlaması, köpeğinizin bir şey söylemek istediği anlamına gelir. Köpek sahipleri, insanları anlayabilmesi için köpeklerini eğitir. Bu, oldukça büyük bir zaman ve çaba gerektirir. Köpekler, beden dili, havlama, koku, sızlanma ve hırlama dahil olmak üzere birçok şekilde iletişim kurarlar. Köpek iletişimi düşünüldüğünde, ilk sırada köpek havlaması gelir.

Farklı durumlarda yapılan havlamalar, kulağa oldukça farklı gelmektedir ve birbirinden farklı anlamlara sahiptir. Köpekler, sadece duygusal olduğu zamanlarda veya heyecanlandıklarında havlamazlar. Dikkat çekmek içinde havlayabilirler. Köpeklerde korku, yalnız kalma, şaşırma ve sinirlenme gibi birçok durumda havlama görünebilmektedir. Bu köpek havlama sesi, ruh halleri için farklı anlamlara gelir.

Köpek Havlaması ve Anlamları

Bir köpek, havlamanın anlamını değiştirebilmek için ses telini ve zamanı kullanır. Köpek havlama sesi ne kadar düşükse, köpekler o kadar ciddidir. Örneğin, oyun oynamaktan zevk alan bir köpek, yüksek bir köpek havlama sesine sahiptir. Bir yabancıyı gördüğünde ise daha düşük düzeyde havlama sesi çıkarırlar. Yeni arkadaşları olmasını istediklerinde ise daha tiz havlarlar.

Arka arkaya ne kadar çok köpek havlaması görünürse, o kadar uyarıcıdır. Bir köpek şaşırdığında ve sinir olduğu durumlarda, sanki “ha?” der gibi tek bir havlama yapabilir.

Ardışık havlamalar ne kadar hızlı olursa, köpeklerde agresiflik görünür. Örneğin, bir köpek saldırısı olduğunda, seslendirmeleri daha kısa olur. “Beni yalnız bırakma” havlaması ise daha uzun duraklamalarla olur.

Köpek Havlaması Ne Anlama Gelir?
Köpek Havlaması Ne Anlama Gelir?

Köpek Havlamasını Anlamak

Araştırmalara göre köpek sahipleri, hatta köpeği olmayanlar bile köpek havlaması sınıflandırmasında düşündüğümüzden daha iyidir. Köpeğiniz anlayabilmeniz için havlamasını dikkatle dinlemeniz gerekir. Bu da köpek bakımı listesinde en başta gelir. Bir köpeği ne kadar iyi anlayabilirseniz, bu minik dostunuz için oldukça avantajlı olur. Örneğin, “beni yalnız bırakma” havlaması yaptığında, dostunuzu yalnız bırakmayabilirsiniz. Böylece, aranızda olan bağ daha sıkı hale gelir ve daha sosyal bir köpek yetiştirebilirsiniz. Köpek havlamaları ve anlamları, aranızdaki bağı oluşturabilmeniz için son derece önemli bir husustur. Şayet, iyi anlaşıldığında, daha sıkı bir bağ kurulabilir.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın