Kraliyet Köpeği Irkları ve Kimler Tarafından Tanıtıldı?

İngiliz tarihinin çok etkiletici bir tarihi vardır. Kraliyet köpeği ırkları yüzyıllardır kraliyetlerin hayatında önemli bir rol oynamıştır. Kraliçeler, prensler, dükler ve prensesler tarafından sevilen beş İngiliz kraliyet köpeği ırkına ve onları tanıtanlara bu yazımızda yer vereceğiz.

Corgi Köpek Irkı

Kraliyet Köpeği Corgi

Günümüzün en ünlü kraliyet evcil hayvanı muhtemelen Kraliçe Elizabeth’in Corgi Irkı köpeğidir. Kral George VI, kızları köpeklere aşık olduktan sonra bu türü ailesine tanıtan ilk kişi olmuştur.

Resmi adı Rozavel Golden Eagle olan bu köpek, eğitimleri sırasında “Dük” lakabını almış, daha sonra “Dukie” ve “Dookie” olarak kısaltılmıştır. İngiliz kraliyet köpeği ailesinin yanına döndüğünde sadece takma adına cevap verdiği için adı böyle kalmıştır.

Dookie’den beri Kraliçe Elizabeth, 30’dan fazla Corgi Köpek Irkına sahip oldu ve bu da onları kraliyetler arasında en popüler İngiliz kraliyet köpeği haline getirdi.

Cavalier King Charles Spainel

Cavalier King Charles Spainel Kraliyet Köpeği

Küçük Spainel olarak da bilinen King Charles Spainel, adını köpeklere çok düşkün olduğu ve ayaklarının dibinde üç spainel olmadan hiçbir yere gitmeyeceği söylenen King Charles II den almıştır.

Modern ırkların kendi özel köpeklerinden geldiğine dair hiçbir kanıt yoktur. Renklerine bile kraliyette önemli olan insanların ve yerlerin isimleri verildi. Blenheim, bugün kestane ve beyaz önlük rengini tanımlamak için kullanılan kelimedir, bu nedenle ilk Duke of Marlborough konutu olan Blenheim Sarayı’ndan gelmektedir.

O zaman beri seçici üreme, kraliyet köpeği ırklarının ayrılmasına yol açtı, bu nedenle 1945 yılında Kennel Club, King Charles ve Cavalier King Charles’i, görünüşlerinde farklılıklar olan iki ayrı olarak tanımladı. İki cins arasında olan temel fark, King Charles Spainel’in orantılı kafası olmasından ve belirgin gözlere sahip olmasından oluşuyor.

Border Collie Köpek Irkı

Border Collie

Kraliçe Victoria, yaşamı boyunca birçok köpeğe sahip oldu. İngiltere ve İskoçya arasındaki sınır bölgelerinde koyun yetiştiricileri tarafından yetiştirilen Border Collie köpeklerine hayrandı. Pürüzsüz bir tüye sahip olan Border Collie, en sevdiği ve değişmez arkadaşlarından birisiydi. Ölümünden sonra bile kalbinde her zaman yeri oldu.

Pug Köpek Irkı

Pug Köpek Kraliyet Köpeği

Dünyanın en eski köpek türleri arasında yer alan Puglar, birçok kraliyet ailesinde ilginç bir geçmişe sahiptir. Avrupa mahkemelerinde oldukça popüler oldular. 1572’de Orange’lı William’ın köpeği Pompey, Prens’i öldürmekle görevli olan suikastçılar için onları uyardı. Orange House’un resmi köpeği oldular.

Pompey adamları duymuştu ve efendisinin hayatından endişe ederek öfkeyle havlamaya başlamıştı. 1688’de William III ve Mary II, İngiliz tahtına çıkmak için İngiltere’ye seyahat etmiştir. Bu seyahat sırasında cins İngiltere’ye ve Avrupa’nın geri kalanına tanıtılmıştır.

On dokuzuncu yüzyılda, Kraliçe Victoria tanınan bir Pug meraklısıydı. Saltanatı sırasında 38 kadar köpeğe sahip oldu.

Fox Terrier (Wire) Köpek Irkı

Foxterrierkopek

Fox Terrier, avlanmak için geliştirilmiştir. Galler, Derbyshire ve Durham’ın soyu tükenen soyu olan teriyer cinsinden geldiği düşünülmektedir. Kral Edward VII’ye, en sevdiği İrlandalı Teriyer Jack, ne yazık ki 1903 yılında ölmüştür. Caesar adında bir Fox Teriyer verilmiştir. Kısa süre içerisinde kraliyetin gözdesi oldu. Kralla birlikte Fransa ve Almanya’ya seyahat etti.

Kral Edward’ın ölümünden sonra, Sezar yemek yemeyi reddetmiştir, Genellikle Kralın yatak odasının önünde sızlanırken bulunmuştur.

Sezar’ın Edward VII’in cenazesine katılmıştır ve alaydaki tüm Kralların önünde yürüdü. Bu, diğer Krallardan bazılarını gücenmesine neden olmuştur.

Sizin favori kraliyet köpeği ırkınız nedir? Gelin, beraber yorumlarda tartışalım.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın