Kedilerde Hamilelik: Bilinmesi Gerekenler

Yavru kedi sahibi olmak, siz ve kediniz için duygusal ve oldukça heyecanlı bir zamandır. Kedilerde hamilelik oldukça keyifli bir dönemdir. Bu sevinci yaşamadan önce kedilerde hamilelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve kedinizin gerçekten hamile olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir.

Yavru kedi sahibi olmayı planlarken, kedinizin ve onun kumunun üstesinden gelmeye hazır olmanız gereken bazı şeyler olacaktır. Kedilerde hamilelik ve doğum boyunca destek olabilmek için, kedi yavruları hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda anlatıyoruz.

Kedilerde Hamilelik

İnsanlar gibi kedilerinde hamile kalma ihtimali daha yüksek doğurganlık dönemleri bulunmaktadır. Bu, mevsimde veya sıcakta olarak bilinmektedir. Kediler yaklaşık üç haftada bir mevsime girebilir, bu nedenle kedilerin hamile kalması için birçok fırsatı bulunur.

Beklenmedik bir yavru kediden kaçınmak istiyorsanız, bu noktadan sonra çok kolay hamile kalabileceği için ilk mevsiminden itibaren kısırlaştırmanız gerekir. Kedi kumu yetiştirmek kediniz için stresli ve sizin için pahalı olabileceğinden, bu konu hakkında veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Kedilerde Hamilelik

Kedilerde Hamilelik Süresi Ne Kadar? Kediler kaç ay hamile kalır?

Kedilerde hamilelik süresi 63 ila 67 gün arasındadır, ancak bir kedinin ne kadar süredir hamile olduğunu anlamak biraz zordur. Kedi gebelik süresi 61 gün ila 72 gün arasında değişebilmektedir.

Kediniz, döneminin birkaç haftasına gelene kadar genellikle herhangi bir fiziksel hamilelik belirtisi göstermez. Kedinizin hamile olduğunu düşünüyorsanız, teyit edebilmeniz için veterinere götürebilirsiniz.

Bir kedinin hamile olduğunu nasıl anlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, iki-üç haftasında fark edeceğiniz birkaç işaretle karşılaşırsınız.

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

 • Yaklaşık 15 ila 18 günlük kedi hamileliğinden sonra, kedinizin meme uçlarının büyüdüğünü ve kırmızılaştığını görebilirsiniz.
 • İnsanlardaki sabah bulantısına benzer şekilde, hamile kediler bir kusma evresinden geçebilir. Hastalığının sıklaştığını veya hiçbir şekilde iyi olmadığını fark ederseniz, veterinerinizle iletişime geçin.
 • Kedin hamilelik belirtileri arasında karın şişliği yer alır. Yavru kedilere zarar vermemek için bu bölgeye dokunulmaması gerekmektedir. Karın şişmesinin arkasında başka nedenler de olabilir, bu yüzden endişeleniyorsanız veteriner hekiminiz ile iletişime geçin.
 • Bir anne kedi adayı yavru sayısına bağlı olarak 1-2 kg arasında kilo artışı sağlayacaktır.
 • Kediler, hamileliklerinin ilerleyen dönemlerinde artan bir iştaha sahip olurlar bu da daha fazla kilo almalarını sağlar. Artan iştah aynı zamanda parazit veya hastalık olabilmektedir, bu nedenle veteriner hekiminiz ile görüşmeniz gerekir.
 • Hamile kediniz bazen daha fazla mırıldanır ve yaygara çıkarabilir. Bu sizden ilgi beklediği anlamına gelmektedir.
 • Kediniz bunun üstünden gelecek olsa da, dönemin sonuna doğru yaklaşırken beraber hazır olduğunuzdan emin olun. Sakinleştirici sözler söylemek için beklemede olmak ve ona yardımcı olmanız, sürecin daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Yavru Kediler İçin Süt Tozu Gerekli mi

Kedilerde Yaklaşan Doğum Belirtileri

 • Kediniz mama yemeyi reddediyor, huzursuz ve kaçmak için tenha arıyorsa, nedeni doğum başlangıcının yakın olmasıdır.
 • Doğum başlamadan 12 ila 24 saat önce kedi vücut ısısı 37.8 derece civarına düşer.
 • Doğumdan hemen önce anne daha sesli, ve sürekli yıkanmak isteyebilmektedir.
 • Doğum, güçlü karın kasılmaları ile başlamalı, ardından vajinadan biraz akıntı gelmelidir. Akıntı ağır ve siyahsa veterinerinize başvurun.

Çoğu kedi için bu süreç sorunsuzdur ve müdahale edilmesini gerektirmez. Renksiz akıntı ve yavru kedi gelmeden annenin ıkınması gibi komplikasyonlara işaret edecek bazı hareketler bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birisini fark ederseniz veya endişeniz varsa, veteriner hekiminiz ile iletişime geçmenizi öneririz.

Kediler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Kedi forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın