Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde kafes kuşu olarak geçen kanarya çok etkileyici bir sesi ve sarı renkleri vardır. Bakıldığı zaman sarının her tonunu bünyesinde barındıran kanarya türlerinin pek çok özelliği ve farklı türleri mevcuttur. Doğal yaşamda bulunan kanaryalar evcil kanaryalara nazaran daha güçlü ve daha güzel bir ses çıkarırlar. Bu kuş türünün boyları serçe gibi yaklaşık olarak 15-18 cm boylarına kadar olabilir. Bir kanarya tek seferde 3 ya da 7 adet yumurta yapabilir. Bu evreden sonra yumurtalarına bakmak mecburiyetinde olan dişi kanaryayı, erkek kanarya etraftan besin getirerek beslemek görevindedir.

Özenli Bir Bakım İster

Kanaryalar hassas bir tür olduğu için bakımı da özenli bir şekilde yapılmalıdır. Sağlığı yerinde olan bir kanarya etrafında gerçekleşen durumlara karşı her zaman duyarlı bir şekilde davranır. Sürekli bir hareketlilik halinde olan bu kuş türü, sesini iyi kullanmasını bilen ve yemeye karşı istekli olan bir türdür. Her hayvan bakımında olduğu gibi kanarya bakımının da belli başlı sorumlulukları vardır. Bunun için de bakımını üstlenen kişiler kuşta mevcut olan bazı normal olmayan durumlarla karşılaştıklarında hemen veterinere danışmalıdır. Kanaryalar evde bakmak için oldukça ideal bir türdür. Üstelik bakımı maliyetli değildir. Şarkı söylemeleri nedeniyle etrafa neşe saçarlar. Özelliklerini bildikten sonra ve bakımına, temizliğine dikkat ettikten sonra kanarya beslemek çok güzel bir hobidir.

Kafes Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Her canlının yaşayacağı ortam canlının fiziksel ve psikolojik durumu açısından büyük önem taşır. Bunun için de kuşunuza en iyi biçimde bakabilmeniz için uygulamanız gereken diğer durumların haricinde yapacağınız kafes tercihi de çok önemli bir konudur. Çünkü kafesler özellikleri gereği ya kanaryanın hareket alanını engelleyecek ya da kuşun özgürce davranabileceği geniş bir alan sunacaktır. Bundan dolayı da kanarya kafesinin boyutları için genel olarak;

En az 30 cm ile 50 cm arası yüksekliğinde (yalnızca bir kuş için)

35 cm genişliğinde olması tavsiye edilir.

Aynı zamanda dikdörtgen biçiminde ve çift tabanlı yapıda olan kafeslerin temizlenmesi daha pratiktir.

Kanaryalar
Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Gerekli Olan Aksesuarları

Her canlı gibi kanaryaların da ihtiyaç duyacağı bazı nesneler vardır. Bunlar içerisinde en elzem olanları kuş yemliği ve suluğudur. Bu aksesuarlar kuşun dışkılarından uzak bir yerde ve bakan kişinin kolay bir şekilde ulaşabildiğiniz alanda olmalıdır. Kanaryalar devamlı olarak banyo yaparlar. Bunun için de kafesin içine küçük bir kuş banyosu iliştirmeniz kuş için çok iyi olacaktır. Ve yine suluktaki suyunu günlük olarak değiştirmeniz gerekir. Kafes ve içindeki tüm aksesuarlar en az ayda bir defa olacak şekilde özel kimyasallar aracılığıyla dezenfekte edilerek, hijyeni sağlanmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Çeşitleri ve İsimleri

Bakım İçin Kanarya Özellikleri Bilinmeli

Eğer bir kişi kanarya beslemek istiyorsa, bu hayvan hakkında yeterli bilgiye sahip olması gereklidir. Özellikle de tüy dökme zamanı, dinlenme dönemi ve çiftleşme dönemidir. Bu üç dönemin belli başlı bazı özellikleri vardır. Kuşun tüy dökme zamanı, Haziran ve Ekim aylarında olur. Bu aylarda kanaryalar tüylerini dökerek yerine tamamen yeni tüy çıkarırlar. Bu dönemde bir kanaryanın beslenme biçimine özen gösterilmesi gerektiği kadar, geri kalan pek çok durumun yanı sıra farklı vitamin takviyesi de yapılmalıdır. Bunun en temel nedeni tüylerinin büyümesiyle sağlamaları için daha çok enerjiye gereksinim duymalarından kaynaklanır.

Kafes Konum Olarak Nereye Konulmalıdır?

 • Kanarya kafesinin yeri çok sık bir şekilde yer değiştirilmemelidir. Bunun için de kuş için olabilecek en uygun yer neresiyse orası tercih edilmelidir.
 • Doğrudan ısıdan ve rüzgardan etkilenmeyeceği bir konumda tutulmalıdır.
 • Eğer evde besleniliyorsa ve evde başka hayvan da varsa diğer evcil hayvanların erişemeyeceği, ışık alan aydınlık bir yerde durmalıdır.
 • Şayet kafes dışarıdaysa, aşırı sıcaklarda olmadığından emin olmak önemlidir. Bunun için de sıcaklık 20ºC ve 30ºC arasında olmalıdır.

Kanaryaların Beslenme Durumu

Bu kuş türü de yemlerden beslenir. Kanaryaların beslendiği yemler kuş yemi, mısır, yulaf, arpa gibi farklı karışım kombinasyonlarından olabilir. Sektörde kanaryalar için her bir çeşitten uygun ölçülerde özel bir şekilde hazırlanan yemler bulmak mümkündür. Tavsiye edilene göre kuşların yemlerine az olacak şekilde meyve ve sebze ilave edebilirsiniz. Bu durumu haftada iki veya üç defa uygulayabilirsiniz. Kafesin içinde mutlaka kalsiyum barları yer almalıdır. Yine günlük olarak kuşunuzun kafesini temizleyerek, içme suyunu ve yemini de yenilemelisiniz.

Hangi Durumlarda Veterinere Gidilmeli?

Daha önce de bahsedildiği gibi kanaryaların belli karakteristik özellikleri vardır. Ve yıl içerisinde geçirdikleri dönemler kadar bu tür hakkında her şeyi iyi bilmeniz çok önemli bir konudur. Eğer kuşunuz karakteristik özellikleri haricinde aşağıdaki belirtilerden birini ya da birkaçını gösteriyorsa, vakit kaybetmeden bir veterinere müracaat ediniz.

 • Şarkı söylemeyi kestiyse
 • Normal dönem haricinde tüyleri çok fazla dökülüyorsa
 • Hareketliliği azaldıysa
 • Beslenme durumu farklılaştıysa, hiç yem yemiyorsa
 • Gagası açık bir şekilde nefes alıp veriyorsa
Yazar
Oktay Bozacı

“Kanarya Bakımı Nasıl Yapılır?” üzerine 4 yorum

 1. Kanarya bakımı hakkında iyi bilgiye sahip oldum ne yalan söyleyim çok güzel anlatmışsınız hayvana dair aradığım birçok bilgiyi buluyorum sayenizde aynı zamanda forumunuzda ayrıca güzel 🙂

  Yanıtla
 2. Anlatıklarınız çok güzel bende muhabbet beslemiştim şimdi kanarya beslemek istiyorum
  Sanırım verdiginiz bilgiler dogrultusunda hareket edersem başarılı olurum şu salgın hastalık bitsin ilk işim bir kanarya almak olacak fakat bana tavsiye edebileceğiniz kanarya cinsine ihtiyacım var görkemli ve güzel şarkı söyleyen teşekkür ederim

  Yanıtla
  • acaba kanarya aldınız mı bakımı anlatılan kadar kolay mı? ben bakmaktan değil ölürse diye çok kokuyorum

   Yanıtla

Yorum yapın