Amazon Papağanı Özellikleri ve Bakımı

Amazon Papağanı, Amazon’dan gelmiş olan birkaç farklı papağan türünün bir sınıfıdır. Amazon Papağanı Özellikleri ve Bakımı, sağlıklı bir papağan sahibi olmak için son derece önemlidir. Bu orta boy büyüklüğe sahip egzotik kuşlar, 50 yıla kadar yaşayabilmektedir. Nazik olarak yetiştirmek istiyorsanız, egzersiz ve eğitimler yapmanız gerekmektedir. Birkaç türü iyi konuşmacı ve taklitçidir.

Amazon Papağanı Özellikleri

Amazon Papağanı Özellikleri başında ilgi odağı olmaları gelmektedir. Bu papağan türü, sahipleriyle çok fazla zaman geçirmek ve sevgi isterler. Elle beslenen Amazon Papağanı, tipik olarak sevgi dolu ve sevecen evcil hayvanlardır.

Amazon Papağanları, yetişkinliğe ulaştıklarında biraz huysuz olurlar ve doğru şekilde eğitilmez ise agresif olurlar. Bazı erkek amazon papağanları, etrafta dolaşarak, tüylerini parlatarak davranışlar gösterebilirler.

Ergenlik süreci içerisinde ısırabilirler ve agresif davranışlar gösterebilirler. Bu durum, erkek amazon papağanlarında daha baskın gözlemlenmektedir. Türkiye’de genelde dişi amazon papağanı sahiplenmektedir. Genç veya ergen olan Amazon papağanı, çocuğu bulunan aileler için uygun olmamaktadır.

Amazon papağanları, ruh halini yansıtabilmek için beden dilini kullanır. Örneğin, heyecanlı bir amazon papağanı kendisine dokunulmasını istemiyorsa, bunu belirtir. Davranışa devam edilirse ısırır.

Amazon Papağanı Özellikleri
Amazon Papağanı Özellikleri

Amazon Papağanı Renkleri

Renk olarak, genelde yeşil bir gövdeye sahiptir. Ülkemizde amazon papağanı fiyat renklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Erkek ve dişilerin fiziksel olarak ayırt edilmesi mümkündür. Cinsiyetini doğru bir şekilde belirlemek için bir veteriner hekime gösterebilirsiniz.

Amazon Papağanı Kaç Yıl Yaşar?

Amazon Papağanı Ömrü, çoğu papağan gibi uzundur. Sağlıklı bir Amazon’un iyi beslenmesi ve bakılmasıyla yaklaşık olarak 50 yıl veya daha uzun yaşar.

Amazon Papağanı Kafes

Amazon Papağanı, geniş bir kafese ihtiyaç duymaktadır. Kafesin içerisinde oyuncaklar, salıncaklar ve oyun ağacı gibi materyaller eklenmelidir. Bu onun daha hareketli olmasını ve egzersiz yapmasını sağlar. Büyük kuş kafesi, güvenli bir uçuş alanı oluşturur.

Kuşunuz için yiyecek ve kafes satın aldıktan sonra, kalan masrafların çoğu papağan oyuncakları olacaktır. Çok oyuncu oldukları için Amazonlar, çok sayıda oyuncağa ihtiyaç duyarlar. Kuşunuzun ömrü boyunca pek çok oyuncağı denemenizi tavsiye ederiz. Amazonlar, genelde oyuncakları çiğnemeyi ve ayaklarıyla tutmayı severler.

Amazon Papağanı Beslenme

Amazon Papağanları, vahşi doğada kabuklu yemişler, tohumlar, meyveler ve bitkiler yerler. Evcil hayvanınız için formüle edilmiş kuş yemi ve taze meyve sebzeler önemlidir. Günde yaklaşık olarak ½ oranında yem ve meyve sebze ile besleyebilirsiniz. Kuşunuzun büyüklüğüne ve aktifliğine göre daha az yiyecekte sunabilirsiniz.

Amazon Papağanı Nereden Alır?

Bu papağan türü, genelde ülkemizde petshoplarda sunulmaktadır. Amazon papağanı fiyat değişiklik gösterebilmektedir. Satılık amazon papağanları, genelde petshoplar ve kişiler tarafından temin edilir. Amazon papağanı fiyatları pet shop, şehirlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Dilerseniz de bir yetiştiriciden nadirde olsa, ücretsiz bir şekilde sahiplenebilirsiniz. En çok aratılanlar arasında amazon papağanı kaç yıl yaşar sorusu da bulunmaktadır. Bu sorunun cevabı ise 50 yıl ve daha fazlasıdır.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın