Guinea Pig Cinsleri (Türleri) Nelerdir

Guinea Pig cinsleri ve türleri nelerdir? Guinea pig isimli hayvan kemirgen özelliği olan hayvan türleri arasında yer almaktadır. Kemirgen olan bu hayvanlar kobay adı ile daha çok anılıyor olsalar da bir diğer adları Hint domuzudur. Ancak hayvan domuzun bir türü olduğu için değil domuza benzetildiği için bu ismi almıştır. Bu hayvanlar aynı zamanda fareler ve hamsterlarla da oldukça sık karıştırılmaktadır. Ancak onlar la bir benzerliği sadece kemirgen olması olmaktadır.

Guinea Pig Evcil Hayvan Mıdır?

Guinea pig isimli hayvan günümüzde evcil hayvan olarak en fazla beslenen hayvanlardan birisidir. Özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde birçok hayvan sever tarafından beslenmektedirler.

Guinea Pig Kökeni Nedir?

Guinea pig adı verilen bu hayvanlar bir kobay cinsi hayvanlar oldukları için bu hayvanların ana vatanının Güney Amerika olduğu bilinmektedir. Daha geçmiş dönemlerle ilgili yapılan araştırmalarda ise bu hayvanların Peru’da varlık sürdürdükleri ortaya çıkmıştır. Hatta o zamanlarda da evcil hayvan olarak bakıldıkları öğrenilmiştir.

Guinea Pig Cinsleri(Türleri)

Guinea pig adı verilen hayvanların çeşitli cinsleri bulunmaktadır. Bu cinslerin farklılıkları genelde tüylerinin uzunlukları kısalıkları ve bazı özellikleri ile ortaya çıkmaktadır.
Guinea pig adı verilen hayvanların cinslerinden bazıları şunlardır;

 • Amerikan&Hollanda guinea pig
 • Peruvian guinea pig
 • Abessinian guinea pig
 • Silkie guinea pig
 • Teddy guinea pig
 • Beyaz Crested guinea pig
 • Texel guinea pig
 • Rex guinea pig
 • Himalayan guinea pig
 • Skinny guinea pig gibi cinsleri bulunmaktadır.

Bu türlerden her biri oldukça sevimli hayvanlardır ve kişiler istedikleri türde bulunan guinea pig hayvanını evcil hayvan olarak bakmaktadırlar.

Amerikan&Hollanda Guinea Pig

Guinea pig hayvan türleri arasında evcil hayvan olarak en fazla yetiştirilen tür Amerikan guinea pig türüdür. Birleşik krallıklar, Avrupa ülkeleri, Amerika, Avustralya gibi ülkelerde oldukça fazla beslenmektedir.

Türkiye’de en fazla beslenen guinea pig türüdür. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise bu türün diğer türlerden daha dayanıklı ve yetiştirilmeye uygun olan bir cins olmasıdır. Bu cinste ayaklar vücudunun altında ve tüylerle saklı durumda gözükmektedir. Dik kulakları vardır. Bu cinsin tüyleri kısa ve düzdür.

Oldukça uysal hayvanlar oldukları için bakımları da oldukça kolaydır. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla tüy dökmez ve ekstra bakım gerektirmez. Bu hayvanlar yalnız kalmayı sevmeyen hayvanlardır ve en az iki tane beslenmesi onlar için iyi olacaktır. Kafes içinde bakılmaları daha iyidir çünkü ev içinde bazı eşyaları kemirerek zarar verme ihtimalleri vardır. Bu türün yaygınlığı tüylerinin kısa olması sebebiyle bakımının kolaylaşması ile alakalıdır.

Peruvian Guinea Pig

Peruvian guinea pig türünün en belirgin özelliği çok uzun tüylerinin olmasıdır. Türü içinde en uzun tüye sahip olan hayvandır ve tüylerinin boyu 50 cm’e ulaşabilmektedir. Tüyleri uzun olduğu için çok sık taranma gerektirmektedir. Bu türler diğer türlerden daha sakin olduğu için tercih edilebilir olsa da tüy bakımı zor olduğu için çok fazla tercih edilmemektedirler. Bu türün birçok rengi bulunabilmektedir.

Ancak en yaygını tek renkli olanlarıdır. Bunun dışında üç renkli peruvian guinea pig türleri çok nadir bulundukları için daha değerli olan hayvanlardır. Ayrıca bu guinea pig türünün kafesinin çok sık temizlenmesi gerekmektedir. Tüyleri uzun olduğu için ortamdaki pislikleri üzerine toplayabilmektedir. Bu türler ayrıca diğer cinslere göre daha meraklı ve daha ürkek hayvanlardır. Ancak diğer türlerinden daha sakin hayvanlardır.

Guinea Pig Cinsleri
Guinea Pig Cinsleri Türleri Nelerdir

Abessinian Guinea Pig

Abessinian guine pig adlı türler tüylerini özelliğinden dolayı oldukça popüler olan hayvanlardır. Dışa doğru dönük olarak uzayan tüylerine rozet adı verilerken bu onları ilgi çekici hale getirmektedir. Tüylerinin bakımı bu yüzden biraz zor olabilmektedir. Türler arasında en yaygın olan ikinci tür olma özelliğine sahiptir.

Bu cins guinea pigler hastalığa dayanıklı değillerdir. İyi bakılmaları şarttır. Ayrıca bu türler tüylerinin uzunluğundan dolayı çocukların bakmasına elverişli değillerdir. Son olarak da abessinian guine pig türleri en yaramaz türlerden biridir.

