Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Golden Retriever köpekleri, tüm dünyada ev ve bahçelerde beslenen hayvanlar arasında ilk sırayı almaktadır. Ülkemizde en çok sevilen ve beslenen köpek cinslerinin başında Golden Retriever cinsi köpekler gelmektedir.

Golden Retriever cinsine ilk olarak 19. YY ortalarında İskoçya’da rastlanılmaktadır. Daha sonra tüm dünyaya yayılan bu cins, bölgesel olarak değişik özelliklere sahip olmuştur. İnsanlara olan yakınlıkları ve çok kolay eğitilmeleri, bu cinsin daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır.

Her köpek cinsinde olduğu gibi Golden Retriever cinsi de bilinçli ve iyi bir bakım istemektedir. Bu şekilde daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü olabilirler.

Golden Retriever cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Altın rengi ile krem arasında kürke sahiptir. Tüyleri çok sıktır ve su geçirmeme özelliğine sahiptir.
 2. Kafa kısmı buruna doğru incelir ve ağız kısmı ise daha iricedir.
 3. Gözlerinin kenar kısımları kahverengi, gözleri ise koyu renktir. Burunları ise siyah renktedir.
 4. Kulakları düşük ve orta büyüklüktedir. Kuyrukları ise uzun ve düzdür.
 5. Göğüsleri geniş, vücutları ile adaleli bir yapıya sahiptir.

Golden Retriever Cinsinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Golden Retriever cinsinin genel özellikleri şunlardır;

 1. 10 ile 12 yıl arasında bir yaşam süreleri vardır.
 2. Erkeklerinin ağırlıkları 27 kg ile 36 kg, dişilerinin ağırlıkları ise 25 kg ile 36 kg arasında değişir. Erkeklerin boyları 56 cm ile 61 cm, dişilerin boyları ise 51 cm ile 56 cm arasındadır.
 3. Evde bakılmaları haricinde, av ve bekçi köpeği olarak kullanılırlar.
 4. Enerji düzeyleri yüksektir ve bu nedenle egzersiz ihtiyaçları da diğer cinslere oranla fazladır.
 5. Oyunculuk konusunda, köpek türleri arsında ilk sıralarda yer alırlar.
 6. Diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla çok iyi geçinirler.
 7. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ama koruma düzeyleri düşüktür.
 8. Eğitilme seviyeleri çok yüksektir.
 9. Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklıdırlar ve her türlü ortamda yaşayabilirler.
Golden Retriever
Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Golden Retriever Cinsinin Karakter Özelikleri Nelerdir?

Golden Retriever cinsinin karakter özellikleri ise şu şekildedir;

 1. Golden cinsi çok zeki köpeklerdir ve aşırı ilgi isterler. Kendilerine gösterilen sevgiye fazlası ile karşılık verirler. Huzurlu olduklarında sürekli gülümserler.
 2. Aile yaşantısına çok kısa sürede ve kolaylıkla adapte olurlar. Aile bireyleri ile hemen kaynaşıp, en yakın dostları olurlar.
 3. İnsanlara çok yakınlık gösterdiklerinden, koruma özellikleri zayıftır ve bu yüzden bekçi köpeği olarak kullanılamazlar.
 4. Ayaklarının hafif perdeli yapısı ve ırklarının özelliğinden dolayı çok iyi yüzücüdürler. Ayrıca banyo yapmayı da çok severler.
 5. Uykuya çok düşkündürler ve her fırsatta uyumaya çalışırlar. Günün büyük bir kısmını, müsaade edildiğinde uyuyarak geçirirler.
 6. Çok kolay eğitilirler ve sorumluluk duyguları üst düzeyde gelişmiştir. Ev ortamını, eşyalarını ve yataklarını sahiplenirler.
 7. Çok uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Aşırı derecede kıskançtırlar ve sahiplerini diğer insan ve hayvanlardan çok kıskanırlar. İlgiyi kendi üzerlerine çekmek için her şeyi yaparlar.
 8. Aşırı korkaktırlar, en ufak bir gürültü, ses veya ani hareketten korkaklar. Hatta gök gürültüsünden bile korkup saklanırlar.
 9. Yemek yeme konusunda aşırı isteklidirler. Kontrollü yemezlerse aşırı kilo alabilirler.
 10. Kızıldığını hemen anlarlar ve evin bir köşesinde sessizce oturup, sahiplerinin gülümsemesini beklerler. Ayrıca, sahiplerinin üzüntüsünü anlayarak, onları neşelendirmeye çalışırlar.

Golden Retriever Cinslerinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Golden Retriever cinsi köpekler, yemek yemeyi çok sevdiklerinden, sürekli bir şeyler yemek isterler. Aile bireyleri ne yerse, müsaade edildiğinde onlarda aynı şeyleri yerler. Özellikle yenilen şeylerden verilmesi için duygu sömürüsü bile yaparlar. Yeme düzenlerinin bozulması sağlıklarını da etkiler ve ev yemeklerine alışırlarsa mamayı yemeyi istemezler.

Kilo almaya çok yatkın oldukları için, dengeli beslenmek zorundadırlar. Yaşlarına uygun ve dengeli olarak ayarlanmış (protein, yağ ve karbonhidrat) mamaların yedirilmesi gerekir. Yağ oranı yüksek besinlerle pişmiş kemikler bu nedenle verilmemelidir.

Balık yemeyi çok severler, bu nedenle balıklı mamalar veya pişirilmiş ve kılçığı çıkarılmış balıklar, ara sıra olmak üzere takviye olarak verilebilir. Özellikle yavru Golden Retriever‘lar, iki aylık olana kadar mutlaka anne sütü ile beslenmeli, daha sonra ise yavru köpekler için özel hazırlanan mamalar ile beslenmelidir.

Golden Retriever Cinslerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Golden Retriever cinslerinin en önemli bakımı kürklerinin bakımıdır. Haftada en az iki defa tüyleri yumuşak bir tarakla taranmalıdır. Ayrıca, ayda en az bir defa ılık su ve özel şampuanlarla yıkanmalıdır. Tüyleri uzun ve sık olduğu için, yıkanma sonrasında mutlaka tamamen kurumaları sağlanmalıdır. Golden‘ların tırnakları da kısa sürede uzamaktadır. Bu nedenle tırnak kesimleri ve temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi halde, tırnaklarda kopmalar ve bakteriler oluşmaktadır.

Golden Retriever Cinslerinin Eğitimleri Nasıl Yapılır?

Golden Retriever cinsi çok zeki oldukları için, kolay eğitilirler. Eğitimlerde tekrar sayısı ve ödüllendirme etkili olmaktadır. Ayrıca uzmanlar tarafından eğitildiğinde bu cinsler;

 • İz sürme ve avcılık
 • Narkotik
 • Patlayıcı ve bomba bulma
 • Akut ve kılavuz köpeği olarak kullanılabilirler.

Golden Retriever Cinslerinde Karşılaşılan Hastalıklar Nelerdir?

Golden Retriever cinsi köpekler genellikle sağlıklı bir yapıya sahiptirler ve kolay kolay hastalanmazlar. Buna rağmen bu cinslerde karşılaşılan hastalıklar şunlardır;

 1. Göz rahatsızlıkları (katarakt gibi)
 2. Kalça ve dirsek çıkıkları (iri yapılı ve kilolu olduklarından)
 3. Tümör çeşitleri (özellikle kemik tümörü)
 4. Lenfoma
 5. Yumuşak doku enfeksiyonları
Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın