Tavşan Özellikleri ve Bakımı

Tavşanlar, bilindiği üzere memeli hayvanlar grubunda yer alan ve sıcak kanlı olan canlılardır. Ve birçok özelliklere sahiplerdir. Bu özellikler ise şunlardır:

 • Tavşanların arka bacakları, ön bacaklarından daha uzundur ve iri gözlere sahiptirler.
 • Tavşanlar, kısa kuyruğa, uzun kulak ve bıyıklara sahiptirler.
 • Tavşanların boyları 30 cm ile 60 cm arasındadır.
 • Tavşanların ağırlıkları; 3 kg ile 10 kg arasındadır.
 • Tavşanlar, gündüzleri uyurlar ve geceleri aktif olurlar. Bu yönüyle hamster cinsi farelere benzerler.
 • Tavşanların rahat yaşayabilmesi için gürültüsüz ortamda olmaları zorunludur ve oda sıcaklığı ideal ortamlarıdır.
 • Tavşanların ortalama olarak yaşam ömrü 8 yıldır.

Tavşanların Beslenmesi

Tavşanları, bakımına ve beslenmesine özen gösterilmesi gereken hayvanlardır ve hatta tıpkı bir çocuğu beslemek gibidir. Bu nedenle, tavşan sahipleri ya da tavşan sahibi olmak isteyenler, tavşan beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmalı; rastgele bir şekilde tavşanların beslenmesini gerçekleştirmemelidir.
Tavşanlar otçul hayvanlardır ve bu nedenle yeşillik ve sebze ağırlıklı beslenirler. Tavşanların en sevdiği yiyecekler ise şunlardır:

 • Marul
 • Yonca
 • Salatalık
 • Havuç

Tavşanlar aynı zamanda yem ile de beslenmektedirler ve sebze, yeşillik dışında tavşanların günlük olarak tükettikleri yem miktarı yaklaşık 530 gr. civarlarında olabilmektedir.

Tavşanların beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi gibi su ihtiyaçlarının giderilmesi de çok önemlidir ve bir tavşanın günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı 500 ml’dir.

Tavşanların Uyku Düzeni

Tavşanlar, geceleri aktif olan hayvanlardır ve bu sebeple genellikle gündüz vaktinde uyurlar. Bununla bağlantı olarak tavşanlar, sabahın ve gecenin ilk saatlerinde beslenirler.

Tavşanların Özellikleri

Tavşanlar, kulakları gelişmiş olan canlılardır.
Tavşanlar duydukları seslere genellikle şaşkınlıkla tepki vermektedirler. Bu sebeple, çeşitli canlıların kendilerine yaklaşmaları durumlarında kaçma davranışı gösterirler.
Tavşanlar hassas canlılardır, bu sebeple ele ya da kucağa alınmaktan hoşnut olmazlar.
Tavşanların koku alma duyuları gelişmiştir ve burunlarında dokunma hücreleri bulunmaktadır.
Tavşanların üst dudakları her zaman hareket halindedir çünkü üst dudaklarında hareket halinde olan yaklaşık 25 adet duyum iplikçikleri bulunmaktadır.

Tavşanlar
Tavşan Özellikleri ve Bakımı

Tavşanların Gebelik ve Doğum Süreci

Tavşanlar, daha önce de belirttiğimiz gibi memeli hayvanlar grubundadır. Tavşanların gebelik süreleri yaklaşık olarak 1 aydır ve bir yıl içerisinde yaklaşık olarak 7 kez doğum yapabilmektedirler. Aynı zamanda bu canlılar, her bir doğumlarında 4 ile 12 arasında yavru doğurabilirler.

Tavşanların yavruları, gözleri kapalı olarak ve tüysüz bir şekilde dünyaya gelirler. Dolayısı ile her bir yavru, gözleri açılıp da yürümeye başlayıncaya dek annelerine muhtaçtır. Bu sebeple, gebelik süresince ve doğum sonrası yavruların tek başına iş görmesi sağlanıncaya dek, anne tavşana iyi bakılmalıdır, huzurlu ve rahat yaşayabilmesi için gerekli ortam koşulları oluşturulmalıdır. Yavru tavşanların ergenliğe kavuşması için gereken süre; 10 aydır.

Anne tavşanlar, yavrularını yaklaşık olarak 20 gün emzirirler ve yavrularını 1 ay sonunda yalnız başına bırakırlar.

Tavşan bakımında özellikle yeni doğmuş bir yavru tavşan bakımında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta bulunmaktadır. O da, yavru tavşanın asla ellenmemesi gerektiğidir. Yavru tavşanlar, büyüyünceye dek ellenmemelidir çünkü yavru tavşanlar ele alındığında, yavru tavşanı eline alan kişinin kokusu geçer ve anne tavşan bu kokuyu alarak yavrusunu dışlar, beslemezler ve bakmazlar. Dolayısı ile ölüme terk etmiş olurlar. Bu sebeple, yavru tavşanlar asla ellenmemelidir.

Tavşanların Yaşam Alanı; Kafesler

Tavşanların yaşam alanları kafeslerdir ve tavşanların kafes yaşamlarına dair bilinmesi gerekenler şunlardır:
Tavşanlar sosyal canlılardır bu nedenle bir kafes içerisinde en az bir çift beslenmelidir.
Tavşanlar, kafeslerde yalız beslenirlerse strese girerler ve huzursuz olurlar.
Tavşanların kafeslerinde taban malzemesi olarak tavşan talaşı kullanılmalıdır.
Tavşanların kafeslerinde sürekli olarak temiz ve taze su bulundurulmalıdır.
İştahsız olan ve güçsüz tavşanların sularına tavşan vitamini atılmalıdır.
Tavşanlar, kafes içerisinde uzun süre kapalı bırakılmamalı; arada hareket etmesi ve serbest dolaşması için imkan tanınmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Hamster Özellikleri ve Bakımı

Tavşanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tavşanların kulaklarından tutularak kaldırılması, doğru bilinen davranışlar arasındadır. Tavşanları kulaklarından çekerek kaldırmak zarar verici bir harekettir; yapılmamalıdır.
Tavşanlar tuvalet eğitimlerini kolaylıkla kazanabilen hayvanlardır.
Tavşanlar uzun süre hareketsiz bırakılmamalı, açık alanlarda kontrollü bir biçimde serbest bırakılmalı ya da bir süre gezdirilmelidir.

Tavşanların Tuvalet Eğitimi

Tavşanlar, tuvaletlerini sürekli olarak aynı yere yapmaya meyilli olan hayvanlardır ve genellikle kafes içerisinde tuvaletlerini hep aynı noktaya yaparlar. Bu tavşana tuvalet eğitimi verebilmek için oldukça avantajlı bir durumdur. Bu sebeple, kafes içerisinde ufak bir kabın konumlandırılması ile tavşanların, tuvaletlerini oraya yapması kolaylıkla sağlanabilir. Bir tavşana tuvalet eğitimi vermek için yapılması gerekenler şunlardır:

Kafes içerisine bir kap yerleştirin.
Yerleştirilen kabın içerisine havlu ya da gazete kağıtları yerleştirin.
Kafes içindeki, tavşana ait olan idrardan bir parça alarak bu kap içerisine koyun.
Bu işlemlerin yapılması ile tavşanın, kap içine tuvaletlerini yapması sağlanacaktır fakat tavşana bakan ve tuvalet eğitimi veren kişinin sabırlı olması, tavşan tuvaletini kaba yapana dek bu hareketi tekrarlaması gerekmektedir. Tavşan tuvaleti kaba yapma alışkanlığına kavuştuktan sonra, kap nerede olursa olsun oraya giderek tuvalet ihtiyacını giderecektir.

Yazar
Oktay Bozacı

“Tavşan Özellikleri ve Bakımı” üzerine 5 yorum

 1. Tavşan özellikleri hakkında gerekli bilgiyi aldım fakat tavşan fiyatları hakkında da detaylı bilgi sağlarsanız çok memnun olurum.

  Yanıtla

Yorum yapın