Tavşanların Bilinmeyen Özellikleri ve Türleri

Tavşangiller familyasının bu sevimli üyeleri 7’den 70’e herkes tarafından sevilir. Dünyanın en zararsız ve naif hayvanları olup agresiflik, sinir, kızgınlık nedir bilmezler. Tıpkı hassas bünyeleri gibi davranışları ve tepkileri de çok hassastır. Ani ve hızlı hareket eden bu sevimli canlıların bilinen 50 farklı türü bulunuyor. Bir köpek kadar koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, sürekli dudak kısımlarını oynatarak etrafında olup bitenleri anlamak için hareket halindedirler. Ne yazık ki 7-9 yıl arasında bir yaşam süreleri bulunan tavşanların bilinmeyen özellikleri ve türleri neler gelin birlikte keşfedelim:

Pika Tavşanı Özellikleri

Pika, ya da bilinen diğer adıyla ıslıklı tavşanın kulakları tavşanınkiler kadar uzun değildir ve gariptir ama kuyrukları yoktur. Sesi ıslığı andırdığı için bu adla anılır. Pikaların en büyük zevki yüksek kayalara çıkıp güneş banyosu yapmaktır. Son derece arkadaş canlısı olan Pika, koloniler şeklinde yaşar. Rengi, yaşadığı yerde yetişen liken ve yosunların rengine çok benzer. Yeşil sebzeleri bolca tüketen Pikalar, sonbahar mevsimi gelip çattığında sebze ve otlarını kayaların üzerine yayar ve güneşte kurumalarını sağlar. Sebze meyve kurutma işlemlerinde yalnız olmadığımızı bilmek güzel ! Yaşamlarını sürdürdükleri Doğu Avrupa, Kuzey Amerika’nın batısı ve Asya’nın dağları onlardan sorulur.

Büyük Beyaz Ada Tavşanı Özellikleri

Büyük Beyaz Ada tavşanları, en soğuk iklimlerde bile yaşayabilme becerisine sahiptir. Yavruları kürklü ve gözleri açık bir şekilde doğar. Aslında bu tavşan türüne bukalemun gibi renk değiştiriyor dersek yanlış olmaz. Özellikle kış aylarında kar yağdığında onları ortamdan ayırt edebilmek imkansız bir hale gelir. Böylelikle düşmanlarından korunmayı başarır.

Tüm dünyada en bilineni Angora tavşanıdır. Bir ara nesli tükenmek üzere olan, sonrasında nadir de olsa üretilebilen, sevimlilikte rakip tanımayan canlılardır. Diğer bir adı Ankara tavşanıdır. Upuzun yumuşacık tüyleri parlak ve dikkat çekicidir.

California Tavşanı Özellikleri

California tavşanı, adından da anlaşılacağı üzere Amerika’nın California Eyaletinde yetiştirilmiş bir tavşan türüdür. İştahı oldukça açık olan bu tavşanlar dolgun vücut yapıları ile dikkat çekerler. Tüyleri Angora ile kıyaslandığında daha sık ve kısa olup, kırmızı gözleri dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır.

Beyaz Kuyruklu Tavşan Özellikleri

Beyaz Kuyruklu Tavşanlar sahip oldukları atlama yeteneği ile hayvanlar arası bir olimpiyat düzenlense yüksek atlamada şampiyon olabilirlerdi. Bu konuda tek rakipleri pireler olmalı… 1,5 metreden daha yükseğe sıçrayabilirler, her zıplayışlarında 3,5 metre gidebilmektedirler. Saatte 75 km. hıza çıkabilirler.

Beyaz Yanlı Tavşan Özellikleri

Beyaz yanlı tavşanlar, derilerindeki kasları istediği an kontrol etme şansına sahiptir. Bu sahip olduğu özellik ile istediği yerini beyaz renge dönüştürebilir. Kuzey Amerika kıtasında sıklıkla yaşamlarını sürdürürler.

Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri

Eğer bir Hollanda Lop tavşanı görecek olursanız onu sakın bir hamster sanmayın. Hamstera olan benzerliği dışında en az onun kadar hareketlidir. Evde beslendiğinde tuvalet eğitimi verilebilmesi ise adeta bir kedi ya da köpek beslediğinizi düşündürebilir. 12 yıl yaşam süreleri bulunmaktadır. Ponpon kuyrukları ve düşük kulakları ile o kadar sevimlidirler ki, size harika bir ev arkadaşı olabilir.

Tavşanların Bilinmeyen Özellikleri Ve Türleri
Tavşanların Bilinmeyen Özellikleri ve Türleri

Değişken Tavşan Özellikleri

Değişken tavşan, diğer tavşan türleri arasında her ortama uyum sağlayabiliyor olması ve anlık değişebilmesi ile öne çıkar. Lakabının ‘kar kunduralı’ olmasının altında yatan pek çok neden vardır. Kar yağdığı zamanlarda ayaklarının formu değiştiğinden karda çok rahat yürüyebilirler. Ayaklarındaki kılların kalınlaşması ile ister istemez ayakları daha büyük bir boyuta ulaşır ve bu da onlara kolaylık sağlar. Ayrıca hareket ederken, parmak aralarının uzunluğundan yararlanıp epeyce rahat ve hızlı yol alır. Yuvasına giderken farklı yollara sapmadan hep aynı yolu kullanır. Bu anlamda risk almayı sevmeyen bir tavşan türüdür.

Pamuk Kuyruk Tavşan Özellikleri

Pamuk Kuyruk, dağlarda yaşamayı sevmediğinden, genel yaşam alanı ormanlardır. Kuyruğu ile ünlenmiş olan bu tür 38 cm.lik alt kısmı beyaz renkli bir kuyruğa sahiptir. Çiftçilerin ürünlerine zarar vermesi sebebi ile pek sevmediği pamuk kuyruklar, annelik duyguları çok güçlü tavşanlardır. Yavrularının yuvasını her gece kontrol eder ve tehlikelere karşı barikat kurar. Molly ya da Funda tavşanı olarak da bilinirler.

Rex Tavşanı Özellikleri

Rex Tavşanı en çok rastladığımız türlerden biri olup, zekasıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca annelik duyguları hayli yoğun olan Rex tavşanları, annesi herhangi bir sebeple ölmüş ya da kaybolmuş yavru tavşanlara gönüllü bir şekilde annelik yapar.

Tavsiye Bağlantı: Tavşan Özellikleri ve Bakımı

Avrupa Ada Tavşanı Özellikleri

Avrupa Ada Tavşanının üç ayrı adı vardır. Avrasya Ada tavşanı ve Kahverengi Ada tavşanı olarak da bilinmektedir. Hayvanlar Olimpiyatında yüzücülükleri ile tüm rakiplerini geride bırakabilirler. İskoçya’da bir adadan diğer bir adaya yüzdükleri sıkça izlenmiştir. Yavrularını besleme zamanında çıkardığı ses, yüzlerce metre uzaklıktan duyulabilecek bir frekanstadır.

Cüce Tavşanların boyu sadece 50 cm.dir. En fazla ilgi isteyen türlerin başında gelen bu şirin tavşanlar sürekli sevilmek isterler.

Cüce tavşanların tersine Velikan tavşanları 12 kilo ağırlığa kadar çıkabilecek boyutta olurlar. Türkiye’de yeni yeni üretilmeye başlanan bu dev tavşanlar hantal ve ağır hareket ederler.

Ayrıca; Aslanbaş, Hotot, Gümüş, Yaban, Himalaya , Beveren, Havana cinsi tavşanlar da yine en sık bilinen tavşan türleri arasındadır.

Tavşanları doğal ortamından ayırmak doğru değildir. Bu dünya tatlısı canlıları her ne kadar evimizde beslemek istesek de bu onların doğasına uygun değildir ve asla kafeste tutulamazlar. Doğal yaşamlarında onları sevmek ve korumak, yapacağımız en doğru hareketlerden biri olacaktır.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın