Kanarya Ne Yer? Kanarya Nasıl Beslenir?

Evcil hayvan olarak kanarya besliyorsanız, kanarya ne yer bilmek ve mümkün olan en iyi beslenmeyi sağlamak oldukça önemlidir. Vahşi kanaryalar çeşitli yiyecekler yer ve bu evcil kanaryaya da sağlanmalıdır. Kanaryalar tohum, pelet ve yeşillik tüketirler.

Kanarya Yemleri

Yabani kanaryaların beslenme programının %80’i tohumlardan oluşur ve mevsimlere göre değişiklik gösterir. Kanarya ne yer sorusunda ilk karşımıza çıkan kanaryalar için olan kanarya yemleri, birden fazla tohum içerdiğinden dolayı oldukça faydalı olacaktır. Kanarya yemi, kanaryaların her zaman tüketmesi gereken bir şey değildir, bu nedenle dikkatli diğer gıdalardan da verilmelidir. Ticari olan kanarya yemleri, 3-4 farklı tohum içerdiğinden dolayı kuş için daha uygun olacaktır.

Kanarya beslenmesi için %70 tohum sunulması en iyisidir ve geri kalan %30’u taze sebze, meyve ve haşlanmış yumurtadan oluşturulmalıdır. Kanarya sahiplerinin yaptığı en büyük hata, sadece tohum vermek ve kuşun ihtiyacı olan şeyi aldığını düşünmektir. Kuşların gelişimi için sürekli aynı gıda ile beslenmemesi gerekmektedir. Kuşların yanlış beslenmesi, bazı vitamin eksikliklerine yol açabilir ve kuşları şişman hale getirir.

Kanarya Ne Yer

Kanarya Pelet Yem

Pelet yem, kanaryalara alabilecekleri en yakın doğal gıdayı sunar. Kanarya peletleri, en dengeli formülü içerir, bu nedenle kuşların buna alışması biraz zaman alır. Kuşun bazı hastalıklarını ve koşullarını tedavi etmek içinde peletler bulunmaktadır. Sadece yem ile beslenen bir kuşunuz varsa, peletlere geçmesi biraz daha zor olacaktır. Bunu kademeli ve yavaş bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Meyve ve Sebzeli Peletler

Meyve ve sebzeler, kanaryaların günlük ihtiyaçlarının %30’unu oluşturmaktadır. Kuşun en sevdiği meyve, sebze ve yeşillikleri ona verebilirsiniz. Yiyecekleri sunmadan önce daima yıkamanız ve organik ürünler elde etmeniz gerekmektedir. Günümüzde sebzelerde bulunan bazı kimyasallar kuşların zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Kuşun daha kolay yiyebilmesi için meyve ve sebzeleri daha küçük parçalara bölmek tercih edilmektedir. Bir kaba yerleştirmek veya kafese asmak en iyi çözüm yolları arasında yer alır. Bazı kuşlar, meyve ve sebzeyi kuş yemlerine tercih eder, ancak mümkün olduğunca çeşitli bir şekilde tüketirler. Kuşların yemek programlarının üçte biri olarak her gün taze yeşillikler sunulması uygundur.

Kuşlar için meyve ve sebzeler:

  • Elma
  • Muz
  • Yaban Mersini
  • Lahana
  • Havuç
  • Kavun
  • Domates
  • Salatalık

Kanaryalarda Su Temizliği

Kanaryayı sağlıklı tutmak için gece ve gündüz temiz su verilmesi gerekmektedir. Kuşların en iyi formda kalmaları için sürekli olarak temiz su ihtiyaçları bulunmaktadır. Kuşlar için banyo kabı sağlanırsa, banyo yapmayı oldukça severler.

Kanaryalar yalnız kuşlardır ve vahşi doğada yalnız yaşarlar, bu nedenle sadece bir kuşunuz varsa gayet iyi olur. İki veya daha fazla kanarya beslenmek isteniyorsa, bunlar farklı kafeslerde tutulmalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Kanarya Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Kanarya Ötüşü

Kanaryalar, kuş alemindeki en güzel ötüşlerden birisine sahiptir, ancak yalnız olduklarında şarkı söylemeye eğilimdirler. Çoğu kanarya sahibi, farklı bir kuş tanıtıldığında ötmek istemediğini görür. Bunun nedeni, arkadaşları çekmek için şarkı söylemesine gerek kalmamasıdır. Erkek kanarya dişi kanaryadan daha fazla öter.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın