İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran kedileri günümüzde en çok sevilen ve tercih edilen kedi türlerinin başında gelmektedir. İsmen İran kedisi olarak bilinse de Pers ya da Fars kedisi olarak da bilinir. İran kedileri biyolojik olarak bütün kedi türlerinden özellikler taşımaktadır. Köken olarak ise isminden de anlaşılacağı üzere 17. yy İran coğrafyasına dayanmaktadır. Bazı kedi ırkları insanlar tarafından yapay yöntemlerle oluşturulurken İran kedileri bir müdahale olmaksızın doğal yollarla oluşmuş bir kedi ırkıdır. Güzellikleriyle insanları hayran bırakan İran kedileri günümüzde tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Renk olarak birçok renge sahip olabilen İran kedileri, basık ve şişkin yüzleri ile oldukça tatlı bir görünüşe sahiptir. Ancak yüzlerinin basık olması gözlerde oluşan akıntıların dışarı akmasına neden olur. Bu yüzden İran kedisine sahip bireylerin kedilerinin göz bakımına dikkat etmesi gerekir.

İran Kedisinin Karakteri ve Çevre ile Olan İlişkisi

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan İran kedilerinin tüy ve tırnak bakımının her gün yapılması gerekir. Ayrıca her gün tüylerinin taranması da yararlı olacaktır.

Karakter olarak İran kedileri sahiplerine oldukça düşkün kedilerdir. Sahipleriyle vakit geçirmekten oldukça keyif alırlar. Sahiplerinin etrafından ayrılmayı sevmeyen İran kedileri kucağa alınmaktan hoşlanır.

Sakinliğiyle öne çıkan bu kediler oldukça zekidir. İnsanlarla güçlü iletişim kurarlar.

Basık ve tombul yüzleri nedeniyle dış görünüş olarak da oldukça sevimlidirler.

Diğer evcil hayvanlara karşı sakin ve hoşgörülü olan İran kedileri sahiplerini paylaşmaktan hoşlanmaz.

Tavsiye Bağlantı: British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi ve Sahipleri ile Olan İlişkisi

Kediler insanların en yakın dostları arasında yer alır. Ancak her kedi türü kendine has özellikler taşır. Bu nedenle kimi kedi türleri sahiplerine oldukça düşkün olurken bazı kedi türleri sahiplerine pek düşkün olmaz.

İran Kedisi Bakımı

İran kedileri sık ve uzun tüylere sahiptirler. Bu nedenle tüyleri düğümlenip acıya neden olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle düzenli olarak her gün tüylerinin taranması ve düğümlerinin çözülmesi gerekir. Aksi halde tüylerde topaklanma olabilir. Bu topaklanmalar kedinin derisinin hava almasını engelleyeceği için deride yaralara neden olabilir.

Tüm bunları engellemek için her gün uzun süreler boyunca tüylerini taramak gerekir.

Eğer her gün düzenli bir şekilde taranmazlarsa deri hastalıklarına yakalanmaları içten bile değildir.

Sık tüyleri olması nedeniyle bağırsak midelerinde tüy yumakları oluşabileceği için tüt bakımını iyi yapmak hem onları daha rahat ettirecek hem de daha sağlıklı yapacaktır.

İran Kedilerinin Vücut Yapısı

Küçük olarak tanımlanabilecek kulaklara sahip olan İran kedileri sık tüylere sahiptir. Yuvarlak büyük gözlere sahip olan bu kediler aşağı doğru sarkmış gibi duran dudakları nedeniyle oldukça mutsuz bir görünüme sahiptir. Vücutlarının tamamı sık ve uzun tüylerden oluşur. Bu nedenle tüy bakımlarını aksatmamak gerekir.

Kedi güzellik yarışmalarında mutsuz ve kabarık tüylerle boy gösteren İran kedileri pek çok zaman ödül kazanmıştır.

Burunları basık olan bu kediler nefes almada bazen sıkıntı çekebilirler.

Ayrıca tüyleri iyi temizlenmezse midelerinde tüy yumakları oluşabilir.

İran Kedisi
İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Madde Madde İran Kedisinin Özellikleri

1. Dış görünüşlerinden de anlaşılacağı gibi İran kedileri oldukça zeki bir kedi türüdür. Siz fark etmeseniz bile onlar dikkatli bir şekilde etraflarında olan biteni takip etmektedir.

2. Doğdukları itibariyle oldukça duyarlı olan bu kediler iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle her gün bakımlarını yapmak İran kedilerinin sağlıklı kalması için gerekli bir durumdur.

3. En büyük sorunları mide ve bağırsaklarındaki ölü tüylerdir. Bu nedenle onlar tüylerini yutmadan önce ölü tüylerini almak gerekir.

4. Her kedi gibi İran kedileri de yıkanmaktan hoşlanmaz. Bu nedenle kedinizi korkutup strese sokmamak adına kuru sabun ya da şampuanla temizleyebilirsiniz.

5. Oldukça güçlü kas sistemine sahip olmaları ile birlikte dış görünüş olarak kuvvetli olarak görünürler. Ayrıca kaslarının güçlü olması iskelet sistemlerine destek olur.

6. Dış görünüş ve özellik olarak Ankara kedisine oldukça benzerler. Ancak tüylü olmaları nedeniyle Ankara kedisinden farklıdırlar.

7. Kökenleri İran coğrafyası olsa bile günümüzde özellikle Avrupa’da en popüler kedi türleri arasında yer almaktadırlar. Birçok kişi sevimli bu kedileri evlerinde beslemektedir.

8. Oyun oynamayı ve sahipleriyle vakit geçirmeyi oldukça seven bu kediler normalde diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Ancak konu sahipleri olduğunda sahiplerini paylaşmaktan hiç hoşlanmazlar.

9. Sakin doğaları olan bu kediler dışarıda yaşamaya uygun değildirler. Tamamen evde yaşamak için programlanmışlardır.

İran Kedisi
İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi ve Hastalıklar

İran kedileri doğaları itibariyle hastalıklara karşı oldukça duyarlıdır. Basık burunları nedeniyle solunum hastalıkları ve sık tüylü olmaları nedeniyle de deri hastalıklarına karşı oldukça hassastırlar.

İran Kedisi Yaşam Süresi

Her canlı gibi kedilerin de uzun bir yaşam sürmeleri için iyi bakılmaları ve sağlıklı olmaları gerekir. Sağlıklı olan ve iyi bakılan bir İran kedisinin ortalama ömrü 10 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Tabii eğer iti bakılmazlarsa bu ömür azalma ihtimaline sahiptir.

İran kedileri yapıları itibariyle sahiplerine oldukça düşkün olan bir kedi türüdür. Sahipleriyle oyun oynamaktan ve vakit geçirmekten oldukça keyif alırlar. Diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinen bu kediler sahiplerini paylaşma konusunda isteksizdirler. Sahiplerinin bütün ilgisini kendilerine isterler. Bu nedenle İran kedileri korumacı kedilerdir.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın