Kanarya Çeşitleri ve İsimleri

Kanarya çeşitleri ve çeşitlerinin isimleri nelerdir? Kanaryalar, en çok güzel sesleri ve ötüşleriyle bilinen kuş türlerindendir. Özellikle seri şekilde öterek, tüm güzelliklerini ortaya koyabilirler. İspinozgiller familyasına ait olan kanaryalar, bilimsel olarak ismi Serinus canaria adını alırlar. Doğada yaşayabildikleri gibi evlerde de beslenen kanaryalar, günümüzde kafes ortamında beslenen kuş türlerindendir. Doğada yaşayan kanaryalar ise genellikle sürüler halinde dolaşır ve su kenarlarında yaşarlar. Doğada melezleme sonucunda farklı çeşitlilikte kanarya türleri ortaya çıkmıştır. Bu kanaryalardan bazıları şu şekildedir;

Kanarya Çeşitleri ve İsimleri

1- Yorkshire Kanaryası,
2- Malinua Kanaryası,
3- Lizard Kanaryası,
4- Türk Kıvırcığı Kanaryası,
5- Türk Kıvırcığı Kanaryası vb.

Bu kanarya türlerinin her biri farklı melezleme döneminde oluşmuş ve özellik olarak farklılık gösteren kuş türlerindendir.

Yorkshire Kanaryaları

Yorkshire Kanaryalarının anavatanı İngiltere olarak bilinir. İngiltere civarında daha fazla yaşayan kanaryalar ortalama 10 yıl kadar bir yaşam süresine sahiptir. Bu kanarya türlerinde boylar epey uzun olabilmektedir. Özellikle erişkin kanaryalarda büyüme ile beraber boy uzunluğu 18 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Kısa tüylere sahip olan kanaryaların tüm tüyleri vücutlarına yapışık haldedir. Bu kanarya türlerinin erkeklerinin göğüs kısmı daha dolgun olur. Ayrıca göğüs hizası kuşun hemen gagasının dibinden başlar.

Fiorino Kanaryası

Fiorino kanaryasının kökeni İtalya’ya dayanmaktadır. Diğer kanarya türlerine göre tüyleri daha kıvırcık yapıdadır. Tüylerinden dolayı yapıları da kıvırcık ve dik şekilde durmaktadır. Bu kanarya türleri ortalama bir boya sahiptir. Erişkin Fiorino kanaryasının boyu en fazla 14 cm olmaktadır. Genel olarak ise 12 ile 14 cm arasında Fiorino kanaryasının boyları değişkenlik gösterir. Türü içerisinde en fazla renge sahip olan kanarya türüdür. Bu nedenle, Fiorino kanaryasını farklı renklerde görmek mümkündür.

Norwich Kanarya

Norwich kanaryasının anavatanı İngiltere olarak bilinir. Köken olarak İngiltere’ye dayanan bu kanarya türü 1860’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar ulaşan nesil, genellikle hem yapı hem de şekil itibariyle bir crest kanaryasına benzetilir. Boyları yapılarına göre oldukça uzun olabilir. Özellikle bu kanaryalarda yetişkin olanlar 17 cm bir boya sahip olabilmektedir. Genel boy ortalaması ise bu türlerde 15 cm olmaktadır. Norwich kanaryasının en belirgin yapı özelliği yuvarlak ve büyük bir baş kısmına sahip olmalarıdır. Özellikle yetişkin kanaryalarda göğüs kısmı oldukça dolgun ve geniş bir hal alır. Doğada yaşamını sürdürebilen ve en dayanıklı olarak görülen kanarya türüdür.

Kanaryalar
Kanarya Çeşitleri ve İsimleri

Crest Kanaryası

Crest kanarya türleri kanarya familyasının en çekici kanarya türüdür. Şekilleri ve gösterişli tüyleri bu türün en çekici tür olmasını sağlamaktadır. Crest kanarya türlerinin kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır. Özellikle kafa yapısına bakıldığında hem güçlü hem de ilginç bir görüntü oluşur. Bu görüntü esas olarak kanaryaları çekici yapmaktadır. Crest kanarya türlerinde tüylerin renkli olması da bilinen bir özelliktir. Yani bu türde farklı renk tonları bir arada görülebilir.

Japon Hoso Kanaryaları

Japon Hoso Kanaryalarının anavatanı adından da anlaşıldığı gibi Japonya’dır. Bu kanarya türü tamamen Japon üreticiler tarafından melezleme yöntemi ile üretilmiş ve yetiştirilmiştir. Türün en belirgin özelliği ise tünediklerinde aynen bir hilal görüntüsünü almalarıdır. Zayıf gibi duran yapıları boylarının kısa olmasından kaynaklanır. Ortlama boyları 11 ile 13 cm aralığında değişmektedir.

Malinua Kanaryası

Malinua kanaryalarının bilinen ilk üretim yeri İspanya’dır. Fakat köken olarak Malinua kanaryalarının asıl kökeni Belçika’ya dayanır. Kökeni Belçika’ya dayandığı için Malinua kanaryalarına Belçika’da Belçika bülbülü adı da verilmektedir. Belçika bülbülü denmesindeki sebep ise ötüşlerinin ve seslerinin çok ünlü olmasıdır. Sesleriyle ünlü olan bu kanarya türleri boy olarak da ortalama 15 ile 17 cm arasında bir boya sahip olmaktadır.

Lizard Kanaryası

İngiltere kökenli olan Lizard kanaryası 1700’lü yıllardan günümüze kadar adını duyurmuş bir kanarya türüdür. Bu kanarya türüne bazı bölgelerde Kertenkele kanaryası adı da verilmektedir. Lizard kanaryasının en önemli özellikleri ise tüylerinde bulunan desenlerin bir kertenkeleyi andırmasıdır. Ayrıca kanaryanın başının hemen üzerinde belirgin bir leke bulunur. Bu kanarya türü kendi içerisinde farklı çeşitlere ve türlere de ayrılır. Fakat en çok bilineni ve göze çarpanı altın renkli olan türüdür.

Border Kanaryası

Border kanaryasının erişkin olanlarının boyu ortalama 15 cm’dir. Köken ve anavatan olarak İngiltere’ye dayanırlar. Bu türlerin baş kısımları yuvarlak ve dik şekildedir. Gövde bölgesi ise geniş ve düz bir şekil alır. Diğer türlerinden farklı olarak türün sırt bölgesinde hafif bir kambur görüntü mevcuttur. Border kanaryasının kanatları tamamen vücuduna yapışıktır. Çok uzun tüylere sahip değildir. Farklı renklerden oluşan Border Kanaryası özellikle sarı, yeşil ve beyaz renklerde olabilirler. Ortalama 10 yıl kadar bir yaşam süresine sahiptirler.

Tavsiye Bağlantı: Gloster Kanarya Bakımı ve Özellikleri

Gloster Kanaryası

Gloster kanaryasının kökeni İngiltere olarak bilinir. 1920’li yılların başlarında yetiştirilmeye başlayan bu tür, kanarya türleri arasında değerli bir türdür. Tepeli ya da tepesiz olarak birbirinden ayrılırlar. Tepeli olanlara corona denirken, tepesiz olanlara ise consord adı verilmiştir. Ortalama boyları erişkinlerde 12 cm’dir. En fazla sahip oldukları renkler ise beyaz ve gri tonlarıdır.

Yazar
Oktay Bozacı