Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Evde köpek bakımı nasıl yapılır? Bir köpeğe bakmak, gelecekteki evcil hayvan sahiplerinin düşünmesi gereken ilk şeydir. Evcil hayvanınızı nasıl yürüyebilir, yıkayabilir ve besleyebilirsiniz? Hangi aşıları yapmak ve bir veterineri ne sıklıkta ziyaret etmek gerekir? Evde köpek bakımı ile ilgili tüm gerekli bilgileri aşağıdaki bölümlerden sizlere aktaracağız.

Evde Köpek Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde köpek bakımı ilk önce büyük sorumluluk ister.
Köpek bakımı için gerekli olanlar aşağıdakilerdir:

Evde Köpek Bakımı

Beslenme

Çoğu köpek sahibinin yaptığı en yaygın hata köpeklerini ev yapımı yiyecekler ile beslemesidir. Daha da kötüsü çoğu köpek sahibi evcil hayvanlarını kendilerinin lezzetli olduğunu düşündüğü şeker, çikolata, sosis gibi yiyeceklerle beslemesidir. Hayvan için en iyi yiyecek, özel yiyecek ve muameledir.

Gezi

En azından sabahları ve akşamları, özellikle de büyük ırklara gelince, günde iki kez köpek gezdirmeniz gerekir. Gelişmiş kaslarla bağlantılı olarak, çok fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaçları vardır, bu da yürüyüşlerin daha uzun olması gerektiği anlamına gelir. Küçük köpekler, aksine, saatlerce yürüyüş gerektirmez. Genellikle 5-10 dakika sonra kendileri eve gitmek isterler.

Eğitim

Her köpek, günlük yaşamda sıklıkla kullanılan “Hayır” ve “bana gel” komutlarını bilmelidir. Bir köpeği hem bağımsız olarak hem de bir uzmanın yardımına başvurarak yetiştirebilirsiniz. Tabii ki, eğer eğitim konusunda deneyiminiz yoksa hemen bir uzmana başvurmak daha iyidir. Özellikle bu büyük köpeklere sahipseniz mutlaka gereken durumdur.

Veteriner Kontrolü ve Hijyen

Dengeli bir diyet ve fiziksel aktiviteye ek olarak, köpeğin sağlığı da veterinerin zamanında ziyaretine bağlıdır. Hayvan, tüm aşıların işaretlenmesi gereken bir veteriner pasaportuna ihtiyaç duyar. Ayrıca, planlı bir muayene için altı ayda bir kliniğe gitmeniz önerilir.

Hijyen prosedürleri, köpeğinizin bakımında önemlidir. Bu, her şeyden önce, hayvanın pençeleri ve dişlerinin yıkanması, taranması ve bakımıdır.

Evde Köpek Bakımı
Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Köpek Bakımında Hijyen Kuralları Nelerdir?

Saç Bakımı

Eğer evdeki köpeğiniz uzun saçlı cins temsilcisi ise özel tarakla her iki ya da üç günde bir taranmalı ve saçları belirli uzunlukta gezilmelidir. Tüysüz köpekler ise haftada bir kez veya ayda iki ila üç kez kuaföre götürülebilir. Evcil hayvanınızı tararken, cildinin durumuna dikkat edin. Kızarıklık veya neoplazm tespit edilirse doktorunuzu arayın. Günlük tımar önemlidir. Ne de olsa, sadece köpeğin görünümü buna bağlı değildir, tarama, kirden, kepekten, ölü cilt hücrelerinde kurtulmanıza izin verir, saçın düşmesini önler, tarakla küçük bir masaj yapması nedeniyle saçtaki kan akışını iyileştirir.

Yıkama

Köpek bakımında en önemli hijyen kurallarından biri köpeği yıkamaktır. Yıkama şekli ve zamanı köpek cinsine göre değişir. Köpeğinizi yıkamak için kullanılan şampuanlar tahrişe ve alerjik reaksiyona neden olabileceğinden köpekler için üretilen özel bir şampuan alın.

Diş Bakımı

Köpeğin dişlerine bakmak özel bir diş macunu ile düzenli fırçalamayı içerir. Özel üretilen macunlar plaktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Pati Bakımı

Evcil hayvanın patilerine özellikle dikkat edilmelidir. Özellikle dekoratif bir cins veya bir cüce köpek sahibiyseniz bu bakıma dikkat etmeniz gerekir. Uzayan tırnaklar zamanında kesilmelidir. Özel köpek tırnak makası ile kendiniz evde bakım yapabilir veya köpek bakım uzmanlarından bu bakımı yaptırabilirsiniz.

Evde Köpeklerin Temel Eğitimi

Evde köpekleri eğitmek için köpek ödülü ve ceza kullanın. Ceza acı vermemelidir: köpeğe elinizle vurmayın, katlanmış bir gazete burun üstüne tokatlayın. Ceza, suiistimalle tutarlı olmalı ve ceza suiistimali takip etmeli ve kaçınılmaz olmalıdır. Köpek, sahibinin tonlamasını mükemmel bir şekilde anlar, bu nedenle, cezalandırmadan önce, onu ağır bir şekilde azarlar. Köpeğin terliğinizi çiğnediğini tespit ederseniz, şiddete kaçmadan tokatlayın.

Köpeği sadece güzellikler ile değil, aynı zamanda okşayarak dikkatle teşvik edin. Köpek sahibine uymalı ve ondan korkmamalıdır. Uslu ve sadık bir arkadaş yetiştirmek için bazı basit ama çok önemli kurallara uymanız gerekir.

Köpeğin evin içindeki hareketini sınırlamak gerekir. Örneğin, hayvana izin vermeyeceğiniz odaların kapısını kapatabilirsiniz. Bu, köpeği dört duvarda kilitlemeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak belirli bir alana erişimi sınırlamak faydalıdır.

Tavsiye Bağlantı: Yavru Köpek Bakımı Nasıl Yapılır

Evdeki Köpeklerin Alanı

Eğer evde köpek bakımını üstlendiyseniz o zaman evin bir köşesinde köpeğinize özel yer ayırmalısınız. Evdeki köpekler ailenin bir parçasıdır. Onun kendi alana ihtiyacı vardır. Köpeğin uyuyabileceği, yemek yemesi ve su içmesi için kendi alanının olmasına özen gösterin. Eğer uyuması için özel minderi veya battaniyesi olmazsa köpeğiniz istediği yerde kendine yer açacaktır. Bu durum ise koltukların ve halıların kirlenmesine ve tüy toplama alanına çevrilmesine yol açar.

Köpekler kendi yerlerini tanımalı ve sadece orda uyumalı ve beslenmelidir. Köpeklerin evdeki misafirlere karşı tavrını da göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu misafir yemek yerken veya otururken yanında oturan veya beslenen köpekten rahatsız olabilir. Köpeğinize onun uyuması ve beslenmesi için kendi yeri olduğunu göstermeniz gerekir. Bu komutları eğitim sırasında da ona öğretebilirsiniz.

Eğer evde köpeğinizin bakımını yapamıyorsanız biraz araştırma yapıp evde köpek bakım hizmeti alabilirsiniz.

Köpekler ile ilgili bir sorunuz mu var?

Köpek forumunda tecrübelerini paylaşabilir ve sorularını sorabilirsin.

Yazar
Oktay Bozacı

“Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır” üzerine 4 yorum

  1. Beslenmesi, gezdirmesi, bakımı… Gerçekten heves olmadığına emin olunca bir dost edinilmesi gerekiyor. Dünyanın en güzel dostları Onlar. En güzel bakımı hak ediyorlar.

    Yanıtla

Yorum yapın