Gloster Kanarya Bakımı ve Özellikleri

Gloster Kanarya, 1920’li yıllarda İngiltere’nin Gloncestershire kentinde üretilmiştir. Günümüzde de Dünya ve Türkiye’de çok fazla ilgiye sahip olan Gloster Kanaryaların bakımları ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Glorya Kanaryası Türleri

Gloster iki çeşittir. Corona; başında yuvarlak ayrılmamış tepesi olana verilen isimdir. Consord; şapkasız olan türüdür. Türkiye’de çok sevilen glorya kanaryaları yetiştirilmesi de oldukça yaygındır.

Glorya Kanaryasının Genel Özellikleri

  • On ile on iki yıl arasında ömre sahiptirler.
  • Gloster Kanarya türü yaklaşık olarak 11,5 cm civarında boya sahip olurlar.
  • Dayanıklı bir yapıları vardır.
  • Göğüsleri geniş olup yuvarlak şekildedir.
  • Sırt ise hafif bombelidir.
  • Bacak ve ayaklar kısa, hafif bükük ve çok ufak pullarla bezelidir.
  • Başka kanaryalara göre sık olan tüyleri vücuda yapışıktır. Parlak ve düzdür.
  • Çok iyi ötmeseler de çok güzel sesleri vardır.
  • Genelde tombuldurlar.

Tüy Yapılarının Özellikleri

Üç çeşit tüy yapısı bulunmaktadır. Yumuşak parlak, ince A tipi tüy çeşididir.
Kalın ve mat B tipi tüy çeşidi
Son olarak da A ve B tipi arasındaki tüy çeşidi olan AB tüy çeşididir.

Gloster Kanarya

Gloster Kanarya Kafesi Nasıl Olmalı?

Özellikle tel kafes tercih edilmelidir. Çünkü bu tür kafesler sayesinde hem havalandırma yapılabilir hem de temizlik açısından faydalıdır. Kafes seçiminde önemli bir noktaya değinmek gerek. PVC kafesler pek tercih edilmez. Bu tip kafesler, gloster kanarya ırkında elektriklenmeye neden olur. Bu yüzden bu tip kafesler sağlıklı değildir ve önerilmez.

Kafes, kanaryanın yaşam alanıdır. Kanaryanın kendini rahat etmesi ve strese girmemesi açısından oldukça önemlidir. Gloster kanaryalar için 40 ya da 50 cm boyunda kafesler tercih edilebilir. Ancak; daha büyük kafesler seçilmesi de mümkündür. Burada önemli olan kanaryanın yaşam alanının en doğru şekilde hazırlanmasıdır.

Üretim zamanlarında ızgara kullanılması önerilmektedir. Izgara kafeslerin temizliği çok daha zordur. Bu nedenle; sürekli bu kafesleri kullanmak zahmet verici olacaktır. Kafesin temizliği ihmal edilmemelidir. Düzenli aralıklarla kafesin temizliği yapılmalıdır.

Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Glorya kanaryanın sağlıklı bir ömre sahip olmasında beslenmenin önemi büyük. Beslenme düzeninde az nemlendirilmiş mamalar seçilmelidir. Örneğin; yumurta ve sebze genellikle nemlenebilmektedir. Çok fazla nemi olan yemler kuşlarda ciddi bağırsak problemlerine neden olmaktadır. Bu nedenle; buna özen gösterilmesi gerekir. Tüylerinin canlı ve parlak olabilmesi için de saka tohumu, berilla tohumu, keten tohumu kullanılması önerilmektedir. Beslenme düzeninde yeşil ve aynı zamanda yumuşak gıdalar verilmesi gerekir. Bunun yanı sıra; düzenli olarak kuş otu verilmelidir.

Gloster Kanarya
Gloster Kanarya Özellikleri ve Bakımı

Gloster Kanarya Sağlık Sorunları

Özellikle soğuğun etkisiyle hastalanabilirler. Hatta bu hastalıklar ölümcül bile olabiliyor. Öncelikle, kanarya da bir durgunluk ve sakinlik hali gözlemlenir. Bunun takiben kanaryada bir uyuşukluk olur. Tüylerini kabartmaya başlar. En sevdiği yemleri bile yemez. Beslenmeyle ilgisini keser. Titremeye başlar.

Kafesin bir köşesine gider ve orada öylece kalır. Başını türlerinin arasına sokar. Soğuk algınlıkları durumlarında bir şok etkisi gösterebilir. Son derece ciddi sonuçlara yol açabilir. Kuşun bayılıp tüneğinden düşmesine sebebiyet verebilir. Böyle durumlarda kuşu alıp karın bölgesindeki tüylerine üfleyerek derisi kontrol edilir. Bu uygulamada derinin rengi kırmızıysa ve kuş titriyorsa bu durum, hayvanın soğuk algınlığının olduğu anlamına gelir. Karın derisi doğal rengini yitirir. Kızarır ve morarır. Bu gibi belirtiler ciddiye alınmalıdır. Bu belirtiler soğuk algınlığı belirtisidir.

Ancak; kanaryalarda soğuk algınlığı önemsenmesi gereken bir hastalıklardan bir tanesidir. Eğer, hayvan gerekli tedaviyi görmez ve tüm şikayetleri giderilmezse birçok hastalığı tetikleyebilir. Söz gelimi; bronşit, astım, zatürree gibi tehlikeli hastalıklara yol açar. Bununla beraber, en çok korkulan hastalıklardan biri olan verem bile görülebilir. Bu gibi ciddi hastalıkların tedavisi zor olur. Bazen de ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, dikkat elden bırakılmamalıdır.

Kanaryalar, duyarlı yapıya sahiptirler. 16-17 santigratlık sabit bir ısı sağlandığı zaman sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Ancak; ani ısı düşüşleri hastalanma risklerini arttırmaktadır. Gündüz ve gece arasındaki büyük ısı farkları ya da kafesin sıcak odadan soğuk bir odaya taşınması gibi nedenler onları hasta eder. Aynı zamanda, geç saatlerde yaptırılan banyolardan sonra geceyi nemli tüylerle geçirmeleri, soğuk suyla banyo yaptırılmaları, ağır kış şartları, şiddetli ısı ve ortam değişiklikleri kanaryalar için hastalık sebepleridir.

Gloster Kanarya Tedavi Yöntemleri

Normal ısıdaki odaya getirilirler. Verilmekte olan yem kesilir. Bunun yerine kaynatılmış patates dilimi verilir. Elbette, tedavi için en doğru öneriler veteriner hekim tarafından verilecektir. Veteriner hekim kuşun genel durumuna, hastalığın seyrine ve şiddetine göre bir tedavi şekli uygular. Kanarya için besin takviyeleri yapılır. Vücut direncini arttırmak için belli yemler tavsiye edilir.

Gloster Kanarya Üreme Dönemi

Üreme dönemi özel bir dönemdir. Dişilere folluk temin edilmesi gerekir. Bu noktada; halelileri eşleştirmemek de ayrı bir öneme sahip. Bununla beraber, sarı kahve renkte kuşların tekrar tekrar eşleştirilmesi son derece sakıncalıdır. Bu şekilde yapılan eşleştirmelerde bu nesilde tüy kistlerine neden olabilmektedir. Kistler, her tüy dökümlerinde genellikle kuşun sırtı üzerinde tekrar eder. Üreme programının yakından izlenmesi ve takibin bırakılmaması gerekir.