Silkie Guinea Pig

Silkie Guinea Pig türlerinin de tüyleri çok uzundur. Peruvian türüne benzerlik gösterse de bu türlerin baş tarafındaki tüyler dik değil geriye taranmış gibi durmaktadır. Tüylerinin çok sık bir şekilde taranması gerekmektedir. Bu yüzden bakımı zor olan türler arasında gösterilmektedir. Tüyleri daha parlak ve daha yumuşak özelliktedir.

Teddy Guinea Pig

Teddy guinea pig türleri kabarık tüyleri ile diğer cinslerden ayrılmaktadır ve daha dikkat çekici olmaktadır. Bu türlerin tüyleri oldukça kısa ve incedir. Tüyleri kısa olduğu için bakımları kolaydır ve bu özelliklerinden dolayı çocuklarının bakmasına da oldukça uygun olan türlerdir. Haftada bir kez tüylerini taramak yeterli olacaktır. Bu türün diğer türlerden farklı olan bir özelliği de kalkık olan burunlarıdır. Burunlarına Romalı burnu da denilmektedir. Bu türlerin kulakları fazla kirlendiği için bu türlere bakanların kulak temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Tavsiye Bağlantı: Guinea Pig Özellikleri ve Bakımı

Beyaz Crested Guinea Pig

Beyaz crested guine pig türleri az bulunan bir cinstir. Bu hayvanların tüyleri kısa ve düz şekildedir. Bu türlerin en belirgin özelliği ise başlarında ten renginden farklı olarak beyaz olan tüylerinin bulunmasıdır. Bu tüyler başında taç şeklinde yer alarak dikkat çekmelerini sağlamaktadır. Kalabalık ortamları seven türlerdendir.

Texel Guinea Pig

Texel guinea pig türü çok nadir bulunan türlerden birisidir. Diğer guinea pig türlerine benzemeyen melez olan bir türdür. Bu türlerin en belirgin özellikleri uzun kıvırcık tüylerinin olmasıdır. Tüm vücutları uzun kıvırcık tüylerle kaplıdır ve her gün taranması gerekmektedir. Diğer guinea pig türlerinden daha geniş yapılıdırlar. Bakımları uzun zaman gerektirdiğinden bakımını yapabilecek olan kişilerin tercih etmesi gereken hayvanlardır ve çocukların bakımına elverişli değildirler. Düzenli banyo yaptırılması kıvırcık tüylerinin bakımı için ideal bir seçenektir.

Rex Guinea Pig

Tüyleri diğer türlerden oldukça kısadır ve yün gibidirler. En belirgin özelliklerini tüyleri ve düşük uzun kulakları oluşturmaktadır. Bakılması kolay olan türlerden biridir.

Himalayan Guinea Pig

Himalayan guinea pig türlerinin en belirgin özellikleri siyam kendilerini andırmalarıdır ve gözlerinin kırmızı renkte olmasıdır. Ten renginden koyu renkte ayakları ve burunları bulunur. Bakımları oldukça kolay olan bir türdür ve çocukların bakımına da elverişlidir.

Skinny Guinea Pig

Skinny guinea pig türlerinde ayaklarında ve burunlarında az miktarda bulunan tüyleri dışında hiç tüyleri yoktur. Tüyleri olmadığı için hastalıklara karşı dirençsiz olan türlerdendir ve bakımı oldukça zordur. Türkiye’de çok az rastlanan türlerdendir.

Guinea Pig Cinsleri Beslenmesi

Guinea pigler beslenmesi oldukça kolay olan hayvanlardır. Ancak her hayvanda olduğu gibi bu hayvanların beslenmesinde özen gereklidir.
Guinea pig beslerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Guinea pig türlerinin beslenmesi kuru ot, meyve, sebze ve mamadan oluşmaktadır.
 • Bu hayvanların beslenmelerinin %60’ını mama ve kuru otlar. %25 ‘ini sebzeler ve %15’inin de az şekerli meyveler oluşturmaktadır.
 • Bu hayvanların günlük C vitamini ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiği için çiğ sebze ile beslenmelidirler.
 • Bu hayvanların kafeslerinde mutlaka kuru ot olmalıdır. Bu kuru otlar onların lif ihtiyacını giderecekleri için sindirim açısından en önemli gıdaları arasında bulunmaktadır.
 • Guinea pigler için piyasada bulunan kuru mamalarda onların beslenmeleri için oldukça kaliteli ürünlerdir.
 • Guinea pigler bozulmuş sebzeleri yemezler. Onlara yemeleri için taze sebze ve meyveler verilmedir.

Bu özellikler dışında guine pig hayvanlarına kalorisi yüksek ve şekerli gıdalar verilmemelidir. Onlara verilecek yanlış besinler hayvanların çeşitli hastalıklar yaşamalarına sebep olabilmektedir.

Guinea Pig Hastalıkları

Guinea pig isimli hayvanlarda bazı hastalıklar görülmektedir.
Bunlardan bazıları şunlardır;

 • İshal
 • Öksürme
 • C vitamini eksikliği rahatsızlıkları
 • Deri hastalıkları
 • Uyuz hastalıkları

Guinea pig hayvanları bu tür hastalıklarından herhangi birine yakalandığında hemen veterinere götürmek onlar için daha iyi olacaktır.

Özellikle ishal durumlarında acil bakım olmazsa onların ölümü gibi sonuçlar yaşanabilmektedir. Bu hayvanların ishal olduğu anlaşıldığında taze sebze yemesi önlenerek veterinere başvurmak gerekmektedir.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın