Kanarya Maması Tarifi ve Nasıl Yapılır

Evcil kuşları sadece hazır mama ile beslemek kuşlar açısından sağlıklı olmamaktadır. Muhabbet kuşları, kanaryalar ve papağanlar için haftada birkaç gün taze sebze ve meyveler verilmelidir. Sadece haftada 1 gün hazır mama verilmesi daha doğru olacaktır. Kanarya maması tarifi ve nasıl yapılır?

Evde yapılabilecek oldukça basit ve pratik mama tarifleri mevcuttur. Evcil kuşlar ilk başlarda bu mamaları sevmeyebilir, fakat zamanla alıştıkça daha çok seveceklerdir ve dengeli besleneceklerdir. Evde mama yapımının pek çok farklı seçenekleri mevcuttur.

Kanarya Maması Çeşitleri

 • Kuru mama
 • Yumurta maması
 • Yumurta ve bisküvi maması
 • Balık yağı maması
 • Peksimet maması
 • Kış maması
 • Kuvvet maması

Kanarya Kuru Mama Tarifi

İhtiyacınız olanlar, 1 adet peksimet, iki tane bisküvi veya kızarmış ekmek (etimek) ya da galeta olabilir. Son olarak da 1 yumurtaya ihtiyacınız olacak. Yumurtayı 15 dakika kadar kaynatmalısınız. Kaynayınca kabuğunu soyup beyazını almalısınız. Daha sonra yumurtanın sarısını ve peksimeti havanda ezerek basit ve pratik kanarya mamanız hazır halde olacaktır.

Kanarya Yumurta Maması Tarifi

Bu mamanın yapılışı kuru mamaya benzemektedir. Sadece, yumurta kaynatıldıktan sonra hem sarısı hem de beyazı kullanılmaktadır. Bu kaynamış yumurtayı 2 adet peksimet parçası ile karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışımın içine küçük küçük doğranmış elma dilimleri koyabilirsiniz. Böylelikle, kuşunuz için besleyici ve sağlıklı bir mama olur.

Kanarya Yumurta ve Bisküvi Maması

Soyulmuş bir tam yumurtayı, sarısı ve beyazı ile birlikte 4 adet yulaflı bisküviyle ezmeniz gerekmektedir. Bu mamaya da küçük elma veya muz parçaları ilave edebilirsiniz. Yumurtanızın ve meyveleriniz taze olmasına özen göstermelisiniz.

Kanarya Balık Yağı Maması

Bu mamada ilk olarak, bir yumurtayı haşlamalısınız, daha sonra sarısını ve beyazını ayırmalısınız. Sonra, iki bisküvi ve bir kaşık balık yağı ile karıştırmanız gerekmektedir. Bir çatalla ezmeniz yeterli olacaktır. Ancak, bu karışımınıza elma eklemeyin. Elma ve balık yağının kesinlikle karışmaması gerekir.

Kanarya Peksimet Maması

Öncelikle haşlanmış ve soyulmuş bir yumurtanın kabukları soyulur. Sarısı ve beyazı birlikte kullanılmaktadır. Daha sonra bu yumurtaya iki peksimet veya bisküvi eklemeniz gerekmektedir. Bunlara ilave olarak kalsiyum takviyesi eklemelisiniz.

Eczanelerden temin edebilirsiniz. Eğer kalsiyum takviyesi kullanmak istemiyorsanız ya da bulamazsanız, kurutulmuş yumurta kabuğunu veya mürekkep balığının kemiğini toz haline getirerek kullanabilirsiniz. Çünkü kalsiyum takviyesi kanaryanızın sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?

Kanarya Kış Maması

Kış maması için öncelikle ihtiyacınız olan bir tam kabuklu yumurta olacaktır. Mamaların hepsinin içeriğinde yumurta mevcut çünkü mamalar kuşlara protein sağlamalıdırlar. Sonra 4 adet bisküviye ihtiyacınız olacak. Bu mama karışımınıza, haftada bir defa kalsiyum takviyesi eklenmelidir. Ondan sonraki hafta ise bir kaşık balık yağı ilave edilmelidir.

Balık yağı eklendiyse elma koyulmamalıdır. Kanaryanızın, çiftleşme dönemi yaklaştığı zaman hem kalsiyum takviyesini hem de balık yağını ilave etmelisiniz. Bazı zamanlarda, bir kaşık ezilmiş kenevir tohumu da ekleyebilirsiniz. Mamanızı karıştırırken dikkat etmelisiniz. Homojen bir karışım elde etmeniz önemlidir. Böylelikle, mamanız hem serinletici hem de kuvvetlendirici olur.

Fakat genelde kuvvetlendirici mamalar kanaryalarda kabızlık gibi bir sorunun oluşmasına yol açmaktadır. Bunun için elma kullanabilirsiniz. Fakat kesinlikle balık yağı ile kullanmamalısınız. Aynı zamanda, yumurta kabukları kuşunuzun kalsiyum ihtiyacını yeteri kadar karşılamaktadır.

Kanarya Kuvvet Maması

Kanaryaların normal zamanlarında gün aşırı olarak, çiftleşme, hastalık, tüy dökümü gibi dönemlerinde her gün yarım kaşık kahve verilmelidir. Fakat Kanaryaların rejimi için daha kuvvetlendirici bir mama mevcuttur. Bu mamaya kuvvet maması veya kuvvetlendirici mama denmektedir.

Kanarya Kuvvetlendirici Mama Malzemeleri

Bu mamanın pek çok malzemesi bulunmaktadır;

 • Ufalanmış bisküvi veya galeta tozu
 • Taze yumurta sarısı katısı
 • Ezilmiş kenevir tohumu
 • Haşhaş tohumu
 • İnce olarak rendelenmiş bir adet havuç
 • Çok az mangal kömürü tozu
 • Mürekkep balığı kemiği tozu
 • İstiridye kabuğunun tozu
 • Süzme bal
 • Çok az haşlanmış ve soyulmuş bir patates
 • Balık yağı
 • Süt tozu
 • Tatlı badem ezmesi
 • Yulaf unu gibi çeşitli malzemeleri bulunmaktadır.

Kanarya Kuvvetlendirici Mama Yapılışı

İlk olarak, Kuvvetlendirici mamanın malzemeleri homojen bir şekilde karıştırılır. Bu şekilde kanaryanızın mamalığına koyabilirsiniz. Ancak, daha fazla hazırlayıp daha sonrası için de saklayabilirsiniz. Mamanızın uzun süre bozulmaması için, karışımınıza bira mayası ilave etmeniz gerekmektedir. Böylece, bir kek hamuru elde etmiş olursunuz.

Sonra bu keki fırında pişirmelisiniz. İyice kurutmanız gerekmektedir. Daha sonra kek toz haline gelene kadar ufalanmalıdır. Böylece, kanaryanızı kolay bir şekilde besleyebilirsiniz. Mamanızı daha uzun süre saklamak ve sonraki zamanlar için de kullanmak istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler biraz fazladır ama kanaryanız için oldukça sağlıklı, güçlendirici ve besleyicidir. Bu mama kek haline getirilince uzun süre dayanır. Bu mamanın yanı sıra, kanaryanızı sütlü ekmek ile de besleyebilirsiniz. Önce, kuru ekmeğin kabukları ıslatılır. Ekmeğin suyu çıkartılır, fakat ezilmemelidir. Üzerine sıcak ve şekerli süt ilave edilir. Ekmeğiniz yumuşar, ama hamur haline gelmez. Sıcak günlerde çabucak tüketilmelidir. Aksi takdirde, bozulur.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın