Köpek Eğitimi Temelleri: Nasıl Başlanır?

Köpek eğitimi, evcil dostunuzla vakit geçirebilmek için harika bir etkinliktir. Evcil hayvanınızla beraber aranızda bağ oluşması için etkileyici bir deneyim olacaktır. Bu yazımızda köpek eğitimi temelleri ve köpek eğitimi başlangıcı hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

Köpek Motivasyonu

Tıpkı insanlar gibi köpeklerde doğal olarak sürüler halinde yaşamaya alışık sosyal hayvanlardır. Yavru köpek ailenin bir üyesi olur, ancak ona uyması gereken kuralların öğretilmesi evdeki herkesin görevidir. Yavru köpek eğitimi için belirleyeceğiniz kurallara saygı duyacaktır. Tek yapmanız gereken sizin ve ailenizin yol göstermesidir.

Yavru köpek eğitimi biraz zaman alabilmektedir. Önemli olan, bu süreç boyunca ona olumlu pekiştirmeyi göstermenizdir. Pek çok insan, eğitim sırasında yanlış bir şey olduğunda köpeklerine kızar.

Bu, ona öğretmenin doğru yolu değildir. Bunun yerine, kurallara uyduğunda onu överek veya okşayarak motive edebilirsiniz.

Övgü için motive edilmek yeterli gelmezse, bu sorun değildir. Yaş köpek mamaları veya köpek ödülü kullanarak iyi bir iş çıkardığını gösterebilirsiniz.

Köpek Eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi Başlangıcı

Yavru köpeğinizi eğitmeye başlamak için en iyi zaman, evinize girdiği ilk zamanlardır. İlk gün ona doğruyu ve yanlışı gösterin ve ona kuralları öğretmeye devam edin. Tüm bu süreç boyunca bir şey kaçırırsanız, yaşlı bir köpeğe yeni bir şeyler öğretilemeyeceğine inanmayın. Eğitim sırasında yaşadığınız sorunları veteriner hekiminize de anlatabilirsiniz.

Tavsiye Bağlantı: Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yavru Köpek Eğitimi: Tutarlılık

Yavru köpeğiniz ile aranızda güçlü bir bağ var, bu nedenle onu eğitirken açık ve tutarlı iletişim kurmanız son derece önemlidir. Onu ödüllendirerek olumlu davranışları, doğru yapması için ona rehberlik ederek “Hayır”ı öğretebilirsiniz. Önemli olan, onu doğruyu ve yanlışı öğretirken açık sözlü olmanızdır. Aksi taktirde kafası karışır ve siz tutarlı olmayınca o da tutarlı olmayacaktır.

Tavsiye Bağlantı: Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Ödüller

Yavru köpeğinize ödül maması veya yaş mama vermek, onu öğrenmiş olduğu için ödüllendirmenin en iyi yolu olabilmektedir. Ama durduk yere vermemeniz gerekir. Bunu hak etmesi gerekmektedir. İkramları zaman içerisinde kademeli olarak değiştirebilirsiniz.

Düzeltim

Yavru köpeğiniz biraz inatçıysa ve yanlış davranışlar gösteriyorsa, muhtemelen böyle davranmanın uygun olduğunu düşünüyordur. Ona başka yollarla öğretmek evcil hayvan sahibine kalır. Suçüstü yakalandığında çok ağır olmayacak şekilde kızabilirsiniz. Çok geçmişte olan bir şey için kızıyorsanız, muhtemelen onu ne için cezalandırdığınız bilmeyecektir.

Önemli: Yavru köpeğinize asla vurmayın ve çok kızmayın. Bunun yerine, yanlış bir şey yaptığında keskin bir ton ile “hayır” deyin ve durduğunda sevin.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

Yorum yapın