Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir?

Papağan familyasına ait olan muhabbet kuşu cinsleri insanlara yakınlığı ve sevimli halleriyle en çok sahiplenilen evcil hayvanlardandır. Asıl anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşlarının ise birçok farklı türleri bulunmaktadır. Açık yeşilden beyaza kadar renkli özelliklere de sahip olabilirler. Cinsinden cinsine yetenekleri değişkenlik gösterse de aynı papağanlar gibi muhabbet kuşların her türü eğitim verildiğinde sohbetçi kuşlardır. Bir iki kelimeye kadar öğrenebilirler.

Muhabbet kuşları, evcilleştirilmesi kolay olan türlerdendir. Doğada kendiliğinden karşılaşamayacağınız muhabbet kuşlarını hemen hemen her petshopta görebilirsiniz. Cana yakın tavırlarıyla sahiplenildiğinde kendini evin bir bireyi olarak görüp sizinle iletişim kurmaktadır. Duygusal bağ kurabilen muhabbet kuşları, onunla ilgilenmediğiniz ya da birkaç gün onu görmediğiniz zamanlarda size küsüp sizinle ilgilenmeyebilirler ve hatta ölebilirler de. O yüzden bu hassas kuşları sahiplenmeden önce en çok seveceğiniz ve size uygun cinsin hangisi olduğunu anlamak için, tüm muhabbet kuşu türlerine ve çeşitlerine birlikte göz atalım 🙂

Muhabbet Kuşu Cinsleri ve Türleri

Tabii ki muhabbet kuşlarının da birbirinden farklı olan birçok özelliği bulunmaktadır. Yaptığımız liste ile muhabbet kuşları türlerini açıklayacak ve bu türlerin özelliklerinden bahsedeceğiz.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşları

 • Tıpkı hem cinsleri gibi oldukça küçük bir yapıya sahip olan açık yeşil muhabbet kuşlarını beslemek oldukça kolaydır. Genelde küçük yapılı tohumlarla beslenirler. Boyları yaklaşık olarak 19 cm’dir. Tohumların yanı sıra özellikle tadı tatlı olan meyve ve sebzelere oldukça düşkündürler. Tiroit bezlerinin iyi çalışması ve hasta olmamaları için iyotlu besinlerle beslenmeleri de gerekmektedir.
 • Açık yeşil muhabbet kuşları oldukça hareketli ve yaramaz kuşlardır. Sahipleriyle oyu oynamayı oldukça severler. Sahipleri onlarla oyu oynamadığında agresifleşip kızgın hareketler sergileyebilirler. Bu nedenle bu kuşların oyun zamanları iyi ayarlanmalıdır. Oyun oynayabilmeleri için onların boylarında oyuncaklara sahip olmaları onları daha mutlu edecektir.
 • Oldukça konuşkan olan bu kuşlar sahiplerinden ilgi gördüklerine daha mutlu olmaktadır. Bu nedenle sahiplerinden ilgi ve alaka beklerler. Kuşlarla ilgilenmeyi ve vakit geçirmeyi seven kişilerin bu kuşları beslemesi tavsiye edilir.

Albino Muhabbet Kuşu

 • İsminden de rahat bir şekilde anlaşılacağı gibi beyaz tüylü ve kırmızı gözlü olan albino muhabbet kuşları bazı kişiler tarafından tavşan kuş olarak da isimlendirilmektedir.
 • Fiyatları yaklaşık olarak 100 lira olan bu kuşların yüzde 90’ı dişidir. Yani erkek albino muhabbet kuşları dişilere nazaran çok daha nadir bulunur. Gagasının ucu pembe renkte olan albino muhabbet kuşları erkektir. Parlak bir ışıkta daha detaylı incelendiği zaman kanat kısmındaki tüylerin mavi renkte ve oldukça cezbedici olduğu söylenebilir.
 • Tüm bu özelliklerine rağmen hastalıklar karşı oldukça dayanıksız olan bu kuş türü eğer iyi bakılmazlarsa birçok hastalıkla boğuşmak zorunda kalabilir.

Albino muhabbet kuşlarının bir alt cinsi olarak İngiliz Muhabbet Kuşu cinsine de bakabilirsiniz.

Lutino Muhabbet Kuşu

1870 yıllarında ortaya çıkan lutino muhabbet kuşu geçirdiği bir mutasyon nedeniyle sarı renklidir. Beslenme şekli olarak küçük ve kuru tohumlarla beslenmesi doğru olacaktır. İklim değişikliklerine iyi bir şekilde adapte olabilen ve soğuk havalarda kolayca hayatta kalabilen bu kuşlar oldukça dayanıklıdırlar.

Muhabbet Kuşu
Muhabbet Kuşu Cinsleri ve İsimleri

Gri Muhabbet Kuşları

 • İsminden de anlaşılacağı üzere gri gövde yapısına sahip olan bu muhabbet kuşu türü diğer muhabbet kuşlarına göre daha koyu renklere sahiptir. Dünya geneline iki tür gri muhabbet kuşu cinsleri bulunmaktadır. Avustralya’da ortaya çıkan tür baskın olan gri muhabbet kuşu türüdür.
 • Gri muhabbet kuşları insanlarla yaşamayı seven ve sevecen bir muhabbet kuşu türüdür. Düzenli olarak beslenmeleri gerekir. Aksi halde çeşitli hastalıklara yakalanırlar. Bazı hayvan sahipleri gri muhabbet kuşlarının görme yetilerini arttırmak için onlara havuç yedirmeyi tercih eder. Ancak havuç yemek kuşların görme yetisini arttırmadığı gibi aksine zarar verir.
 • Yalnız yaşamayı sevmeyen gri muhabbet kuşları genelde doğada grup halinde yaşarlar. Evde beslenen gri muhabbet kuşlarının kafeslerinin geniş olması gerekir. Kafesleri küçük olan gri muhabbet kuşları strese girebilir. Bu nedenle gri muhabbet kuşları için geniş alanlar tercih edilmelidir.

Pakistan Muhabbet Kuşu

Boyları diğer muhabbet kuşlarının yarısı kadar olan Pakistan muhabbet kuşları dünyada en ucuza satılan muhabbet kuşlarıdır. Fiyatları son derece uygun olan bu muhabbet kuşları Türkiye‘de pek tercih edilmemektedir. Özellikleri bakımından diğer muhabbet kuşlarıyla benzer özelliklere sahiptirler. Küçük boylu olmalarından dolayı oldukça dayanaksız bir kuş türüdür.

Jumbo Muhabbet Kuşu

Jumbo muhabbet kuşu normal muhabbet kuşlarına benzerler ancak adlarından anlaşılacağı üzere daha iri bir muhabbet kuşu türüdür. Ortalama olarak 24 santimetre uzunluğa sahiptirler. Normal muhabbet kuşlarına göre daha iri başlı, tüyleri daha canlı ve daha geniş göğüse sahiptirler.

Diğer kuşlara nazaran daha fazla tüye sahip oldukları için deri hastalıklarına yakalanma ihtimalleri daha fazladır. Vücutları sık tüylerle kaplı olduğundan mantar ve parazitler gözle görülemez ve hastalığa neden olurlar.
Eğer sahibi olduğunuz Jumbo muhabbet kuşunda kaşıntı ve iştahsızlık belirtisi varsa vakit kaybetmeden veterinere göstermeniz faydalı olacaktır. Ayrıca bu kuş türünün fiyatı ortalama 200 lira civarındadır.

Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

 • Kanatları gri, göğüsleri mavi renklidir. Bazılarının kafasında siyah yatay çizgiler bulunabilir. Irk olarak yukarıda bahsettiğimiz albino muhabbet kuşlarına en yakın olan muhabbet kuşu türüdür. Boy uzunlukları yaklaşık olarak 18 ile 20 santimetre arasında değişmektedir.
 • Gagalarının üzerindeki kısım açık renkli ise dişi koyu renkliyse erkektir. Dışarıda yaşamaya elverişli olmayan bu kuş türü fazla miktarda güneşte kaldığında deri ve alerji problemleri gösterebilir. Bu nedenle sahipleri tarafından balkonlarda beslenmesi sakıncalı bulunur. Evcilleştirmesi oldukça kolay olan gök mavisi muhabbet kuşları sahipleri tarafından ne kadar ilgi görürse iletişim kurması da aynı oranda artacaktır.

Rainbow Muhabbet Kuşu

Diğer muhabbet kuşu türleri arasında en renkli olan muhabbet kuşudur. Renkleri gökkuşağını anımsattığı için ismi Rainbow olarak belirlenmiştir. İlk defa İngiltere’ de kuş çiftliğinde üretilen Rainbow muhabbet kuşu en gözde muhabbet kuşu türleri arasındadır. Erkek rainbow muhabbet kuşlarının gaga renkleri mavi, dişi rainbow muhabbet kuşlarının gaga rengi koyu renktedir. Beslenme ve barınma şartları diğer muhabbet kuşları ile aynı özellikleri göstermektedir.

Show Jumbo Muhabbet Kuşu

İngiliz veya Hollanda muhabbet kuşu olarak da bilinen muhabbet kuşu türüdür. Normal muhabbet kuşlarından daha iri olmalarından dolayı ismi Jumbo olarak anılmaktadır. Açık yeşil muhabbet kuşlarının vücut uzunluğu ortalama 18 cm iken Jumbo yani Hollanda muhabbet kuşunun vücut uzunluğu ortalama 24 cm’ dir. Diğer muhabbet kuş türlerine göre kafaları daha iri yapıdadır. Göğüs kısmı da daha büyüktür. Tüylerinin yapısı çok canlı renktedir. Kafasındaki tüyleri çok fazladır.

Jumbo muhabbet kuşu cinslerinin tüm tüyleri ortaya çıktıktan sonra gagasının üstündeki tüyleri o kadar fazlalaşır ki gözleri nerdeyse içeri doğru gömülür. Bu tüyler ibik olarak bilinmektedir. Jumbo yani Hollanda muhabbet kuşunun gagasının üzerindeki sert olan burun kısmı eğer soluk renkte ya da açık pembeye yakın bir renk ise cinsi erkektir, mavi ya da kahverengiye daha yakın bir renge sahip ise cinsi dişidir. Jumbo muhabbet kuşlarının tüylerin fazlalığından dolayı diğer muhabbet kuşu cinsleri arasında en çok deri hastalığına yakalanabilen muhabbet kuşu türüdür. Bu yüzden Jumbo muhabbet kuşuna sahip olan kişilerin kuşlarını oldukça dikkatli bir şekilde gözlemlemesi gerekmektedir. Göz çevresinde veya kafasında kaşıntı, iştahsızlık ve kabarcıklar var ise mutlaka uzman kişiye gösterilmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Yazar
Oktay Bozacı

Muhabbet Kuşları ile ilgili bir sorunuz mu var?

Muhabbet kuşu forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.